Valborgsmässoafton står för dörren, och därmed även en av årets stora riskhelger för barn och ungdomar. Trots att de offentliga evenemangen är inställda till följd av coronaviruset uppmanar fältassistenterna i Lindesbergs kommun föräldrar att hålla koll på sina ungdomar.
– Vi har fått indikationer på att ungdomarna planerar en egen tillställning, berättar fältassistent Claes Lamourin.
Valborg är en av de storhelger under året som fältarna och socialtjänsten identifierat som en av de stora riskhelgerna för barn och ungdomar när det kommer till bland annat alkohol och droger. Fältarna och ungdomspolisen kommer därför att vara i tjänst under både Valborgsmässoafton och 1 maj för att förebygga att ungdomar far illa.
– Valborg är en sådan helg då det rör sig mycket ungdomar ute, och många gör sin alkoholdebut, berättar Claes.
I år är alla organiserade tillställningar inställda till följd av Folkhälsomyndighetens restriktioner för att förhindra smittspridning av coronaviruset, men enligt fältarna finns all anledning att hålla extra koll på sina ungdomar under helgen.
– Risken finns att det planeras egna ungdomsfester, och vi tar tacksamt emot tips om det är någon som sett eller hört något om vad som är i görningen. Det är bättre att ringa en gång för mycket, säger Claes.
– Det är en ännu större anledning nu, med tanke på covid-19 och de restriktioner som är satta. Så det betraktas även som en covid-angelägenhet, avslutar Inger Österberg, verksamhetschef på socialtjänsten i Lindesberg.
Kontakta fältarna:
Claes Lamourin 076-725 76 19
Johan Andersson 076-725 76 20
Fotnot: Även skolledningen på Stadsskogsskolan har gått ut med en uppmaning till vårdnadshavare att prata med sina ungdomar inför den stundande helgen.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.