Gårtorps Snickeri KB har fått utmärkelsen Activas Drake 2006. Det är stiftelsen Activa i Örebro län som utsett Lindesbergsföretaget som årets pristagare för deras ambitioner att hjälpa funktionshindrade få en chans på arbetsmarknaden.
Utmärkelsen Activas Drake delas varje år ut till företag i hela Örebro län, som aktivt arbetar med att öka integreringen av människor med funktionshinder i arbetslivet. I förmiddags fick Urban Forsmoo på Gårtorps Snickeri ta emot utmärkelsen under en ceremoni som hade anordnats på Lindesbergs Stadshotell. Medverkande, förutom Activas personal, sågs kommunalrådet Anders Ceder skaka pristagarens hand.
Företaget är relativt nytt i Lindesberg och tillverkar skärmväggar för kontorslandskap. I sommar är det tre år sedan företaget flyttade hit från Hjo. Urban Forsmoo berättar att man haft ett samarbete med Activa sedan drygt två år tillbaka, vilket också lett till att man har anställt en person via Activas förmedling.
-Det har fungerat jättebra. Och att vi fick den här utmärkelsen för det, är naturligtvis också väldigt kul, säger Urban Forsmoo.
Gårtorps Snickeri håller till på industriområdet i Lindesberg, och i stort sett all produktion går till försäljning inom landets gränser.
-Vi har visserligen en liten export på produkterna, men i stort är det marknaden i Sverige vi inriktar oss på, förklarar Urban.
Styrelsens motivering lyder:
Årets pristagare har på ett föredömligt sätt tagit emot, introducerat och anställt personal via Activa och därmed på ett positivt vis medverkat till ökad integrering i arbetslivet av personer med funktionshinder.
Gårtorps Snickeri är en förebild för andra arbetsgivare när det gäller bemötande, omtanke och socialt ansvarstagande, vilket gör er till värdiga mottagare av årets Activadrake.
(Foto, bildpel: Activa)
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Attentatet på Campus Risbergska i Örebro har satt djupa spår nationellt och internationellt. Många vittnesmål och röster har hörts i media sedan i tisdags – dock kan ord sällan beskriva det trauma som uppstår för den som har upplevt skräcken på riktigt. LindeNytt har varit i kontakt med en person från Lindesberg, som var en av de som blev fast mitt i mardrömmen den här dagen. Gömd inne på en toalett hör vederbörande vad som sker utanför – och väntar bara på att bli nästa offer.
Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg att personal från elevhälsan ska finnas på plats vid kommunens samtliga skolor och förskolor under onsdagen för att fånga upp elever som har behov av att prata.
Strax efter lunchtid på tisdagen larmades polis till Campus Risbergska skolan i Örebro med anledning av pågående dödligt våld. Sedan dess har en omfattande insats pågått kring skolan, med poliser från flera län, efter att flera personer skottskadats. Nu går Region Örebro län upp i stabsläge med anledning av attacken, där även Lindesbergs lasarett ingår.
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.
Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm – Kvadrantiderna – som passerade Sverige och hade sin ”peak” den tredje januari då man kunde se upp till 80 stjärnfall i timmen.
Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör under tisdagen. Med 3-0 efter 39 spelade minuter så var segern som inhämtad mot tabelljumbon. En viktig seger för Hytta som inför grundseriens sista fyra matcher måste plocka minst två segrar för att hinna ikapp Fagersta om den önskvärda slutspelsplatsen.
– Det blir tufft men vi ser fram emot utmaningen, säger Filip Nyberg.
En sträcka på 50 meter av Strandpromenaden kommer under nästa vecka att stängas av för fotgängare och cyklister. Anledningen är att man funnit förändringar i marken som kan innebära fara för allmänheten.