På fredag öppnar en ny klädbutik i Lindesbergs centrum med inriktning på märkeskläder för ”trendmedvetna”. Bakom etableringen står företaget PHE 23, vilket startades av Henrik Eriksson för snart tre år sedan.
Hockeykarriären fick Lindesbergaren Henrik Eriksson att lämna hemorten. Men efter en rad klubbyten och adressändringar (Arboga, Köping, Oslo, Västervik) tröttnade han på hockeyn och började fundera i nya banor. Ganska snart kom han att ta anställning på Reebok i Västervik, staden där hans sista slagskott levererades på isen. När Reebok senare flyttade verksamheten till annan ort, så hade Henrik fått smak för att fortsätta arbeta inom branschen.
Den då 23-årige Henrik startade företaget PHE 23 (Per Henrik Eriksson, 23 år) och började sälja märkeskläder och skor i sin nystartade butik i Västervik.
Idag är han tre år äldre och massor av erfarenheter klokare. Nu på fredag öppnar han en filial här i Lindesberg, en butik som kommer att vara ett komplement till Västerviksbutiken.
-Därför kommer vi inte ha öppet alla dagar i veckan, utan har valt att bara ha öppet torsdagar, fredagar och lördagar, säger han.
Butiken i Linde öppnar på Kristinavägen, vägg i vägg med Flügger-butiken.
-Det är en lagom lokal som ligger någonstans runt 80-90 kvadrat om jag inte minns fel. Vi kommer att ha ungefär samma sortiment i Linde som det vi har i Västervik, trendiga kläder av kända märken och skor också naturligtvis, eftersom jag fick bra kontakter med leverantörer sedan Reebok-tiden. Skorna jag valt att satsa på är helt vanliga sneakers, alltså sport/gympaskor som används till vardags. Regelrätta löparskor har jag avstått ifrån, säger Henrik.
Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är opera på bio i Lindesberg lördag den 18 mars – både för att det är live från Metropolitan och för att Richard Wagner gjort musiken. Lillemor Wiker älskar musik.