Lindlöven gick inte att stoppa när laget gästade Köping för seriens första bortamatch. Hemmalaget Köping HC bjöd på mycket slarvspel vilket Lindlöven direkt kunde utnyttja till hela sju mål, samtidigt som målvakt Jonathan Frykholm lyckas att hålla nollan.
I seriepremiären hemma i Lindehov ställdes man mot, seriens kanske tuffaste motstånd, genom favorittippade Mariestad. Under onsdagen blev det betydligt enklare för Lindlöven, som hämtade hem säsongens första tre poäng när man gästade Köpings Ishall.
Direkt så syntes mycket slarvspelande från hemmalaget Köping HC, vilket Lindlöven kunde dra fördel av. Lindelaget lyckades vid flera tillfällen inom matchens första tjugo minuter att ta sig igenom Köpings spel, men möttes av svårigheter vid målet där hemmalagets Jonas Eneroth stod stabil.
Nära femton minuter in i matchen kunde Maxim Semjonov spräcka nollan i powerplay. Ett mål som blev periodens enda.
Köping fortsatte med slarv i spelet, vilket öppnade upp målchanserna för Lindlöven som fick med sig tre mål genom den andra perioden. Köping tilldelades en straff efter 36 minuters spel, där hemmalagets straffskytt missade målet.
Även i matchens sista tjugo minuter så stod Lindlöven starkast. Lindelaget fortsatte att vinna majoriteten av närkamperna och fick med sig dubbla mål. Med minuten kvar av matchen fick Lindlöven dessutom ett guldläge med fem mot tre-spel på isen. Två utvisade spelare för Köping innebar problem för hemmalaget, där Maxim Semjonov kunde säkra Lindlövens sjunde mål i matchen.
Ett lugnt spel blandat med ett hårt försvar blev lösningen för Lindlöven. Tillsammans med stabila Jonathan Frykholm i mål, lyckades laget utklassa sitt motstånd i säsongens första bortamatch. Tre starka poäng till tabellen fick man med sig, samt en mycket intressant fortsättning inför söndagens länsderby.
Resultat Köping HC-Lindlöven
Slutresultat: 0-7 (0-1, 0-3, 0-3)
Skott: 27-43 (6-14, 11-9, 10-20)
Publik: 227 personer
Målgörare:
0-1 Maxim Semjonov (David Berg, Anton Widmark)
0-2 Isak Jonsson (Simon Brännvall, Viljami Wacklin)
0-3 Elias Lindgren (Joshua Karlsson, Christoffer Anrén)
0-4 Christoffer Anrén (Alexander Sunnefors, Joel Kiirikki)
0-5 Christoffer Anrén (Elias Lindgren, Isak Jonsson)
0-6 Alexander Sunnefors (Anton Widmark)
0-7 Maxim Semjonov (Alexander Sunnefors)
Övriga resultat:
Borlänge-Nyköping 2-4
Kumla-Skövde 6-3
Mariestad-Forshaga 3-4
Linden-Surahammar 2-3
Nästa match: Söndag 10:e oktober vs Kumla HC Black Bulls i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.