Lindlöven gick inte att stoppa när laget gästade Köping för seriens första bortamatch. Hemmalaget Köping HC bjöd på mycket slarvspel vilket Lindlöven direkt kunde utnyttja till hela sju mål, samtidigt som målvakt Jonathan Frykholm lyckas att hålla nollan.
I seriepremiären hemma i Lindehov ställdes man mot, seriens kanske tuffaste motstånd, genom favorittippade Mariestad. Under onsdagen blev det betydligt enklare för Lindlöven, som hämtade hem säsongens första tre poäng när man gästade Köpings Ishall.
Direkt så syntes mycket slarvspelande från hemmalaget Köping HC, vilket Lindlöven kunde dra fördel av. Lindelaget lyckades vid flera tillfällen inom matchens första tjugo minuter att ta sig igenom Köpings spel, men möttes av svårigheter vid målet där hemmalagets Jonas Eneroth stod stabil.
Nära femton minuter in i matchen kunde Maxim Semjonov spräcka nollan i powerplay. Ett mål som blev periodens enda.
Köping fortsatte med slarv i spelet, vilket öppnade upp målchanserna för Lindlöven som fick med sig tre mål genom den andra perioden. Köping tilldelades en straff efter 36 minuters spel, där hemmalagets straffskytt missade målet.
Även i matchens sista tjugo minuter så stod Lindlöven starkast. Lindelaget fortsatte att vinna majoriteten av närkamperna och fick med sig dubbla mål. Med minuten kvar av matchen fick Lindlöven dessutom ett guldläge med fem mot tre-spel på isen. Två utvisade spelare för Köping innebar problem för hemmalaget, där Maxim Semjonov kunde säkra Lindlövens sjunde mål i matchen.
Ett lugnt spel blandat med ett hårt försvar blev lösningen för Lindlöven. Tillsammans med stabila Jonathan Frykholm i mål, lyckades laget utklassa sitt motstånd i säsongens första bortamatch. Tre starka poäng till tabellen fick man med sig, samt en mycket intressant fortsättning inför söndagens länsderby.
Resultat Köping HC-Lindlöven
Slutresultat: 0-7 (0-1, 0-3, 0-3)
Skott: 27-43 (6-14, 11-9, 10-20)
Publik: 227 personer
Målgörare:
0-1 Maxim Semjonov (David Berg, Anton Widmark)
0-2 Isak Jonsson (Simon Brännvall, Viljami Wacklin)
0-3 Elias Lindgren (Joshua Karlsson, Christoffer Anrén)
0-4 Christoffer Anrén (Alexander Sunnefors, Joel Kiirikki)
0-5 Christoffer Anrén (Elias Lindgren, Isak Jonsson)
0-6 Alexander Sunnefors (Anton Widmark)
0-7 Maxim Semjonov (Alexander Sunnefors)
Övriga resultat:
Borlänge-Nyköping 2-4
Kumla-Skövde 6-3
Mariestad-Forshaga 3-4
Linden-Surahammar 2-3
Nästa match: Söndag 10:e oktober vs Kumla HC Black Bulls i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.