INSÄNDARE/DEBATT: Lars Lundgren skriver den 11/9 i LindeNytt artikeln med rubrik ”mer vård och kortare köer efter omorganiserad sjukvård” att den omorganisation som genomförts inom sjukvården i Örebro län varit lyckad. Resultatet av de åtgärder som genomförts innebär minskade väntetider för patienterna, framförallt inom ortopedin där de försvunnit helt. Detta låter som ett drömscenario, som tyvärr inte överensstämmer med den krassa verklighet länets patienter ställs inför.
En kollega och god vän haltade in på vårdcentralen för drygt tre månader sedan med smärtor i höften vilket föranledde remittering till ortopedin. Han har ännu inte blivit kallad vilket föranlett kontakt med avdelningen för ortopedi på Lindesbergs lasarett. Det föga upplyftande svaret är fem månaders kö till ortoped och ytterligare fyra månader innan eventuellt kirurgiskt ingrepp kan genomföras.
Om min vän bott utanför Örebro län, exempelvis på Lidingö, hade verkligheten sett annorlunda ut. Tre veckors kö till ortoped och något dygns väntan innan operation på Lindesbergs lasarett. Det finns med andra ord två köer till ortopeden i Lindesberg. En för inomlänspatienter och en för utomlänspatienter där de från andra regioner prioriteras.
När Lars Lundgren lyfter blicken ser han inga köer, men tyvärr synes hans ögon endast vara riktade mot ett håll. Han sjunger utomlänspatienternas lov och eventuella intäkter från andra regioner går före oss som bor i Örebro län.
Vad jag kan se har delar av Lundgrens insändare utomordentligt låg sanningshalt. Oavsett om det är medvetet eller omedvetet är det lika illa. Vi måste kunna lita på sjukvårdens företrädare och om det i detta fall rör sig om omedvetenhet råder jag herr Lundgren att snarast byta informatörer. Dessutom är dags att tänka om och återupprätta Lindesbergs lasarett till ett akutsjukhus värt namnet.
Ove Magnusson
Guldsmedshyttan
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.