I slutet av förra veckan misshandlades en man i Lindesbergs av tre gärningsmän. Misshandeln beskrivs av polis och läkare som synnerligen brutal och grym med ett kraftigt övervåld. Misshandeln ägde rum på Sandströms Gränd tidigt på lördagsmorgonen. Misshandeln var enligt uppgift helt oprovocerad och kom överraskande, varför mannen aldrig hann se vem som slog det första och andra slaget i ansiktet på honom. Smällarna gjorde att han tappade balansen och föll ned på marken. Det var då en av gärningsmännen tog tag i hans fot och vred om med sådan kraft att benet inne i foten gick av.
Trots det kraftiga våldet och skadorna av det, så skriver läkarna att riskerna för bestående men är små i rättsintyget.
Polisens utredare har hållit ett första vittnesförhör, och i detta skede har man endast en misstänkt – trots att allt tyder på att den misshandlades historia om att tre män utfört misshandeln är trovärdig. Anledningen till att endast en står som misstänkt i nuläget beror på att den misshandlade endast hann se gärningsmannen som vred om hans fot. Men polisen har goda chanser att få tag på såväl den nu misstänkte som de två andra männen, uppger Anders Nohlgren vid närpolisen i Lindesberg.
Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är opera på bio i Lindesberg lördag den 18 mars – både för att det är live från Metropolitan och för att Richard Wagner gjort musiken. Lillemor Wiker älskar musik.