INSÄNDARE/DEBATT: Sedan 70-talet har landstinget/regionen lovat att satsa på primärvården (första linjens sjukvård). På senare år även inrättat en organisation benämnd Nära Vård! Nu finns hot om nedskärningar av primärvården. En del redan satta i verket.
BVC i Fellingsbro flyttat till Lindesberg! Barnmorska och psykosocial personal i Storå har redan flyttade till Lindesberg..
Rykten finns om nedläggning av vårdcentralen i Storå med förmodad flytt till Lindesberg. Ett steg 30 år tillbaka i utvecklingen av primärvården.
När jag började som distriktsläkare i Lindesberg 1978 var vi två kollegor och ansvarade för över 16000 personers primärvård. Det var ingen bra vård och ingen lätt uppgift. Min kollega gav upp och flyttade. Vi blev senare något fler och kämpade på men först 1988 när mottagningen delades och Storå vårdcentral öppnade i provisoriska lokaler började det likna bra primärvård i både Lindesberg och Storå. Primärvården fungerade därefter väl i många år och så även i Frövi Fellingsbro.
Personal som slutat vid de tre vårdcentralerna i kommunen har kunnat ersättas dock ej distriktsläkare förutom just i Storå. Läkarna har även stöttat Kopparbergs vårdcentral som saknat fasta läkare. När jag och senare mina två läkarkollegor gick i pension fick vi uppskattade ersättare. Vårdcentralen är fullbemannad även vad gäller distriktssköterskor och övrig personal med något undantag.
Vårdcentralen har mellan 4500 och 5000 listade personer. Har i kvalitetsmätningar legat i topp i länet under många år. Befolkningen tycker att det är hyggligt lätt att få telefonkontakt, vilket inte är vanligt i sjukvården numera. Personalen trivs och gör ett uppskattat arbete. Personalen känner bygden och befolkningen. Vårdcentralen har hög tillgänglighet och god kontinuitet i vårdrelationen samt ett gott samarbete mellan personal med olika kompetens.
Då kommunens korttidsboende och äldreboende ligger i samma byggnad går det snabbt att ta sig dit vid behov. Apoteket ligger i entréhallen.
Finns det någon sanningshalt i ryktet? Varför skall man rasera något som är uppskattat och fungerar så väl? Sen tror jag inte man skall vara så säker på att erfaren personal följer riktningen som regionen pekar ut. Det är brist i Sverige på läkare och sköterskor. Undrar om man sparar några pengar då ca 70% är personalkostnader. Resten är omkostnader i vården och hyra.
Ja Storåbygden har fått stå ut med mycket. Banken är borta, posten förminskad, affärer försvunnit, bussturerna färre och om vårdcentralen försvinner tror jag inte apoteket blir kvar.
Sen skall 5000 personer utöver de ca 11000 som redan är listade i Lindesberg brottas med en nu inte så väl fungerande vårdcentral (läkarbrist). Hur mycket kommer att rinna över på akutmottagningen vid lasarettet som också skall skära ned?
Anders Berg
Pensionär. Före detta distriktsläkare och vårdcentralschef i Storå
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.