Syns man inte, finns man inte. Denna grundregel stödjer många verksamheter sig på när det kommer till att marknadsföra sig. Man måste dock inte följa det traditionella ledet för att nå sina mål. Det har Lågprisvaruhuset Mejks grundare anammat.-Vi kände helt enkelt att vi ville ge mer tillbaka till våra kunder istället för att bränna hundratusentals kronor på annonser varje år, förklarar Johan Eriksson och Magnus Krantz.
Lågprisvaruhuset Mejk har varje vecka ett par utvalda varor som alltid håller ett lägre pris än vad vi är vana vid i butikshyllorna. Dessa ”lockvaror” har varit mycket uppskattat av kunderna genom åren och nu har man tagit konceptet ännu längre i ett led att effektivisera marknadsföringen. Det kan verka lite märkligt, men marknadsföringen har gått ut på att gå back på varorna.
Vid årsskiftet fattade Mejk beslut om att helt upphöra med den vanliga marknadsföringen i form av annonser och ge dessa pengar till kunderna istället. På detta vis ”betalas” förlusten man gör på dessa varor. Man har själva valt att kalla det något av en Robin Hood-effekt.
-Vi kände inte att vanliga tidningsannonser gav oss något tillbaka. Det handlar ändå om drygt en kvarts miljon kronor per år. Vi tyckte att det var bättre att ge pengarna tillbaka till våra kunder istället, säger Johan Eriksson.
Responsen har så här långt varit jättebra och försäljningen ökar jämfört med samma månadsperioder i fjol.
-För att verkligen kunna pressa priset måste man även pressa leverantören så mycket som möjligt. Det är precis vad vi har gjort också, så prislappen är pressad redan innan vi själva sätter in vår prispress. Därför bli det så galet billigt för kunden, säger Johan.
Ett exempel är att man nyligen sålde 1,5 L Coca-Cola för 5 kr. Utan press och ”Robin Hood-konceptet”, hade flaskan kostat kunden 11:90 kr.
-Vi sålde 1500 flaskor och gick back totalt 7000 kr eller 6 kr per flaska. Men kunderna var nöjda och då är vi nöjda, skrattar Johan och Magnus.
I samband med denna satsning, har Mejk även lagt en större del av marknadsföringen på nätet sedan årsskiftet. Bland annat håller man sina kunder ajour med en nylanserad hemsida.
-Vi har precis börjat lära oss det här, men blir bättre hela tiden, tillägger Johan och Magnus.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.