Syns man inte, finns man inte. Denna grundregel stödjer många verksamheter sig på när det kommer till att marknadsföra sig. Man måste dock inte följa det traditionella ledet för att nå sina mål. Det har Lågprisvaruhuset Mejks grundare anammat.-Vi kände helt enkelt att vi ville ge mer tillbaka till våra kunder istället för att bränna hundratusentals kronor på annonser varje år, förklarar Johan Eriksson och Magnus Krantz.
Lågprisvaruhuset Mejk har varje vecka ett par utvalda varor som alltid håller ett lägre pris än vad vi är vana vid i butikshyllorna. Dessa ”lockvaror” har varit mycket uppskattat av kunderna genom åren och nu har man tagit konceptet ännu längre i ett led att effektivisera marknadsföringen. Det kan verka lite märkligt, men marknadsföringen har gått ut på att gå back på varorna.
Vid årsskiftet fattade Mejk beslut om att helt upphöra med den vanliga marknadsföringen i form av annonser och ge dessa pengar till kunderna istället. På detta vis ”betalas” förlusten man gör på dessa varor. Man har själva valt att kalla det något av en Robin Hood-effekt.
-Vi kände inte att vanliga tidningsannonser gav oss något tillbaka. Det handlar ändå om drygt en kvarts miljon kronor per år. Vi tyckte att det var bättre att ge pengarna tillbaka till våra kunder istället, säger Johan Eriksson.
Responsen har så här långt varit jättebra och försäljningen ökar jämfört med samma månadsperioder i fjol.
-För att verkligen kunna pressa priset måste man även pressa leverantören så mycket som möjligt. Det är precis vad vi har gjort också, så prislappen är pressad redan innan vi själva sätter in vår prispress. Därför bli det så galet billigt för kunden, säger Johan.
Ett exempel är att man nyligen sålde 1,5 L Coca-Cola för 5 kr. Utan press och ”Robin Hood-konceptet”, hade flaskan kostat kunden 11:90 kr.
-Vi sålde 1500 flaskor och gick back totalt 7000 kr eller 6 kr per flaska. Men kunderna var nöjda och då är vi nöjda, skrattar Johan och Magnus.
I samband med denna satsning, har Mejk även lagt en större del av marknadsföringen på nätet sedan årsskiftet. Bland annat håller man sina kunder ajour med en nylanserad hemsida.
-Vi har precis börjat lära oss det här, men blir bättre hela tiden, tillägger Johan och Magnus.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.