Syns man inte, finns man inte. Denna grundregel stödjer många verksamheter sig på när det kommer till att marknadsföra sig. Man måste dock inte följa det traditionella ledet för att nå sina mål. Det har Lågprisvaruhuset Mejks grundare anammat.-Vi kände helt enkelt att vi ville ge mer tillbaka till våra kunder istället för att bränna hundratusentals kronor på annonser varje år, förklarar Johan Eriksson och Magnus Krantz.
Lågprisvaruhuset Mejk har varje vecka ett par utvalda varor som alltid håller ett lägre pris än vad vi är vana vid i butikshyllorna. Dessa ”lockvaror” har varit mycket uppskattat av kunderna genom åren och nu har man tagit konceptet ännu längre i ett led att effektivisera marknadsföringen. Det kan verka lite märkligt, men marknadsföringen har gått ut på att gå back på varorna.
Vid årsskiftet fattade Mejk beslut om att helt upphöra med den vanliga marknadsföringen i form av annonser och ge dessa pengar till kunderna istället. På detta vis ”betalas” förlusten man gör på dessa varor. Man har själva valt att kalla det något av en Robin Hood-effekt.
-Vi kände inte att vanliga tidningsannonser gav oss något tillbaka. Det handlar ändå om drygt en kvarts miljon kronor per år. Vi tyckte att det var bättre att ge pengarna tillbaka till våra kunder istället, säger Johan Eriksson.
Responsen har så här långt varit jättebra och försäljningen ökar jämfört med samma månadsperioder i fjol.
-För att verkligen kunna pressa priset måste man även pressa leverantören så mycket som möjligt. Det är precis vad vi har gjort också, så prislappen är pressad redan innan vi själva sätter in vår prispress. Därför bli det så galet billigt för kunden, säger Johan.
Ett exempel är att man nyligen sålde 1,5 L Coca-Cola för 5 kr. Utan press och ”Robin Hood-konceptet”, hade flaskan kostat kunden 11:90 kr.
-Vi sålde 1500 flaskor och gick back totalt 7000 kr eller 6 kr per flaska. Men kunderna var nöjda och då är vi nöjda, skrattar Johan och Magnus.
I samband med denna satsning, har Mejk även lagt en större del av marknadsföringen på nätet sedan årsskiftet. Bland annat håller man sina kunder ajour med en nylanserad hemsida.
-Vi har precis börjat lära oss det här, men blir bättre hela tiden, tillägger Johan och Magnus.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.