Syns man inte, finns man inte. Denna grundregel stödjer många verksamheter sig på när det kommer till att marknadsföra sig. Man måste dock inte följa det traditionella ledet för att nå sina mål. Det har Lågprisvaruhuset Mejks grundare anammat.-Vi kände helt enkelt att vi ville ge mer tillbaka till våra kunder istället för att bränna hundratusentals kronor på annonser varje år, förklarar Johan Eriksson och Magnus Krantz.
Lågprisvaruhuset Mejk har varje vecka ett par utvalda varor som alltid håller ett lägre pris än vad vi är vana vid i butikshyllorna. Dessa ”lockvaror” har varit mycket uppskattat av kunderna genom åren och nu har man tagit konceptet ännu längre i ett led att effektivisera marknadsföringen. Det kan verka lite märkligt, men marknadsföringen har gått ut på att gå back på varorna.
Vid årsskiftet fattade Mejk beslut om att helt upphöra med den vanliga marknadsföringen i form av annonser och ge dessa pengar till kunderna istället. På detta vis ”betalas” förlusten man gör på dessa varor. Man har själva valt att kalla det något av en Robin Hood-effekt.
-Vi kände inte att vanliga tidningsannonser gav oss något tillbaka. Det handlar ändå om drygt en kvarts miljon kronor per år. Vi tyckte att det var bättre att ge pengarna tillbaka till våra kunder istället, säger Johan Eriksson.
Responsen har så här långt varit jättebra och försäljningen ökar jämfört med samma månadsperioder i fjol.
-För att verkligen kunna pressa priset måste man även pressa leverantören så mycket som möjligt. Det är precis vad vi har gjort också, så prislappen är pressad redan innan vi själva sätter in vår prispress. Därför bli det så galet billigt för kunden, säger Johan.
Ett exempel är att man nyligen sålde 1,5 L Coca-Cola för 5 kr. Utan press och ”Robin Hood-konceptet”, hade flaskan kostat kunden 11:90 kr.
-Vi sålde 1500 flaskor och gick back totalt 7000 kr eller 6 kr per flaska. Men kunderna var nöjda och då är vi nöjda, skrattar Johan och Magnus.
I samband med denna satsning, har Mejk även lagt en större del av marknadsföringen på nätet sedan årsskiftet. Bland annat håller man sina kunder ajour med en nylanserad hemsida.
-Vi har precis börjat lära oss det här, men blir bättre hela tiden, tillägger Johan och Magnus.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.