Här var det fullt! Foto: Ida Lindkvist

Valborgsfirare knäckte tankenötter

– Det är fullt, så det är som det ska vara! Så kommenterar Arenakrogens alldeles egna Elof Elvenäs kvällens Quizafton. Och han har helt rätt, inte ett endaste bord skymtar ledigt och utsikten inför kvällen Valborgsfirande kunde inte vara bättre. Med regnet som hotfullt sipprar ner från skyn så sitter gästerna tryggt under tak i värmen och roas av krögaren själv.

Ikväll är det åter Quizafton på Arenakrogen, trots att Elof och Anita Elvenäs planerat att den sista för säsongen skulle ha varit i slutet av mars. 

– Men de ville ha en gång till här på vårsidan. Det är helt otroligt det här, det har blivit som en enda stor familj. Det är flera som återkommer och då vill de ha sitt ordinarie bord, berättar Anita. 

Över 100 gäster har gnuggat igång sina geniknölar för att vara med och tävla. Att det är självaste Valborgsmässoafton är ingenting som bekymrar, snarare tvärtom. 
– Det är skitväder så då kan vi sitta här istället och äta och dricka gott och se fyrverkerier och brasa härifrån, säger Lars-Erik Andersson som är trogen quizdeltagare. Anledningen? Lars-Erik fortsätter: 

– Det är så trevligt! Med den krögaren kan det inte bli annat än roligt, och så är det god mat och trevligt folk.  

Elof och Anita är inte helt säkra på varför deras Quizafton kommit att bli så populär och växt sig så stor som den faktiskt gjort. Men Elof spekulerar:
– Jag håller igång lite, det är gemytligt och stämningsfullt. Jag går runt och pratar med allihopa, det är noga att folk blir sedda. Det är viktigt att vara jordnära och att vara sig själv. Det här är det roligaste vi vet, inte kunde jag tro att jag skulle få det såhär roligt. Det behöver inte vara så märkvärdigt för att få ihop folk, det visas ju tydligt här. Tapasbuffé och frågetävling räcker. Jag tycker det är häftigt faktiskt. Jag har redan varit runt och triggat dem lite grann. 

Anita fortsätter:
– Det blir en så otrolig stämning! 



Paret berättar vidare att det vinnande laget slutligen, som pricken över i:et, brukar få ställa sig framför de andra och sjunga en segersång, och hittills har ingen vägrat. Idag väntar deltagarna dessutom en spännande överraskning. 
– Borden har olika nummer, sedan drar jag ett nummer, till exempel nummer sju, och då väljer man en dam från det bordet. Sen bord nummer 12, där väljer man en kille. Sedan får de köra en duell framme vid baren. De får stå emot varandra och så kör jag 10 snabba frågor. Den som vinner får en räkfrossa, avslöjar Elof. 

– Man måste förnya sig lite också, tillägger Anita. 

Inför kvällen var utemöblerna framställda, men det inte alltför godartade vädret gjorde att de får vänta en stund till. 
– Det blev tyvärr ingen uteservering den sista april, säger Anita. 



Det här blir säsongens sista Quizafton, nästa gång väntas i slutet av september. Men dessförinnan blir det räkfrossa varenda onsdag under sommaren med start den 20 maj. 
– Och då är vi redan fullbokade!, deklarerar Anita som har noterat från förra året att även dessa frossor slagit igenom ordentligt.
Publicerad 30 april 2015 klockan 22:04

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe...
31 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-09-04 23:52