Nerikes Brandkår har sedan niotiden på torsdagskvällen kämpat mot en våldsam brand i en större fastighet strax utanför Lindesberg. Vid 23-tiden uppgav inre befäl att man inte hade en chans att rädda fastigheten under rådande omständigheter.-Det brann redan ordentligt i huset när vi kom fram och den kraftiga vinden har tyvärr påskyndat förloppet och försvårat släckningsarbetet, säger Kenneth Cederström.
Nerikes Brandkår fick larmet klockan 21:10 på torsdagskvällen. Minst två personer skall ha befunnit sig i fastigheten och kunde ta sig ut oskadda. När Nerikes Brandkår kom fram till platsen, en gammal gård strax utanför Lindesberg i sydvästlig riktning, så brann det kraftigt i den stora mangårdsbyggnadens tak. Elden hade redan fått rejält fäste i huset och den kraftiga vinden gjorde det hela mycket svårt för brandmännen.
-Tyvärr påskyndades förloppet av en oturlig vindriktning och styrka, så vi hade inte en chans att rädda huset. Det hela gick väldigt snabbt och vinden skickade ut ett gnistregn som hotar närliggande ekonomibyggnader. Vi håller det mesta fokus på att rädda dessa nu istället, berättar Kenneth Cederström, inre befäl på Nerikes Brandkår.
Den gamla gården ligger relativt avskilt i Stackerud och branden hotar inga andra fastigheter i området. Nerikes Brandkår kommer att bevaka branden tills huset brunnit ned och sedan inleda eftersläckningsarbetet.
Vid 23-tiden hade man inga uppgifter om brandorsaken.
I helgen hölls Judo-SM i Eriksdalshallen i Stockholm, där Frövi judo hade 27 anmälda starter. Resultatet blev ett strålande sådant, med hela 17 medaljer – 6 guld, 6 silver och 5 brons.
– Man kan inte vara annat än nöjd, de gjorde det bra. Vi känner att vi har jättebra stöttning hemifrån kommunen och då är det väldigt roligt att kunna leverera, säger Björn Nyberg till LindeNytt.
Under lördagen var det premiär för matmarknaden ”Pop-up en trappa upp” i centrala Lindesberg. Så fort dörrarna slogs upp klockan 10, började besökarna att strömma in och snabbt fyllde ett härligt sorl såväl den övre som nedre våningen i Nya Snickerifabriken.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden, säger Matilda Persson delägare av Nya Snickerifabriken.
Innovation Day är ett helt nytt koncept framtaget av årskurs 2 på Natur- samt Teknikprogrammet på Lindeskolan i samarbete med Linde Energi. Under ett antal lektionstimmar har elever fått i uppdrag att arbeta med innovationer, för att sedan presentera en idé för en jury, där en vinnande grupp utsågs. Årets vinnande bidrag blev ett förslag på hur man kan minska matsvinnet i skolorna, något som juryn nappade på.
– De hade ett kul upplägg som vi tyckte var genomförbart, inte bara på Lindeskolan, utan på många andra skolor, berättar Leif Lundell tf kommunikationsansvarig på Linde energi.
INSÄNDARE/DEBATT: Snart drar avtalsrörelsen i gång på allvar. Denna gång sker det mot bakgrund av en exceptionell situation i svensk ekonomi, med en inflation som raderat ut de senaste årens löneutveckling.
Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.
Efter att cirkulärbutiken i Nya Snickerifabriken fått en kanonstart breddar ägarduon Rebecca Persson och Matilda Persson nu verksamheten till glädje för alla matälskare. Man gör nämligen en satsning på att lyfta fram det lokala mathantverket med en matmarknad på övervåningen – Pop-up en trappa upp.
– Vi har pratat om att göra det här ända sedan vi öppnade i oktober eftersom vi båda tycker det är intressant, det finns så mycket producenter i vårt område, förklarar de när LindeNytt kommer på besök.
På dagen 78 år efter att koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau befriats, genomfördes på fredagskvällen en minneskonsert i Lindeskolans aula. En kväll för att minnas alla de människor vars liv tog slut i nazisternas gaskammare, men också för att aldrig glömma det som hänt, så det aldrig sker igen.
– Tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade Lillemor Bodman (M) under sitt invigningstal.
En förskola i Frövi håller stängt på tisdagen på grund av ett inbrott som upptäcktes vid sextiden på morgonen. Enligt polisen skall det förutom konstaterat tillgrepp ha blivit rejält tillrört i lokalerna. Gärningsmännen har dessutom skadat en elcentral så att elen har slagits ut.