Emma Nyberg och Amelie Boson bjuder in till Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson
Välkommen hem till Amelie på Eftermiddagskaffe i trädgården
Imorgon torsdag slår Amelie Boson och bonusbarnbarnet Emma Nyberg upp dörren till den lummiga innergården på Kungsgatan 16 i Lindesberg där det vankas Eftermiddagskaffe i trädgården med allt vad det innebär. Bland annat så finns det flera olika slags bullar, småkakor och fyra sorters hemmakokt saft redo att serveras till gästerna.
– Jag ser det som en lek, det här gör vi inte för att tjäna pengar utan det är på nöjeskontot helt och hållet, förklarar Amelie.
Just nu pågår de allra sista förberedelserna inför premiäröppningen av det lilla sommarcaféet. Innan Amelie drar igång med dagens bak så tar hon sig tid att träffa LindeNytt tillsammans med bonusbarnbarnet Emma för att berätta lite om hur det kom sig att hon bestämde sig för att bjuda in allmänheten till Eftermiddagskaffe i trädgården.
I den lummiga innergården råder ett annat klimat, här sitter man skyddat från vinden en blåsig dag. Foto: Jennie Einarsson
Amelie förklarar att det var när hon avslutade sitt lönearbete som hon kände att hon fick möjlighet att kunna göra något som hon under flera år haft i tankarna, nämligen att starta ett sommarcafé med servering i sin bakgård mitt i centrala Lindesberg.
– Jag tycker om att ha olika projekt igång, jag behöver ha saker att göra och eftersom jag gick i pension i våras så passade det bra. Vi har en fin stad och en fin plats, vi kan ju vara här hemma under semesterveckorna och kombinera det med Eftermiddagskaffe i trädgården.
Amelie och Emma ordnar de sista detaljerna innan premiäröppningen imorgon torsdag. Foto: Jennie Einarsson
Till sin hjälp har hon sitt bonusbarnbarn Emma Nyberg som kommer att hjälpa till med servering, disk och plock.
– Jag är jättetaggad, det ska bli jättespännande, säger Emma som gläds åt att hon fått möjlighet att sommarjobba för första gången.
– Det är lite speciellt att det är Emma som kommer hjälpa mig. Vi kommer ha möjlighet att umgås lite mer, jag tycker det är jättekul, inflikar Amelie.
Bakningen kommer skötas av Amelie som poängterar att hon inte är någon konditor och kommer att hålla det relativt enkelt med lite hemmakänsla men ändå försöka erbjuda något som passar de flesta.
Sommarceféet bjuder på en hemtrevlig och ombonad känsla. Foto: Jennie Einarsson
– Det kommer finnas olika sorters bullar och småkakor men även bland annat vaniljrutor och pavlovabakelser. Sedan kommer det även finnas lite för de som är glutenallergiker och dadelbollar som passar veganer eller de som inte äter socker, jag vill att alla ska kunna hitta något. Det är det här sortimentet som kommer finnas från dag ett men sedan får vi se vad det blir, det vet jag inte i förväg. I dryckesväg har vi vanligt bryggkaffe och även fyra olika sorters hemgjord saft.
Totalt finns det 40 sittplatser fördelade i olika rum som bildas av den lummiga grönskan i trädgården, skulle det råka komma en regnskur så är dessutom 19 av dessa skyddade under tak i det ombyggda uthuset där det även finns lite leksaker för de barn som kommer på besök.
Hos grannen Lotta Eriksson finns möjlighet att fynda en växt eller två vid hennes plantloppis. Foto: Jennie Einarsson
– Det är trevligt och mysigt för de gäster som kommer hit men även för oss som driver caféet, det är viktigt. Jag ser det som en lek, det här gör vi inte för att tjäna pengar utan det är på nöjeskontot helt och hållet, avslutar Amelie.
Eftermiddagskaffe i trädgården har öppet v 28-32 under torsdag-söndag klockan 13-17.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på ...