Bara någon timme innan det slutliga valresultatet presenterades, togs tempen på politikerna som samlats på olika orter i kommunen för att tillsammans i partiet följa valsiffrorna och se det slutliga resultatet offentliggöras. På de tre besökta platserna var humöret gott och gemenskapen på topp.
I Frövi Folkets hus har socialdemokraterna samlats längst med tre långbord.
– Det är mysigt och förväntansfull, säger Bengt Storbacka som just börjat äta från buffébordet.
Han fortsätter:
– Vi har pratat med över 10.000 människor i kommunen, vi har gjort vad vi kan. Vi har varit nästan överallt, den minsta lilla stugan på landet har vi knackat på, så vi har verkligen gjort vad vi kunnat.
Socialdemokraterna känner att de fått medvind i valrörelsen.
– Vi har haft positiva samtal de senaste dagarna, många som önskat oss lycka till. Många har först haft starkt SD-tänk, men det är många som tänkt om när vi pratat med dem. Så vi har en positiv känsla, subjektivt.
Centerpartiet har samlats i centrala Lindesberg och stämningen som råder är glad och hjärtlig.
– Vi har det bra här, vi har inte haft valvaka alla år. Annars hoppas vi att det nu ska peka uppåt lite grann. Vi har varit duktiga på att vara ute, så vi vill öka lite, säger Jonas Kleber.

– Målet är att bli bättre än förra gången, inflikar Susanne Karlsson.
– Och vi har trevlig stämning här, säger Björn Pettersson.
– Vi har ju stått i Flugparken och det har inte varit några horder som kommit, men alla partier har synts, säger Kleber.
– Vi har jobbat som ett riktigt team, ingen har varit mer viktig än någon annan, utan alla har varit lika viktiga, säger Susanne Karlsson som kvällen till ära har bakat en riktig partitårta.
– Man har ju skött det i det vardagliga livet framförallt, när man har träffat på människor. Jag har delat ut nyckelband från traktorn, jag hade traktorn full med sådana grejer, berättar Johan Andersson som konstaterar att under valtiden är det ju faktiskt samtidigt skördetid.
Hemma hos Ulf Axelsson har partikamraterna i Vänsterpartiet samlats för att tillsammans övervaka kvällens resultat. Kaffekopparna har lagom börjat plockas fram och allas uppmärksamhet är riktade mot TV:n där siffrorna tickar på.
– Vi är förhoppningsfulla, alla vill ju vinna. Utgången kan bli hur som helst, men vi har väldigt kul här. Fast lite oroliga är vi, men vi ser helst ett regimskifte säger Gunilla Remnert.
– Det oroar oss att Sverigedemokraterna har så stor procent. Det kanske påverkar människor att inte vilja flytta hit eller bo kvar här. Men det är spännande att se det här. Vi är fler kvinnor än män, men det är kvalité på de vi har, säger Agneta Lindkvist skrattande.
– Lokalt har vi inte känt någon särskild medvind i valrörelsen, det har varit trögt. Men vi har registrerat nya medlemmar enbart därför att vi varit ute och synts. Och vi har synts trots att vi inte är särskilt många, säger Ulf Axelsson.
– Vi hoppas att vi får behålla det vi har i Lindesberg, vi tror på byte av regering, säger Gunilla Remnert.

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.