Lindesbergs historia är fylld av myter och sägner, den ena mer ”iöronfallande” än den andra. Tillsammans med museichef Lars Hagström har vi dykt ner i historiearkivet för att söka svar på varför vissa platser heter som de gör. De tre utvalda platserna är än idag centrala hållplatser i Lindesbergarens vardag och kommer ofta på tal i olika sammanhang. De tre platserna är Flugparken, Loppholmarna och Pälsärmen. Varför heter platserna så egentligen – vad är myt och vad är sanning?
Flugparken
Sägnerna om denna centrala park är många. Vissa påstår att parkens namn kommer sig av att en ganska ohälsosam gubbe bodde där en gång i tiden. I sin lilla stuga smörjde han kråset och avfallet dumpade han utanför stugknuten. Stanken från högarna lockade naturligtvis till sig mängder av feta spyflugor som kalasade på ”snuskiga gubbens” avfall. Namnet var givet: Flugparken.
Men lika givet är att detta är en osanning. Denna sägnen, som många andra, är väldigt mycket mer intressant och spännande än verkligheten.
Lars Hagström berättar:
-Visst känns historien om gubben mycket skoj och så, men sanningen är den att parken fick sitt namn efter kvarterets namn, som alltså är Flugan.
Flugparken – mer dramatiskt än så är det inte, berättar Lars Hagström.
Pälsärmen
Pälsärmen längs Lindesjöns strand är en plats många förknippar med sommar, sol och varma bad. Men förr kan tänkas att en annan genomskinlig vätska hade ett betydligt högre värde på denna plats.
För alla de stackare som med häst och vagn lämnade staden en kylig kväll, fanns vid Pälsärmen en krog. En sista chans att värma sig, men det var inte absolut inte värmen från brasan som lockade förbipasserande till detta korta stopp på färden.
-Det var sista hållplatsen för dem som begav sig ut i kylan, de stannade till där och tog sig en sup innan de fortsatte sin färd hemåt. En hutt på vägen. De tog alltså aldrig av sig kläderna och slog sig till ro: ”Man tog sig en sup i pälsärmen” som det hette då, berättar Lars.
Vilket kan jämföras med hur vi idag stannar till vid en mack och tar en grillad med bröd innan det bär av utsocknes till. Nåväl… nästan då.
Loppholmarna
Lars Hagström inleder:
-För många herrans år sedan fanns där ett sjukhus där förhållandena var ansträngande. På den tiden var hälsan och miljön inte vad vi är vana vid idag.
De som låg på sjukhuset var oftast drabbade av loppor och varje morgon gick personalen ut på gården och skakade rent sängkläderna från otyget. Därav namnet, säger Hagström och fnissar finurligt medan undertecknad nickar instämmande.
(Någon sekunds tystnad)
-Nädå, jag bara skojar, avslöjar han och fortsätter:
-Namnet Loppholmarna är en förkortning av dess ursprungliga namn ”Utloppholmarna”. På den tiden fanns där flera mindre holmar som bildades av allt sediment som spolades med i åns strömmar. När detta nådde fram till mynningen, eller åns utlopp om man så vill, föll det ner på botten och under årens lopp bildades där ett antal mindre holmar. Det var först i mitten av 1900-talet som dessa holmar sammanfördes under människans hand, och bildade en enda stor holme, berättar Hagström.
Loppholmarna kallades också för Prästholmarna under en tid, med relation till Prästgårdarna. Namnet fick dock aldrig fäste i folksjälen.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.