Flera familjer bosatta i Snuggan uppger att en varg har uppehållit sig i trakten under en längre tid. För några dagar sedan hittades också resterna av en älg som eventuellt slagits av varg. Länsstyrelsen har ännu inte fått in några rapporter från området, men uppger för LindeNytt att man kommer att åka till Snuggan nu för att kvalitetssäkra denna observation.
Senast i måndags observerades en storvuxen varg strax utanför ett hus i Snuggan. Husägaren tog då kontakt med närmaste grannen och berättade att en varg just passerat utanför och nu var på väg upp till grannhuset.
Den senaste observationen är bara en i raden under en längre period.
Per Wedholm på Länsstyrelsen ansvarar bland annat för den nylanserade rovdjurswebben och berättar att man ännu inte har fått in några rapporter från den här trakten. Men de uppgifter LindeNytt tagit del av bedöms mycket intressanta, säger han.
-Vi kommer snarast möjligt fara upp till Snuggan för att kvalitetssäkra den här observationen. Det är alltid bäst att göra så omgående innan spåren förstörs, säger han.
Per Wedholm ser ingen anledning att tvivla på rapporterna från Snuggan.
-Det finns tre revir i norra länsdelen och ett av dessa ligger ca 1,5 mil norr om Lindesberg. Dessutom är stråket längs med Råsvalen vargarnas naturliga vandringsled när ungdjur ger sig av. Snuggan ligger precis vid denna plats, påpekar han.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.