Under förra året blev det officiellt känt att snabbmatsjätten McDonald´s hade petats av tronen som världens största snabbmatskedja. Ny dominant: Subway. Nu är kedjan på god väg att slå rot även i Lindesberg.-Jag siktar på att vara igång i Lindesberg senast 1 september, säger Ahmad el Heich.
Örebroaren Ahmad, 31, jobbar på att öppna en handfull Subwayrestauranger i landet och tre av dessa inom länet varav en i Linde. Det är just etableringen i Lindesberg han har satt högst prioritet på och anledningen är att efterforskningarna tyder på en stark marknad här.
-Jag har studerat Lindesberg en längre tid och känner mig mycket trygg i att etablera Subway på orten. Det kommer att bli riktigt roligt. Lindesberg har visserligen många restauranger men det är ett ganska snarlikt utbud ändå. Subways koncept skiljer sig från övriga restauranger, berättar Ahmad el Heich.
Den aktuella lokalen på Kristinavägen har tidigare varit klädbutik (Antoinette).
-Den kommer att totalrenoveras och byggas upp enligt Subways senaste koncept, säger Ahmad och påpekar att Lindesberg därmed blir en av endast två restauranger i landet som får det nya ”Subwayansiktet utåt”.
-Idag finns ett 90-tal restauranger i landet men man räknar med en stor ökning den närmaste tiden, till mer än det dubbla, förklarar han.
Subwayrestauranger drivs som franchisekoncept och under 2011 gick kedjan om hamburgerjätten McDonald´s och titulerade sig ny kung. Subway hade då nära 34 000 restauranger etablerade världen över vilket var 1000 fler än McDonald´s. Idag har Subway över 36 000 etableringar.
Subway på nätet
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.