Lions Kristina bjuder in till tipspromenad, där intäkterna går till projektet Hooyoo. Foto: Camilla Lagerman
Världslionsdagen: Lions Kristina uppmärksammar projekt för mödrar
Varje år den 8 oktober firas Världslionsdagen över hela världen, och så även i Lindesberg. Lions Kristina ägnar dagen åt att uppmärksamma projektet Hooyoo som man arbetar med tillsammans med övriga Lionsklubbar i distriktet.
Det är ett glatt gäng från Lions Kristina som under torsdagen står utanför Café 37:an iklädda sina gula jackor. Där informerar man om projektet, och bjuder även in till tipspromenad där chansen finns att vinna fina priser.
– Hooyoo betyder moder på somaliska, och det är bland annat för just mödrar som vi vill göra en insats, berättar Anneli Holmberg.
Tillsammans med andra Lionsklubbar i distriktet arbetar man nu för att kunna bygga en hälsocentral i Beeliwacatay, i nordöstra Somalia, där det bor ungefär 720 000 människor. I regionen beräknar man ungefär 20 000 graviditeter per år, varav ca 2600 barn dör varje år.
Foto: Camilla Lagerman
– Vi kommer att utbilda barnmorskor på plats, men även svenska barnmorskor kommer att finnas behjälpliga. Men det är inte enbart mödrar som är i behov, det är väldigt mycket andra åkommor som kan behöva bedömas. Det är väldigt långa avstånd till vårdcentralerna, vilket gör att många helt enkelt inte kommer iväg för att få vård, säger Anneli.
Projektet löper fram till juni nästa år, och målsättningen är att kunna bygga hälsocentralen därefter. Den ska bemannas av såväl läkare som barnmorskor och övrig vårdpersonal. Kapaciteten kommer vara ungefär 50 patienter per dag, där den övervägande delen är inom öppenvården.
– Vi kommer att stå här till klockan 17 i eftermiddag, och vill man gå tipspromenad kostar den 20 kronor. Men man kan givetvis swisha en gåva om man vill vara med och bidra till projektet, avslutar Anneli.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.