Lions Kristina bjuder in till tipspromenad, där intäkterna går till projektet Hooyoo. Foto: Camilla Lagerman
Världslionsdagen: Lions Kristina uppmärksammar projekt för mödrar
Varje år den 8 oktober firas Världslionsdagen över hela världen, och så även i Lindesberg. Lions Kristina ägnar dagen åt att uppmärksamma projektet Hooyoo som man arbetar med tillsammans med övriga Lionsklubbar i distriktet.
Det är ett glatt gäng från Lions Kristina som under torsdagen står utanför Café 37:an iklädda sina gula jackor. Där informerar man om projektet, och bjuder även in till tipspromenad där chansen finns att vinna fina priser.
– Hooyoo betyder moder på somaliska, och det är bland annat för just mödrar som vi vill göra en insats, berättar Anneli Holmberg.
Tillsammans med andra Lionsklubbar i distriktet arbetar man nu för att kunna bygga en hälsocentral i Beeliwacatay, i nordöstra Somalia, där det bor ungefär 720 000 människor. I regionen beräknar man ungefär 20 000 graviditeter per år, varav ca 2600 barn dör varje år.
Foto: Camilla Lagerman
– Vi kommer att utbilda barnmorskor på plats, men även svenska barnmorskor kommer att finnas behjälpliga. Men det är inte enbart mödrar som är i behov, det är väldigt mycket andra åkommor som kan behöva bedömas. Det är väldigt långa avstånd till vårdcentralerna, vilket gör att många helt enkelt inte kommer iväg för att få vård, säger Anneli.
Projektet löper fram till juni nästa år, och målsättningen är att kunna bygga hälsocentralen därefter. Den ska bemannas av såväl läkare som barnmorskor och övrig vårdpersonal. Kapaciteten kommer vara ungefär 50 patienter per dag, där den övervägande delen är inom öppenvården.
– Vi kommer att stå här till klockan 17 i eftermiddag, och vill man gå tipspromenad kostar den 20 kronor. Men man kan givetvis swisha en gåva om man vill vara med och bidra till projektet, avslutar Anneli.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.