Lions Kristina bjuder in till tipspromenad, där intäkterna går till projektet Hooyoo. Foto: Camilla Lagerman
Världslionsdagen: Lions Kristina uppmärksammar projekt för mödrar
Varje år den 8 oktober firas Världslionsdagen över hela världen, och så även i Lindesberg. Lions Kristina ägnar dagen åt att uppmärksamma projektet Hooyoo som man arbetar med tillsammans med övriga Lionsklubbar i distriktet.
Det är ett glatt gäng från Lions Kristina som under torsdagen står utanför Café 37:an iklädda sina gula jackor. Där informerar man om projektet, och bjuder även in till tipspromenad där chansen finns att vinna fina priser.
– Hooyoo betyder moder på somaliska, och det är bland annat för just mödrar som vi vill göra en insats, berättar Anneli Holmberg.
Tillsammans med andra Lionsklubbar i distriktet arbetar man nu för att kunna bygga en hälsocentral i Beeliwacatay, i nordöstra Somalia, där det bor ungefär 720 000 människor. I regionen beräknar man ungefär 20 000 graviditeter per år, varav ca 2600 barn dör varje år.
Foto: Camilla Lagerman
– Vi kommer att utbilda barnmorskor på plats, men även svenska barnmorskor kommer att finnas behjälpliga. Men det är inte enbart mödrar som är i behov, det är väldigt mycket andra åkommor som kan behöva bedömas. Det är väldigt långa avstånd till vårdcentralerna, vilket gör att många helt enkelt inte kommer iväg för att få vård, säger Anneli.
Projektet löper fram till juni nästa år, och målsättningen är att kunna bygga hälsocentralen därefter. Den ska bemannas av såväl läkare som barnmorskor och övrig vårdpersonal. Kapaciteten kommer vara ungefär 50 patienter per dag, där den övervägande delen är inom öppenvården.
– Vi kommer att stå här till klockan 17 i eftermiddag, och vill man gå tipspromenad kostar den 20 kronor. Men man kan givetvis swisha en gåva om man vill vara med och bidra till projektet, avslutar Anneli.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...