SHRAs vårmönstring 2010 blir den sista som arrangeras på Fornaboda travbana. Arrangemanget har blivit för kostsamt där samtidigt som man upplever att spontantbesökarna blivit lidande.-Vi har redan inlett diskussionerna om att återvända till Lindeskolans grönområde igen, förklarar Hans Eriksson i SHRAs evenemangsgrupp.
Motorklubbens vision är att Vårmönstringen skall återgå till en fest för alla, oavsett om man har ett gediget motorintresse eller inte. När arrangemanget låg inne i staden besökte många ”icke-frälsta” denna motorträff för att titta på bilarna, men i samband med flytten till Fornaboda tappade man dessa besökare. Nu skall man råda bot på detta.
-Det handlar om hundratals spontanbesökare som vi har förlorat och det är verkligen synd. Vår ambition är att alla skall kunna uppleva denna motorträff och då är platsen för arrangemanget viktigt. Fornaboda är en jättebra plats – men det ligger för långt bort, konstaterar Hans Eriksson.
SHRA vill inte enbart tillbaka till skolan för det centrumnära läget med närhet till sjö och natur. Man ser även möjlighet att nyttja ”Arenahallen” i samband med mönstringen.
-Det är något vi tittar på. Hallen innebär nya möjligheter att utöka evenemanget, säger Hans.
Men flytten tillbaka till beprövad mark sker alltså först om ett år. Dock kommer man redan detta år att återinföra ett gammalt kärt inslag i Vårmönstringen: Efterfesten på hovet.
-Ja, vi har beslutat att köra igång Lindehov igen som avslutning på kvällen. Det innebär också att cruisingen avslutas på ett lugnare sätt. Våra trafikvakter på stan kommer att uppmana deltagarna i cruisingen att styra upp mot Lindehov i god tid innan staden ”stängs” kl 22.
SHRA planerar nu i samråd med Lindlövens IF, att omvandla ishallen, att byta kostym för en kväll. Det man pratat om så här långt, är att bygga lösa sektioner som enkelt kan monteras samman inne i hallen.
-Vi vill försöka få lite westernkänsla över det hela, så det även passar musikstilen som bjuds på scenen, säger Hans Eriksson.
Banden som bokats för kvällen är The Go Getters och ett tributeband till legenderna ZZ Top.
-Tributebandet gör verkligen skäl för namnet. De har kopierat allt som ZZ Top står för och när jag såg en bild på dem så trodde jag först att det var ZZ Top på riktigt, skrattar Hans.
Fotnot: Vårmönstringen arrangeras 22 maj på Fornaboda travbana.
Sedan Lindbackaskolan togs i bruk höstterminen 2021, har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna, varför Barn- och utbildningsnämnden fattade beslut 15 augusti 2022 om att införskaffa kameraövervakning som en åtgärd mot problemen. Strax innan jullovet monterades kamerorna upp och redan nu kan man se en klar effekt av detta förklarar Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person, berättar hon.
Innovation Day är ett helt nytt koncept framtaget av årskurs 2 på Natur- samt Teknikprogrammet på Lindeskolan i samarbete med Linde Energi. Under ett antal lektionstimmar har elever fått i uppdrag att arbeta med innovationer, för att sedan presentera en idé för en jury, där en vinnande grupp utsågs. Årets vinnande bidrag blev ett förslag på hur man kan minska matsvinnet i skolorna, något som juryn nappade på.
– De hade ett kul upplägg som vi tyckte var genomförbart, inte bara på Lindeskolan, utan på många andra skolor, berättar Leif Lundell tf kommunikationsansvarig på Linde energi.
Klockan 08:00 på onsdagsmorgonen slog 37:an upp dörrarna till sitt nya café på Lindesbergs lasarett, som under de senaste dagarna genomgått en förvandling för att kunna tillhandahålla de populära baguetterna och salladerna som är deras signum.
– Vi har bara fått positiva kommentarer av kunderna, säger Therese Larsson.
Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.
Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ljust ut efter två perioder, så kunde man inte försvara sig inom matchernas sista tjugo minuter. Istället blev det en lång resa hem, där segernollan kvarstår för AllEttans nästjumbo.
På dagen 78 år efter att koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau befriats, genomfördes på fredagskvällen en minneskonsert i Lindeskolans aula. En kväll för att minnas alla de människor vars liv tog slut i nazisternas gaskammare, men också för att aldrig glömma det som hänt, så det aldrig sker igen.
– Tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade Lillemor Bodman (M) under sitt invigningstal.
Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.
Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.