Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Enligt rapport från SMHI råder det just nu stor eller mycket stor risk för skogsbränder i stora delar av Sverige. I Lindesbergs kommun bedöms risken vara som störst under fredagen, då vinden tilltar och en brand lätt kan spridas. Detta är något att ta i beaktande om man exempelvis har tänkt sig att göra en kontrollerad eldning av trädgårdsavfall.

– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam. Om man tänker elda trädgårdsavfall hemma på gården skulle jag nog avråda från att elda överhuvudtaget, i alla fall tills det har blivit grönt ute i naturen, säger Anders Carlsson, kårchef i Lindesberg.
Om man ändå väljer att göra en kontrollerad eldning finns det flera saker att tänka på för att göra det så säkert som möjligt. Bland annat bör man ha tillgång till vatten i direkt anslutning till platsen där man eldar och hålla rent runt omkring. Man bör dessutom avstå från att elda alls vid blåst. Fullständiga regler finns att läsa på Lindesbergs kommuns hemsida.

– Det är även bra att meddela Nerikes Brandkår om man har för avsikt att göra en brasa och lämna sitt telefonnummer. Det kommer in många larm om bränder, och då är det enkelt att ringa och kontrollera om det rör sig om en kontrollerad eldning eller inte. Man bör också undvika att elda efter mörkrets inbrott och se till att ha rätt verktyg, exempelvis en flamdämpare eller en tät lövräfsa som kan användas för att kväva elden vid behov. Det är också viktigt att alltid räfsa inåt i elden och inte utåt, eftersom elden annars kan spridas, förklarar Anders.
För eldning som sker i samband med en allmän sammankomst eller offentlig tillställning, som exempelvis majbrasor, gäller andra regler. Även dessa finns att läsa på Lindesbergs kommuns hemsida.
– Det är absolut en större risk på Valborg än under andra dagar. Samtidigt är det fler människor ute som håller uppsikt. Man ska se till att släcka ordentligt och ha koll på omgivningen, eftersom gnistor kan flyga iväg och landa någon annanstans. Oftast färdas de inte längre än vad man kan se, men det beror också på var man eldar. I en grusgrop har man till exempel mycket goda förutsättningar.
Anders avslutar med att betona vikten av sunt förnuft vid eldning och önskar sina kollegor en fin Valborg.
– Jag har själv ingen beredskap då, men jag hoppas att de som har det får en lugn och fin Valborg, var de än befinner sig inom Nerikes Brandkår.


















































