Alla som har planerat en fisketur, eller andra aktiviteter, på någon av alla våra sjöars isar, bör vara extra försiktig nu. Mildgraderna har börjat gå hårt åt isarna i området, uppger Nerikes Brandkår.
– Man skall ju alltid ha med sig isdubbar ut på isen, men nu är det naturligtvis ännu viktigare eftersom isarna inte alls är lika säkra längre på grund av mildare väder, konstaterar kårchef Mikael Juneholm.
Den gångna helgen övade Nerikes Brandkår på livräddning på Lindessjöns is. Redan då kunde man konstatera att isen inte längre är lika säker som den var under en tidigare övning ett par veckor tillbaka. Och sedan dess har mildgraderna fortsatt tära på isarna.
– Det blev ju lite mildare väder lagom till helgen och det märks tydligt att isen på Lindessjön inte längre är lika säker. Nu skall mildvädret hålla sig kvar i några dagar, så isarna kommer naturligtvis bli mer osäkra för varje dag som går, förklarar Mikael Juneholm, kårchef Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Nerikes Brandkår menar att man oavsett väder alltid skall vara förberedd och rustad för det värsta. Det allra minsta man kan göra är att ha med sig isdubbar ut.
– Isdubbar skall alltid med ut på isen, har man dessutom möjlighet att ha en ispik med sig för att kunna kontrollera isen så är det ännu bättre, säger Juneholm.
Utöver dessa två ”livsförsäkringar” rekommenderar Nerikes Brandkår att man aldrig ger sig ut ensam på farliga isar. En kompis är den bästa utrustningen, skriver man på deras hemsida:
Att aldrig ge sig iväg ensam ut på isen är den bästa livförsäkringen. Men oavsett om du är ensam eller i sällskap på isen bör du ha med dig följande utrustning:
•Isdubbar
•Ispik eller isbill
•Räddningslina
•Flythjälp
•Mobiltelefon
Om du hamnar i vattnet:
•Vänd dig om mot det håll varifrån du kom.
•Är iskanten tunn så försök att hacka dig fram till is som kan bära dig. Först då kan du ta fram dina isdubbar.
•Jobba med en isdubb i taget och ta hjälp av ett kraftigt simtag med benen för att häva dig upp.
•När du väl är uppe – res inte på dig utan fortsätt åla dig fram på isen.
Mer om ”säkerhet på isen” kan läsas på Nerikes Brandkårs hemsida
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.