Alla som har planerat en fisketur, eller andra aktiviteter, på någon av alla våra sjöars isar, bör vara extra försiktig nu. Mildgraderna har börjat gå hårt åt isarna i området, uppger Nerikes Brandkår.
– Man skall ju alltid ha med sig isdubbar ut på isen, men nu är det naturligtvis ännu viktigare eftersom isarna inte alls är lika säkra längre på grund av mildare väder, konstaterar kårchef Mikael Juneholm.
Den gångna helgen övade Nerikes Brandkår på livräddning på Lindessjöns is. Redan då kunde man konstatera att isen inte längre är lika säker som den var under en tidigare övning ett par veckor tillbaka. Och sedan dess har mildgraderna fortsatt tära på isarna.
– Det blev ju lite mildare väder lagom till helgen och det märks tydligt att isen på Lindessjön inte längre är lika säker. Nu skall mildvädret hålla sig kvar i några dagar, så isarna kommer naturligtvis bli mer osäkra för varje dag som går, förklarar Mikael Juneholm, kårchef Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Nerikes Brandkår menar att man oavsett väder alltid skall vara förberedd och rustad för det värsta. Det allra minsta man kan göra är att ha med sig isdubbar ut.
– Isdubbar skall alltid med ut på isen, har man dessutom möjlighet att ha en ispik med sig för att kunna kontrollera isen så är det ännu bättre, säger Juneholm.
Utöver dessa två ”livsförsäkringar” rekommenderar Nerikes Brandkår att man aldrig ger sig ut ensam på farliga isar. En kompis är den bästa utrustningen, skriver man på deras hemsida:
Att aldrig ge sig iväg ensam ut på isen är den bästa livförsäkringen. Men oavsett om du är ensam eller i sällskap på isen bör du ha med dig följande utrustning:
•Isdubbar
•Ispik eller isbill
•Räddningslina
•Flythjälp
•Mobiltelefon
Om du hamnar i vattnet:
•Vänd dig om mot det håll varifrån du kom.
•Är iskanten tunn så försök att hacka dig fram till is som kan bära dig. Först då kan du ta fram dina isdubbar.
•Jobba med en isdubb i taget och ta hjälp av ett kraftigt simtag med benen för att häva dig upp.
•När du väl är uppe – res inte på dig utan fortsätt åla dig fram på isen.
Mer om ”säkerhet på isen” kan läsas på Nerikes Brandkårs hemsida
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.