Alla som har planerat en fisketur, eller andra aktiviteter, på någon av alla våra sjöars isar, bör vara extra försiktig nu. Mildgraderna har börjat gå hårt åt isarna i området, uppger Nerikes Brandkår.
– Man skall ju alltid ha med sig isdubbar ut på isen, men nu är det naturligtvis ännu viktigare eftersom isarna inte alls är lika säkra längre på grund av mildare väder, konstaterar kårchef Mikael Juneholm.
Den gångna helgen övade Nerikes Brandkår på livräddning på Lindessjöns is. Redan då kunde man konstatera att isen inte längre är lika säker som den var under en tidigare övning ett par veckor tillbaka. Och sedan dess har mildgraderna fortsatt tära på isarna.
– Det blev ju lite mildare väder lagom till helgen och det märks tydligt att isen på Lindessjön inte längre är lika säker. Nu skall mildvädret hålla sig kvar i några dagar, så isarna kommer naturligtvis bli mer osäkra för varje dag som går, förklarar Mikael Juneholm, kårchef Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Nerikes Brandkår menar att man oavsett väder alltid skall vara förberedd och rustad för det värsta. Det allra minsta man kan göra är att ha med sig isdubbar ut.
– Isdubbar skall alltid med ut på isen, har man dessutom möjlighet att ha en ispik med sig för att kunna kontrollera isen så är det ännu bättre, säger Juneholm.
Utöver dessa två ”livsförsäkringar” rekommenderar Nerikes Brandkår att man aldrig ger sig ut ensam på farliga isar. En kompis är den bästa utrustningen, skriver man på deras hemsida:
Att aldrig ge sig iväg ensam ut på isen är den bästa livförsäkringen. Men oavsett om du är ensam eller i sällskap på isen bör du ha med dig följande utrustning:
•Isdubbar
•Ispik eller isbill
•Räddningslina
•Flythjälp
•Mobiltelefon
Om du hamnar i vattnet:
•Vänd dig om mot det håll varifrån du kom.
•Är iskanten tunn så försök att hacka dig fram till is som kan bära dig. Först då kan du ta fram dina isdubbar.
•Jobba med en isdubb i taget och ta hjälp av ett kraftigt simtag med benen för att häva dig upp.
•När du väl är uppe – res inte på dig utan fortsätt åla dig fram på isen.
Mer om ”säkerhet på isen” kan läsas på Nerikes Brandkårs hemsida
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.