Alla som har planerat en fisketur, eller andra aktiviteter, på någon av alla våra sjöars isar, bör vara extra försiktig nu. Mildgraderna har börjat gå hårt åt isarna i området, uppger Nerikes Brandkår.
– Man skall ju alltid ha med sig isdubbar ut på isen, men nu är det naturligtvis ännu viktigare eftersom isarna inte alls är lika säkra längre på grund av mildare väder, konstaterar kårchef Mikael Juneholm.
Den gångna helgen övade Nerikes Brandkår på livräddning på Lindessjöns is. Redan då kunde man konstatera att isen inte längre är lika säker som den var under en tidigare övning ett par veckor tillbaka. Och sedan dess har mildgraderna fortsatt tära på isarna.
– Det blev ju lite mildare väder lagom till helgen och det märks tydligt att isen på Lindessjön inte längre är lika säker. Nu skall mildvädret hålla sig kvar i några dagar, så isarna kommer naturligtvis bli mer osäkra för varje dag som går, förklarar Mikael Juneholm, kårchef Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Nerikes Brandkår menar att man oavsett väder alltid skall vara förberedd och rustad för det värsta. Det allra minsta man kan göra är att ha med sig isdubbar ut.
– Isdubbar skall alltid med ut på isen, har man dessutom möjlighet att ha en ispik med sig för att kunna kontrollera isen så är det ännu bättre, säger Juneholm.
Utöver dessa två ”livsförsäkringar” rekommenderar Nerikes Brandkår att man aldrig ger sig ut ensam på farliga isar. En kompis är den bästa utrustningen, skriver man på deras hemsida:
Att aldrig ge sig iväg ensam ut på isen är den bästa livförsäkringen. Men oavsett om du är ensam eller i sällskap på isen bör du ha med dig följande utrustning:
•Isdubbar
•Ispik eller isbill
•Räddningslina
•Flythjälp
•Mobiltelefon
Om du hamnar i vattnet:
•Vänd dig om mot det håll varifrån du kom.
•Är iskanten tunn så försök att hacka dig fram till is som kan bära dig. Först då kan du ta fram dina isdubbar.
•Jobba med en isdubb i taget och ta hjälp av ett kraftigt simtag med benen för att häva dig upp.
•När du väl är uppe – res inte på dig utan fortsätt åla dig fram på isen.
Mer om ”säkerhet på isen” kan läsas på Nerikes Brandkårs hemsida
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.