Alla som har planerat en fisketur, eller andra aktiviteter, på någon av alla våra sjöars isar, bör vara extra försiktig nu. Mildgraderna har börjat gå hårt åt isarna i området, uppger Nerikes Brandkår.
– Man skall ju alltid ha med sig isdubbar ut på isen, men nu är det naturligtvis ännu viktigare eftersom isarna inte alls är lika säkra längre på grund av mildare väder, konstaterar kårchef Mikael Juneholm.
Den gångna helgen övade Nerikes Brandkår på livräddning på Lindessjöns is. Redan då kunde man konstatera att isen inte längre är lika säker som den var under en tidigare övning ett par veckor tillbaka. Och sedan dess har mildgraderna fortsatt tära på isarna.
– Det blev ju lite mildare väder lagom till helgen och det märks tydligt att isen på Lindessjön inte längre är lika säker. Nu skall mildvädret hålla sig kvar i några dagar, så isarna kommer naturligtvis bli mer osäkra för varje dag som går, förklarar Mikael Juneholm, kårchef Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Nerikes Brandkår menar att man oavsett väder alltid skall vara förberedd och rustad för det värsta. Det allra minsta man kan göra är att ha med sig isdubbar ut.
– Isdubbar skall alltid med ut på isen, har man dessutom möjlighet att ha en ispik med sig för att kunna kontrollera isen så är det ännu bättre, säger Juneholm.
Utöver dessa två ”livsförsäkringar” rekommenderar Nerikes Brandkår att man aldrig ger sig ut ensam på farliga isar. En kompis är den bästa utrustningen, skriver man på deras hemsida:
Att aldrig ge sig iväg ensam ut på isen är den bästa livförsäkringen. Men oavsett om du är ensam eller i sällskap på isen bör du ha med dig följande utrustning:
•Isdubbar
•Ispik eller isbill
•Räddningslina
•Flythjälp
•Mobiltelefon
Om du hamnar i vattnet:
•Vänd dig om mot det håll varifrån du kom.
•Är iskanten tunn så försök att hacka dig fram till is som kan bära dig. Först då kan du ta fram dina isdubbar.
•Jobba med en isdubb i taget och ta hjälp av ett kraftigt simtag med benen för att häva dig upp.
•När du väl är uppe – res inte på dig utan fortsätt åla dig fram på isen.
Mer om ”säkerhet på isen” kan läsas på Nerikes Brandkårs hemsida
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn