På måndag i nästa vecka var det tänkt att Samhällsbyggnad Bergslagen skulle påbörja årets stora vårstädning av grus efter vinterns halkbekämpning. Efter gårdagens kraftiga snöfall har man dock tvingats att planera om det hela.
– Det här hade vi ju inte räknat med, men som jag sa tidigare så finns det alltid risk att vi måste planera om när vädret överraskar på det här sättet, förklarar Mikael Dahlin, enhetschef gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Stora mängderna snö i kombination med en prognos som visar att vi får kalla nätter framöver, innebär att det inte finns någon chans att börja sopa gator och torg i nästa vecka, som tidigare planerat. Nu skjuter man istället fram starten och håller tummarna för att Kung Bore ger vika för våren till dess.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
– Vi har sagt det, att vi kör igång efter påskhelgen istället. Om vi inte åker på en till omgång snö som överraskade oss igår, ler Mikael Dahlin.
Dahlin ser dock inte snön som ett mörker, det kan faktiskt komma att gynna allmänheten när grus och damm skall sopas upp.
– Om vi får en snösmältning i samband med städningen, så blir det betydligt mindre damm som far omkring i luften. Det ser jag som positivt eftersom det alltid brukar inkomma en del klagomål på att det dammar i samband med sopningen, berättar enhetschefen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
Rustas premiär lockade hundratals
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder vä...
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En lååång kö bildades utanför Rusta i samband med att varuhuset öppnades på onsdagen. Foto: Camilla Lagerman
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.
Trafikolycka i centrum – rörigt på platsen
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
- Vi...