Vart tog de cyklande poliserna vägen?

Cykeln är oslagbar i vissa situationer och det skapar en trygghetskänsla hos invånarna, menar närpolischef Magnus Luhr. Men varför används det då inte oftare? Två poliser utbildades för tjänsten som cykelpatrullerande polis för ca två år sedan, men har sällan synts till sedan dess. Orsaken var att en av dessa strax efteråt fick en ny tjänst i Örebro. Nu kan det dock bli mer frekvent användande av cykel om brottsbilden kräver det.

Närpoliser i den rätta bemärkelsen – poliser nära invånarna. Ja, så var det tänkt med de cykelpatrullerande poliser, som blev ett nytt koncept i den brottsförebyggande polisverksamheten. Nyheten togs emot med jubel från allmänheten då man åter skulle få se poliser i händelsernas centrum. Att polisen alltid skulle synas, alltid vara i närheten, var verkligen på tiden. Men vad hände sedan?

Cyklande poliser var något som kom med den f d närpolischefen Lars Törnqvist. Syftet var att kunna patrullera mer effektivt på småvägar, i centrum, på bakgårdar och andra mer eller mindre svåråtkomliga platser. För ändamålet utbildades två polismän i Lindesberg. Efter kurserna där man bland annat fick lära sig manövrera cykeln i terräng, att stoppa flyende gärningsmän med cykeln och andra knep, så begav sig poliserna ut i centrum för att visa upp sig. Men lika snabbt som det blev en nyhet så tycktes det ha försvunnit. Polisen syntes inte alls till så ofta som det var sagt från början.

Orsaken var att en av de två utbildade cykelpoliserna fick i samma stund en ny tjänst i Örebro och lämnade således närpolisen i Lindesberg. Detta gjorde att satsningen inte blev lika omfattande som först var tänkt. Men detta betyder inte att de nya cyklarna står och samlar damm helt i onödan. Cykelpatruller är ett mycket bra inslag i polisens vardag som den nye polischefen kommer att använda sig av om så behövs.

-Att cykelpatrullering är en mycket bra övervakningsmetod är helt klart. Vid vissa brottstyper är det betydligt mycket mer effektivt än vid vanligt bilpatrullering. Det jag tänker på är t ex skadegörelser och bus i centrum. Vid fall som nu uppdagats, jag tänker på ungdomshärvan, så hade det passat alldeles utmärkt med cykelpatrullering. Och jag är ganska säker på att vi lyckats få tag i de skyldiga betydligt snabbare om vi kunnat använt oss av cykel. Nu var det tyvärr under vintertid dessa brott begicks, och då blir det av naturliga skäl svårare att använda oss av denna metod, säger Magnus Luhr.

Hur satsningen blir denna vår och sommar återstår att se. Enligt Luhr beror det mycket på hur sommarens brottslighet utvecklar sig. Blir det en varm sommar kan man alldeles säkert tänka sig att mer frekvent använda cykel på kvällar och nätter. –Ja, det kommer sig helt naturligt att fler skadegörelser och småbrott äger rum i staden om vädret är varmt. Fler rör sig i centrum och följderna av det är att fler småbrott sker. Då passar det mycket bra med poliser på cykel, säger närpolischefen.

Publicerad 23 april 2002 klockan 11:38

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe...
31 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-09-05 00:26