Tre raka hemmamatcher står på matchschemat efter att IFK Lindesberg har gått igenom över en månad med ledigheter. Tabellåttan Pålsboda var först ut där den utvilade Lindesbergtruppen säkrade tre viktiga poäng, där ett starkt målvaktsspel blev avgörande.
– Jag är sjukt nöjd över resultatet, säger Niklas Christensson.
Med två dystra förluster i slutet av juni så tog IFK Lindesberg en kortare semester från seriespelet inom Division 5. Under torsdagen gjorde truppen en minicomeback, där den utvilade truppen står inför tre raka hemmamatcher med Pålsboda som första motstånd när nio matcher återstår.
På grund av ovädret som har dragit igenom så var redan i början av veckan klart att matchen blir att spelas på Frövis konstgräs. Som LindeNytt kunde rapportera under matchdagen så står Fritidsbyn i djupa vattennivåer och är för tillfället stängt.
Att spela på konstgräs är däremot ingen nackdel för IFK Lindesberg, även om laget ändå föredrar att spela i hemmastaden.
Väl i Frövi så blev det en behövlig match inför nästkommande uppgifter mot tabellens topplag. Medan målvakterna gjorde det stora jobbet i vardera lagen, så blev det ett spel där det satt en mindre ringrost efter ett längre uppehåll utan träningsmatcher.
Matchens enda mål kom efter drygt åtta minuter i den andra halvleken. Då kunde Levi Laurberg göra 1-0 vilket gav hemmalaget tre mycket viktiga poäng i en mycket jämn tabell.
– Först och främst så var det skönt med en vinst. Det märktes att det var första matchen för hösten då jag tycker att vi var lite feltajmade och tog många okloka beslut. Samtidigt så gör vi en bra prestation är jag sjukt nöjd över resultatet. Vi klarar att hålla ihop laget och försvara en ledning, vilket var skönt att se. Sedan tycker jag nog att vi kunde gjort fler mål i matchen, men det var ett bra målvaktsspel från båda hållen idag, säger IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson.
Resultat IFK Lindesberg-Pålsboda GoIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: –
Mål:
1-0 Levi Laurberg (53’)
Gult kort på William Droudi (89’)
Nästa match: Torsdagen 17:e augusti vs Latorps IF med avspark kl. 19.00
Vart matchen spelas är ännu oklart.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.