Tre raka hemmamatcher står på matchschemat efter att IFK Lindesberg har gått igenom över en månad med ledigheter. Tabellåttan Pålsboda var först ut där den utvilade Lindesbergtruppen säkrade tre viktiga poäng, där ett starkt målvaktsspel blev avgörande.
– Jag är sjukt nöjd över resultatet, säger Niklas Christensson.
Med två dystra förluster i slutet av juni så tog IFK Lindesberg en kortare semester från seriespelet inom Division 5. Under torsdagen gjorde truppen en minicomeback, där den utvilade truppen står inför tre raka hemmamatcher med Pålsboda som första motstånd när nio matcher återstår.
På grund av ovädret som har dragit igenom så var redan i början av veckan klart att matchen blir att spelas på Frövis konstgräs. Som LindeNytt kunde rapportera under matchdagen så står Fritidsbyn i djupa vattennivåer och är för tillfället stängt.
Att spela på konstgräs är däremot ingen nackdel för IFK Lindesberg, även om laget ändå föredrar att spela i hemmastaden.
Väl i Frövi så blev det en behövlig match inför nästkommande uppgifter mot tabellens topplag. Medan målvakterna gjorde det stora jobbet i vardera lagen, så blev det ett spel där det satt en mindre ringrost efter ett längre uppehåll utan träningsmatcher.
Matchens enda mål kom efter drygt åtta minuter i den andra halvleken. Då kunde Levi Laurberg göra 1-0 vilket gav hemmalaget tre mycket viktiga poäng i en mycket jämn tabell.
– Först och främst så var det skönt med en vinst. Det märktes att det var första matchen för hösten då jag tycker att vi var lite feltajmade och tog många okloka beslut. Samtidigt så gör vi en bra prestation är jag sjukt nöjd över resultatet. Vi klarar att hålla ihop laget och försvara en ledning, vilket var skönt att se. Sedan tycker jag nog att vi kunde gjort fler mål i matchen, men det var ett bra målvaktsspel från båda hållen idag, säger IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson.
Resultat IFK Lindesberg-Pålsboda GoIF
Slutresultat: 1-0 (0-0)
Publik: –
Mål:
1-0 Levi Laurberg (53’)
Gult kort på William Droudi (89’)
Nästa match: Torsdagen 17:e augusti vs Latorps IF med avspark kl. 19.00
Vart matchen spelas är ännu oklart.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.