”Kommuninnevånarens behov och intressen som medborgare skall stå i centrum”, skriver folkpartisten Göran Gustavsson i en motion. Han vill att det införs en servicegaranti för snabb och bra service när medborgarna vänder sig till kommunen.
Folkpartisten Göran Gustavsson tycker inte att servicegraden är hög nog i Lindesbergs kommun. Som vanlig kommuninvånare skall man inte behöva bollas mellan diverse avdelningar och tjänstemän i den byråkratiska klassikern ”långbänk”. Vänder man sig till Lindesbergs kommun skall man garanterat få den hjälp man har rätt till och utan att behöva vänta onödigt länge.
-Jag tycker det här är så självklart. Man skall inte behöva ringa mer än ett samtal för att få kontakt med rätt person på kommunen och få den hjälp man behöver, kommenterar Gustavsson.
Och skulle man ändå inte nå fram till den ansvarige på fältet, så skall man inte behöva jaga rätt på personen. Den återkopplingen till medborgaren skall kommunen stå för själva.
I servicegarantin är inte heller s k klämdagar heliga. Det är trots allt en helt vanlig dag för gemene man och behöver man få kontakt med ansvarig på ett särskilt område, så skall det vara möjligt som vilken dag som helst.
Gustavsson föreslår att servicegarantin träder i kraft med start 1 januari 2012. Motionen skall nu upp för beslut i kommunfullmäktige.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.