”Kommuninnevånarens behov och intressen som medborgare skall stå i centrum”, skriver folkpartisten Göran Gustavsson i en motion. Han vill att det införs en servicegaranti för snabb och bra service när medborgarna vänder sig till kommunen.
Folkpartisten Göran Gustavsson tycker inte att servicegraden är hög nog i Lindesbergs kommun. Som vanlig kommuninvånare skall man inte behöva bollas mellan diverse avdelningar och tjänstemän i den byråkratiska klassikern ”långbänk”. Vänder man sig till Lindesbergs kommun skall man garanterat få den hjälp man har rätt till och utan att behöva vänta onödigt länge.
-Jag tycker det här är så självklart. Man skall inte behöva ringa mer än ett samtal för att få kontakt med rätt person på kommunen och få den hjälp man behöver, kommenterar Gustavsson.
Och skulle man ändå inte nå fram till den ansvarige på fältet, så skall man inte behöva jaga rätt på personen. Den återkopplingen till medborgaren skall kommunen stå för själva.
I servicegarantin är inte heller s k klämdagar heliga. Det är trots allt en helt vanlig dag för gemene man och behöver man få kontakt med ansvarig på ett särskilt område, så skall det vara möjligt som vilken dag som helst.
Gustavsson föreslår att servicegarantin träder i kraft med start 1 januari 2012. Motionen skall nu upp för beslut i kommunfullmäktige.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.