Många fordon, cyklister och fotgängare rör sig i Brodalsområdet - och nu vill man göra det säkrare för samtliga. Foto: Fredrik Norman
Vill sänka farten i hela Brodalen
Nu skall vägen till och från skolan bli ännu säkrare för barn och ungdomar, som rör sig i området Brodalen. Det är längs den nybyggda gång- och cykelvägen, som sträcker sig från Gröna bron och ända upp till Brotorpsskolan, som man nu kommer att göra en åtgärd för ökad trafiksäkerhet.
– Det blir en hastighetsreducerande åtgärd i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan, som skall vara färdig innan skolstarten i höst, berättar Håkan Blaxmo, trafikingenjör vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dessutom vill trafikingenjören även sänka hastigheterna i hela Brodalsområdet.
Annons
Trafiksäkerhetsåtgärden i nämnda korsning är alltså inte det enda som trafikingenjören vill genomföra för ökad trafiksäkerhet i området Brodalen och Tredingen (från Lindeskolan i söder till Brotorpsskolan i norr). I slutet av förra året gjordes en trafikmätning i området, för att få en bild av trafikflödet samt hastigheterna. Den visar att lite drygt 3000 fordon åker längs Torphyttevägen varje dygn och håller en medelhastighet på 40 km/h. Under mätningen noterades drygt 80 km/h som högsta syndarhastighet.
– Det är ju 50-väg som råder här, men det är en ganska hög hastighet med tanke på alla utfarter från villagatorna. Därför vill jag arbeta för att sänka hastigheten på såväl huvudlederna Torphyttevägen och Siggebohyttevägen samt alla villagator, säger trafikingenjör Håkan Blaxmo.
Bedömningen är att en relativt stark trafikström går in i området och att hastigheterna överlag bör sänkas. Blaxmo vill sänka från 50 km/h till 40 km/h på de två stora huvudlederna i området samt sänka till 30 km/h på samtliga tvärgator/villagator.
30 km/h på samtliga småvägar i området är målet för trafikingenjör Håkan Blaxmo. Foto: Fredrik Norman
– Det här är ju ett område där trafiken ökat och fortsätter att öka med anledning av att området har exploaterats ganska kraftigt de senaste åren. Dels har vi arenan med alla event och aktiviteter som drar trafik dit – men sedan har vi också fått en hel del nya bostäder i det här området, som naturligtvis också bidrar till ökad trafik, påpekar Håkan Blaxmo.
Korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan. Här byggs ett nytt farthinder i sommar. Foto: Fredrik Norman
När en eventuell hastighetsjustering kan komma att ske, är i nuläget oklart. Den åtgärd som dock vidtas redan nu i sommar, för ökad trafiksäkerhet, är att bygga ett ”farthinder” där gång- och cykelvägen korsar Torphyttevägen. Vägen byggdes i syfte att skapa en säkrare färd till och från skolan för barn och ungdomar. Själva farthindret blir en upphöjning i vägbanan, som tvingar fordon att sänka hastigheten kraftigt. Farthindret skall byggas nu i sommar och stå färdigt innan skolorna startar igen efter sommarlovet.
Fotnot: Det farthinder som finns på Siggebohyttevägen, där skolungdomarna korsar vägen, kommer eventuellt byggas om enligt samma modell som nu skall byggas på Torphyttevägen. Detta ligger dock endast på diskussionsstadiet ännu.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...