Många fordon, cyklister och fotgängare rör sig i Brodalsområdet - och nu vill man göra det säkrare för samtliga. Foto: Fredrik Norman
Vill sänka farten i hela Brodalen
Nu skall vägen till och från skolan bli ännu säkrare för barn och ungdomar, som rör sig i området Brodalen. Det är längs den nybyggda gång- och cykelvägen, som sträcker sig från Gröna bron och ända upp till Brotorpsskolan, som man nu kommer att göra en åtgärd för ökad trafiksäkerhet.
– Det blir en hastighetsreducerande åtgärd i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan, som skall vara färdig innan skolstarten i höst, berättar Håkan Blaxmo, trafikingenjör vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dessutom vill trafikingenjören även sänka hastigheterna i hela Brodalsområdet.
Trafiksäkerhetsåtgärden i nämnda korsning är alltså inte det enda som trafikingenjören vill genomföra för ökad trafiksäkerhet i området Brodalen och Tredingen (från Lindeskolan i söder till Brotorpsskolan i norr). I slutet av förra året gjordes en trafikmätning i området, för att få en bild av trafikflödet samt hastigheterna. Den visar att lite drygt 3000 fordon åker längs Torphyttevägen varje dygn och håller en medelhastighet på 40 km/h. Under mätningen noterades drygt 80 km/h som högsta syndarhastighet.
– Det är ju 50-väg som råder här, men det är en ganska hög hastighet med tanke på alla utfarter från villagatorna. Därför vill jag arbeta för att sänka hastigheten på såväl huvudlederna Torphyttevägen och Siggebohyttevägen samt alla villagator, säger trafikingenjör Håkan Blaxmo.
Bedömningen är att en relativt stark trafikström går in i området och att hastigheterna överlag bör sänkas. Blaxmo vill sänka från 50 km/h till 40 km/h på de två stora huvudlederna i området samt sänka till 30 km/h på samtliga tvärgator/villagator.
30 km/h på samtliga småvägar i området är målet för trafikingenjör Håkan Blaxmo. Foto: Fredrik Norman
– Det här är ju ett område där trafiken ökat och fortsätter att öka med anledning av att området har exploaterats ganska kraftigt de senaste åren. Dels har vi arenan med alla event och aktiviteter som drar trafik dit – men sedan har vi också fått en hel del nya bostäder i det här området, som naturligtvis också bidrar till ökad trafik, påpekar Håkan Blaxmo.
Korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan. Här byggs ett nytt farthinder i sommar. Foto: Fredrik Norman
När en eventuell hastighetsjustering kan komma att ske, är i nuläget oklart. Den åtgärd som dock vidtas redan nu i sommar, för ökad trafiksäkerhet, är att bygga ett ”farthinder” där gång- och cykelvägen korsar Torphyttevägen. Vägen byggdes i syfte att skapa en säkrare färd till och från skolan för barn och ungdomar. Själva farthindret blir en upphöjning i vägbanan, som tvingar fordon att sänka hastigheten kraftigt. Farthindret skall byggas nu i sommar och stå färdigt innan skolorna startar igen efter sommarlovet.
Fotnot: Det farthinder som finns på Siggebohyttevägen, där skolungdomarna korsar vägen, kommer eventuellt byggas om enligt samma modell som nu skall byggas på Torphyttevägen. Detta ligger dock endast på diskussionsstadiet ännu.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt