Vill stänga plankorsning och bygga gång- och cykelbro över järnvägen
Trafikverket föreslår nu att stänga den norra järnvägsövergången, vid Lidl/Elon, för fordonstrafik. Samtidigt erbjuder man sig att bygga en hög gång- och cykelbro över järnvägen på samma ställe. Anledningen är att man behöver stänga plankorsningen i syfte att skapa förbättringar för kollektivtrafiken.
Trafikverket har erhållit extra medel för att förbättra kollektivtrafiken på mindre orter och landsbygden. Lindesberg och Vedevåg är två orter som nu ligger i fokus för satsningen.
Plankorsningen som Trafikverket vill stänga. Foto: Fredrik Norman
I Lindesberg vill man stänga plankorsningen vid norra järnvägsövergången för att möjliggöra samtidiga möten för tåg. Enligt regelverket är det inte tillåtet att korsa mötesspår med bil om man har samtidiga möten, varför man föreslår en stängning.
På Lindesbergs kommun är man kluven i frågan och vill att detta utreds grundligt innan beslut fattas. Man hänvisar bland annat till att det troligtvis är den mest trafikerade övergången idag samt att trafiken inte torde minska i samband med att det nya vårdcentrat byggs intill den aktuella korsningen.
Trafikverket erbjuder samtidigt ett alternativ för fotgängare och cyklister. Deras förslag är att bygga en hög bro över järnvägen, som från marknivå till underdelen av bron mäter cirka sju meter för att gå fri från järnvägens elförsörjning.
Trafikverkets förslag i Vedevåg i samma ärende, är att stänga korsningen där Storövägen korsar järnvägen. Istället vill man anlägga en ny väg och bro på södra sidan av järnvägen med utgångspunkt från Hallencreutz väg och den plankorsning som finns där.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...