Vill stänga plankorsning och bygga gång- och cykelbro över järnvägen
Trafikverket föreslår nu att stänga den norra järnvägsövergången, vid Lidl/Elon, för fordonstrafik. Samtidigt erbjuder man sig att bygga en hög gång- och cykelbro över järnvägen på samma ställe. Anledningen är att man behöver stänga plankorsningen i syfte att skapa förbättringar för kollektivtrafiken.
Trafikverket har erhållit extra medel för att förbättra kollektivtrafiken på mindre orter och landsbygden. Lindesberg och Vedevåg är två orter som nu ligger i fokus för satsningen.
Plankorsningen som Trafikverket vill stänga. Foto: Fredrik Norman
I Lindesberg vill man stänga plankorsningen vid norra järnvägsövergången för att möjliggöra samtidiga möten för tåg. Enligt regelverket är det inte tillåtet att korsa mötesspår med bil om man har samtidiga möten, varför man föreslår en stängning.
På Lindesbergs kommun är man kluven i frågan och vill att detta utreds grundligt innan beslut fattas. Man hänvisar bland annat till att det troligtvis är den mest trafikerade övergången idag samt att trafiken inte torde minska i samband med att det nya vårdcentrat byggs intill den aktuella korsningen.
Trafikverket erbjuder samtidigt ett alternativ för fotgängare och cyklister. Deras förslag är att bygga en hög bro över järnvägen, som från marknivå till underdelen av bron mäter cirka sju meter för att gå fri från järnvägens elförsörjning.
Trafikverkets förslag i Vedevåg i samma ärende, är att stänga korsningen där Storövägen korsar järnvägen. Istället vill man anlägga en ny väg och bro på södra sidan av järnvägen med utgångspunkt från Hallencreutz väg och den plankorsning som finns där.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...