Vill stänga plankorsning och bygga gång- och cykelbro över järnvägen
Trafikverket föreslår nu att stänga den norra järnvägsövergången, vid Lidl/Elon, för fordonstrafik. Samtidigt erbjuder man sig att bygga en hög gång- och cykelbro över järnvägen på samma ställe. Anledningen är att man behöver stänga plankorsningen i syfte att skapa förbättringar för kollektivtrafiken.
Trafikverket har erhållit extra medel för att förbättra kollektivtrafiken på mindre orter och landsbygden. Lindesberg och Vedevåg är två orter som nu ligger i fokus för satsningen.
Plankorsningen som Trafikverket vill stänga. Foto: Fredrik Norman
I Lindesberg vill man stänga plankorsningen vid norra järnvägsövergången för att möjliggöra samtidiga möten för tåg. Enligt regelverket är det inte tillåtet att korsa mötesspår med bil om man har samtidiga möten, varför man föreslår en stängning.
På Lindesbergs kommun är man kluven i frågan och vill att detta utreds grundligt innan beslut fattas. Man hänvisar bland annat till att det troligtvis är den mest trafikerade övergången idag samt att trafiken inte torde minska i samband med att det nya vårdcentrat byggs intill den aktuella korsningen.
Trafikverket erbjuder samtidigt ett alternativ för fotgängare och cyklister. Deras förslag är att bygga en hög bro över järnvägen, som från marknivå till underdelen av bron mäter cirka sju meter för att gå fri från järnvägens elförsörjning.
Trafikverkets förslag i Vedevåg i samma ärende, är att stänga korsningen där Storövägen korsar järnvägen. Istället vill man anlägga en ny väg och bro på södra sidan av järnvägen med utgångspunkt från Hallencreutz väg och den plankorsning som finns där.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...