Arkivfoto: Fredrik Norman

Vill vi ha en sjukstuga i Lindesberg?

Debatten om framtiden för Lindesbergs lasarett fortsätter. Den pensionerade läkaren Ingemar Engstrand skriver nedan ett svar till Centerpartiets Charlotte Edberger.

Svårtolkade beslut i Hälso- och sjukvårdsnämnden.
Det är synd att det florerar så många olika siffror, sanningar och rykten. Så säger två ordförande från Region Örebro län och fyra från kommunstyrelserna i norr den 9 juni i NA år. Jag håller med om att regionens utredning av jourlinjer och operationsberedskap från 2019-06-16 gällande år 2018 är rörig.

Än svårare tycks det vara att tolka Hälso- och sjukvårdsnämndens protokoll från 2019-09-25 där Karin Sundin var ordförande och bland andra Charlotte Edberger Jangdin deltog. Beslutet blev att hälso- och sjukvårdsdirektören ska låta genomföra åtgärder för att, när det gäller jour och beredskap, reducera antalet arbetade timmar under kvällar, nätter och helger. Tanken är att den primärjour som, i Lindesberg, handlägger kirurgiska, ortopediska och urologiska åkommor ska bort under vissa tidsintervall.

Om statistiken är riktig och kvällstid räknas från 21.00 så var antalet läkarkontakter till kirurg och ortoped på akutmottagningen i Lindesberg under den angivna tiden, det året, mer än 2 853. Av dessa patienter lades 256 in. Urologfallen är inte särredovisade. 26 opereras på operationsavdelningen. Med en papegojas envishet upprepar regionens representanter denna siffra, 26, och menar att jourlinjen i Lindesberg därför måste läggas ner. Redan för cirka 50 år sedan, då jag var primärjour på kirurgen i Lindesberg, sände vi operationsfall till Örebro om vi tänkte att de där kunde få ett bättre omhändertagande. Det behövdes inget nämndbeslut för det.

Våra ledande politiker vill inte tala om hur de nästan 3 000 som inte opereras ska tas om hand om det inte finns någon primärjour för kirurgi, ortopedi och urologi i Lindesberg. Man gissar att det ordnar sig. Såväl personal som akutsökande politiker har i NA vittnat om den ansträngda situationen för personalen vid USÖ´s akutmottagning. Det budskapet måste tas på alvar. Det blir inte bättre om de får några tusen besökare till.

Vad gäller redan inlagda patienter på Kirurgkliniken så kan, enligt utredningen, primärjoursåtaganden på vårdavdelningar inom ortopedi och kirurgi efter klockan 21.00 klaras av på respektive kliniks beredskaps/bakjourer med stöd av Lindesbergs övriga sjukhusbundna jourlinjer i medicin och anestesi.
Men nu skriver de nämnda ordförandena att de kommer att behålla kirurgläkare i bakjour under en övergångstid. När övergångstiden är över försvinner således även bakjourerna. Då har vi inte längre ett sjukhus. Det har omvandlats till en gammaldags sjukstuga.

Landsdel på dekis.

När man åker runt i Bergslagen slås man av hur butiker och andra företag försvinner. De ersätts av Loppisar och Pizzerior. Kommunstyrelsens ordförande i Ljusnarsberg skriver i NA den 8 januari i år: ”Vi behöver stora satsningar på åtgärder så att företag kan överleva och insatser som stärker människors möjlighet att återetablera sig på arbetsmarknaden den dagen hjulen börjar rulla igen. Och detta måste göras i varje kommun.” Dagen efter hade de klämt in hennes namn som en av undertecknarna till debattartikeln om Lindesbergs lasarett. Men där kan det, om det vill sig illa, försvinna ett hundratal arbetstillfällen. Även större företag har i Coronans tid fått problem. Meritor har varslat 300 personer. En utredning har slutförts kring Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan. Rektorn för universitetet anser att skolan bör flytta till Örebro. Om så blir fallet försvinner såväl anställda som studenter från Grythyttan. Anrika Lindegården i Lindesberg är försatt i konkurs.

Respekt.

För nära 40 år sedan lade Landstinget ner förlossningen i Lindesberg. Då Karlskoga var i en likadan situation frågade jag ett Landstingsråd om man inte skulle göra samma där. Nej, sa Rådet – Där är företagsledare och fack alltför starka.
Nu har runt 500 företag, fyra fackföreningar och över 1000 privatpersoner i den norra regiondelen uttalat sig och vill ha kvar sin kompletta akutmottagning. Politikerna bör visa att de respekterar dessa även i den norra regiondelen.
Flera lokala partirepresentanter i Bergslagen säger, då de tillfrågas, att de vill ha kvar Akutmottagningen med primärjour för kirurgi, ortopedi och urologi vid Lasarettet. Det är svårt att förstå hur regionpolitikerna helt kan köra över dessa. Det är näst intill dråpligt att följa hur regionens politiker och tjänstemän bollar med begrepp och förvränger fakta.
Redan innan Coronaviruset slagit till var sjukvården försatt i ett underläge. Inköp av material, vilket styrs av ett regionråd i Örebro, hade fallerat och operationer hade ställts in.

Stå upp för Bergslagen.

Händelseutvecklingen från slutet av förra året till nu med Coronan har med tydighet visat att sjukvården måste ha en marginal för oförutsedda händelser. Det gäller såväl lokaler som material och personal.
Våra politiker i den norra länsdelen måste visa självständighet, handlingskraft och mod. De måste säkra bevarandet av Akutsjukhuset i Lindesberg såsom det definierades före senaste valet. Regionpolitikerna har andra syften än de som gagnar oss i den norra länsdelen. Kör över dem.

Ingemar Engstrand. Pensionär

Publicerad 3 juli 2020 klockan 10:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe...
31 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-09-05 00:26