Adam Sjölin och vännen Ville Frank startade sin resa vid Treriksröset den 11 juli. Foto: Privat/Instagram

Ville och Adam cyklar genom Sverige för hjärtats skull

Inom loppet av 17 dagar ska vännerna Ville Frank och Adam Sjölin färdas genom Sverige, från Treriksröset i norr till Smygehuk i söder, enbart med hjälp av sina cyklar. Under tiden samlar de även in pengar till Hjärtebarnsfonden, och redan nu har de kommit en bra bit mot målet att samla in 25 000 kronor.
– Tormek har faktiskt sponsrat oss också, vi fick en slipmaskin för att sälja på Tradera och sedan donerade vi den summan till insamlingen. Auktionen slutade på runt 3000 kronor, så det är vi jätteglada för, säger Ville.

Den smått otroliga resan startade måndagen den 11 juli, längst uppe i Treriksröset i norra Sverige, där vännerna Ville Frank och Adam Sjölin inledde den första etappen med en vandring på 2 mil följt av 11 mil på cykel. Ungefär en vecka senare befinner sig duon i Rätansbyn mellan Östersund och Sveg när LindeNytt når dem under en behövlig paus.

– Ville håller ju på med triathlon så han är ju van vid att sitta länge på cykel, men jag som inte är det har haft rätt så ont. Men med lite för hög musik i lurarna hör man inte sina egna tankar, så då är det bara att bita ihop, berättar Adam.

Idén till den något annorlunda Sverigeresan kom just från Ville, då han kort och gott föreslog det för sina vänner, som inte var sena att haka på.

– Vi satt i ett av Lindeskolans grupprum när jag kom på det och sade till grabbarna att vi borde cykla genom Sverige. Från början skulle en kompis till ha varit med, men han blev tyvärr sjuk och var tvungen att ställa in, berättar Ville.

220 mil på cykel ska vännerna Adam Sjölin och Ville Frank färdas – under 17 dagar. Foto: Privat/Instagram

Då vännen Jakob dessvärre blev tvungen att stanna hemma blev trion istället en duo, men med samma fokus och målmedvetenhet som innan. Anledningen till att man valde att kombinera den tuffa fysiska utmaningen med en insamling till förmån för Hjärtebarnsfonden är bland annat en personlig erfarenhet som Ville bär med sig.

– Jakobs syster hade problem med hjärtat som liten, och även jag själv fick problem med hjärtrusningar för några år sedan. Min kropp blev stressad av fysisk aktivitet och reagerade som att den behövde fly från något, och min puls kunde stiga till 160 i vilopuls. Men jag fick jättemycket stöd från sjukvården och gjorde många undersökningar för att kunna känna mig lugn i att leva med det. Då känns det så bra att kunna ge tillbaka lite, berättar han.

– Vi ville bidra och med dessa kopplingar kändes Hjärtebarnsfonden självklar, inflikar Adam.

Insamlingen startade samma dag som vännernas resa, den 11 juli, med målet att samla in 25 000 kronor. Redan nu är man en bra bit på väg med närmare 15 000 kronor som man lyckats få in under den knappa veckan man varit ute på vägarna.

– Tormek har faktiskt sponsrat oss också, vi fick en slipmaskin för att sälja på Tradera och sedan donerade vi den summan till insamlingen. Auktionen slutade på runt 3000 kronor, så det är vi jätteglada för, säger Ville.

Vackra vyer från Treriksröset. Foto: Privat/Instagram

Hela resan från Treriksröset till Smygehuk beräknar man ta totalt 17 dagar, där man under färdens gång antingen sover på vandrarhem eller i hängmattor ute i skogen. De båda vännerna räknar med att vara i mål den 27 juli, men först ska man göra ett stopp på bekant mark i slutet av veckan, då de under fredag eller lördag anländer till Lindesberg.

– Vi tar en liten omväg till Örebro också så resan blir omkring 220 mil totalt, men vi ville gärna hälsa på lite hemma. Allt stöd vi får hemifrån och från vår Instagram betyder jättemycket, berättar Adam.

– Det är inte så många som vet vad vi håller på med, men många är intresserade och undrar vad vi gör, för vi ser ju ganska välutrustade ut på cyklarna. Många husbilar och motorcyklar vinkar och blinkar åt oss, så det är roligt, säger Ville.

Instagramsidan som fått det passande namnet cykla med hjärtat hittar man HÄR, och länken till insamlingen finns HÄR.

Publicerad 20 juli 2022 klockan 10:50

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av ...
18 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.

12 december 2025 klockan 18:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträ...
12 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-29 07:18