Foto: Hans Andersson

Vinterspår har plats för alla

Vinterspår sätter spår över hela kommunen. I centrala Lindesberg visar sig kulturuttryck i vart och vartannat kvarter. Här visar åttaåriga Hedda Johansson den bok och den bild hon gjort. George Aslan målar tillsammans med kamraterna i Globala Konstskolan och Arnold Bengtsson läser en dikt om ”blåröd vrede”.

Vinterspår speglar den kultur som finns i Lindesbergs kommun, men det som visas behöver inte vara producerat i kommunen och begreppet kultur är verkligen brett den här helgen –  7 – 8 februari. Lions Kristina säljer från sin kakbuffé. Tre generationer – mor ,dotter och mormor från södra Kilsbergskanten, säljer textilier och papperskonst.

– Titta på den här bilden. Den är gjord av en kille som var herde i bergen i Syrien, som inte kunde läsa. Fantastiskt ! Och han är så stolt över den, säger Åke Damström som tillsammans med fru Margita driver ett komboprojekt i Vedevåg – deltagarna målar och lär sig svenska samtidigt. George Aslan – professor vid Tekniska högskolan i syriska Aleppo i 25 år – sitter nu tillsammans,  i ABF-lokalen på Smedjegatan, med Nadia al Najjar- frisör, också hon från Syrien – och Halima Muhiyadin, från Somalia och målar.

– I grå fattigdom föddes jag. I blåröd vrede, men även i kärlek. Arnold Bengtsson läser dikter i Socialdemokratiska lokalen på Kungsgatan och publiken omges av foton av Eddy Arthursson och Jonas Petersson.

Längre söderut på Kungsgatan kan man slinka in hos fotografen Rolf Karlsson, som visar bla magnifika foton över hus i Lindesberg. ”Det här kan jag sälja dyrt nu”, säger han med en glimt i ögat och visar fotot på gröna huset i det hörn vid Kristinavägen/Smedjegatan, där Libo och Egeryds vill riva och bygga nytt.

Lindesbergs Stadshotell är under helgen verkligen ett kulturhus ( när kommer det ett sånt i Lindesberg?) den här helgen. Det öppnar med hambo för durspel och fiol, men ibland spelar dessa spelmän också något av Blinda Petter från Guldsmedshyttan ( spelmannen vars 200 -årsminne firades förra året). Betydligt yngre är Hedda Johansson. Hon går i klass 2 B i Björkhagaskolan och hela klassen har ett helt rum för sin konstutställning.

– Vi fick bara använda tre färger, men sedan kan man ju blanda dem så att det blir fler och jag har använt en liten svamp för min bild, säger hon och visar dessutom upp sin version av bilderboken om Bockarna Bruse, som alla eleverna gjort ett eget exemplar av. På frågan om vem som bestämmer vad hennes bild föreställer – jag som tittar eller hon som målat? ” Det gör vi båda”, säger Hedda.

Mattias och Rosemarie Rudenvall från Åbyhammar utanför Fellingsbro visar naturfoton respektive nästan grafikliknande foton – också på Stadshotellet, på Folkets Hus bioduk rullar fotoklubbens bildspel, på biblioteket värvar Linde Bergslags Släktforskare deltagare till studiecirklar och Sarina Diephuis målar på plats (Born to create = snigelkonst på språng), men gör en paus för litet prat med besökaren Anna-Lena Öhrn. För det är en sak som är säker – på Vinterspår träffar man alltid vänner och bekanta att prata med.

Publicerad 7 februari 2015 klockan 17:35

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons




Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.

15 november 2025 klockan 12:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...
14 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-24 21:01