Foto: Hans Andersson

Vinterspår har plats för alla

Vinterspår sätter spår över hela kommunen. I centrala Lindesberg visar sig kulturuttryck i vart och vartannat kvarter. Här visar åttaåriga Hedda Johansson den bok och den bild hon gjort. George Aslan målar tillsammans med kamraterna i Globala Konstskolan och Arnold Bengtsson läser en dikt om ”blåröd vrede”.

Vinterspår speglar den kultur som finns i Lindesbergs kommun, men det som visas behöver inte vara producerat i kommunen och begreppet kultur är verkligen brett den här helgen –  7 – 8 februari. Lions Kristina säljer från sin kakbuffé. Tre generationer – mor ,dotter och mormor från södra Kilsbergskanten, säljer textilier och papperskonst.

– Titta på den här bilden. Den är gjord av en kille som var herde i bergen i Syrien, som inte kunde läsa. Fantastiskt ! Och han är så stolt över den, säger Åke Damström som tillsammans med fru Margita driver ett komboprojekt i Vedevåg – deltagarna målar och lär sig svenska samtidigt. George Aslan – professor vid Tekniska högskolan i syriska Aleppo i 25 år – sitter nu tillsammans,  i ABF-lokalen på Smedjegatan, med Nadia al Najjar- frisör, också hon från Syrien – och Halima Muhiyadin, från Somalia och målar.

– I grå fattigdom föddes jag. I blåröd vrede, men även i kärlek. Arnold Bengtsson läser dikter i Socialdemokratiska lokalen på Kungsgatan och publiken omges av foton av Eddy Arthursson och Jonas Petersson.

Längre söderut på Kungsgatan kan man slinka in hos fotografen Rolf Karlsson, som visar bla magnifika foton över hus i Lindesberg. ”Det här kan jag sälja dyrt nu”, säger han med en glimt i ögat och visar fotot på gröna huset i det hörn vid Kristinavägen/Smedjegatan, där Libo och Egeryds vill riva och bygga nytt.

Lindesbergs Stadshotell är under helgen verkligen ett kulturhus ( när kommer det ett sånt i Lindesberg?) den här helgen. Det öppnar med hambo för durspel och fiol, men ibland spelar dessa spelmän också något av Blinda Petter från Guldsmedshyttan ( spelmannen vars 200 -årsminne firades förra året). Betydligt yngre är Hedda Johansson. Hon går i klass 2 B i Björkhagaskolan och hela klassen har ett helt rum för sin konstutställning.

– Vi fick bara använda tre färger, men sedan kan man ju blanda dem så att det blir fler och jag har använt en liten svamp för min bild, säger hon och visar dessutom upp sin version av bilderboken om Bockarna Bruse, som alla eleverna gjort ett eget exemplar av. På frågan om vem som bestämmer vad hennes bild föreställer – jag som tittar eller hon som målat? ” Det gör vi båda”, säger Hedda.

Mattias och Rosemarie Rudenvall från Åbyhammar utanför Fellingsbro visar naturfoton respektive nästan grafikliknande foton – också på Stadshotellet, på Folkets Hus bioduk rullar fotoklubbens bildspel, på biblioteket värvar Linde Bergslags Släktforskare deltagare till studiecirklar och Sarina Diephuis målar på plats (Born to create = snigelkonst på språng), men gör en paus för litet prat med besökaren Anna-Lena Öhrn. För det är en sak som är säker – på Vinterspår träffar man alltid vänner och bekanta att prata med.

Publicerad 7 februari 2015 klockan 17:35

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
6 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.

5 februari 2026 klockan 13:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-02-12 08:57