Vinterspår sätter spår över hela kommunen. I centrala Lindesberg visar sig kulturuttryck i vart och vartannat kvarter. Här visar åttaåriga Hedda Johansson den bok och den bild hon gjort. George Aslan målar tillsammans med kamraterna i Globala Konstskolan och Arnold Bengtsson läser en dikt om ”blåröd vrede”.

Vinterspår speglar den kultur som finns i Lindesbergs kommun, men det som visas behöver inte vara producerat i kommunen och begreppet kultur är verkligen brett den här helgen – 7 – 8 februari. Lions Kristina säljer från sin kakbuffé. Tre generationer – mor ,dotter och mormor från södra Kilsbergskanten, säljer textilier och papperskonst.

– Titta på den här bilden. Den är gjord av en kille som var herde i bergen i Syrien, som inte kunde läsa. Fantastiskt ! Och han är så stolt över den, säger Åke Damström som tillsammans med fru Margita driver ett komboprojekt i Vedevåg – deltagarna målar och lär sig svenska samtidigt. George Aslan – professor vid Tekniska högskolan i syriska Aleppo i 25 år – sitter nu tillsammans, i ABF-lokalen på Smedjegatan, med Nadia al Najjar- frisör, också hon från Syrien – och Halima Muhiyadin, från Somalia och målar.

– I grå fattigdom föddes jag. I blåröd vrede, men även i kärlek. Arnold Bengtsson läser dikter i Socialdemokratiska lokalen på Kungsgatan och publiken omges av foton av Eddy Arthursson och Jonas Petersson.

Längre söderut på Kungsgatan kan man slinka in hos fotografen Rolf Karlsson, som visar bla magnifika foton över hus i Lindesberg. ”Det här kan jag sälja dyrt nu”, säger han med en glimt i ögat och visar fotot på gröna huset i det hörn vid Kristinavägen/Smedjegatan, där Libo och Egeryds vill riva och bygga nytt.
Lindesbergs Stadshotell är under helgen verkligen ett kulturhus ( när kommer det ett sånt i Lindesberg?) den här helgen. Det öppnar med hambo för durspel och fiol, men ibland spelar dessa spelmän också något av Blinda Petter från Guldsmedshyttan ( spelmannen vars 200 -årsminne firades förra året). Betydligt yngre är Hedda Johansson. Hon går i klass 2 B i Björkhagaskolan och hela klassen har ett helt rum för sin konstutställning.

– Vi fick bara använda tre färger, men sedan kan man ju blanda dem så att det blir fler och jag har använt en liten svamp för min bild, säger hon och visar dessutom upp sin version av bilderboken om Bockarna Bruse, som alla eleverna gjort ett eget exemplar av. På frågan om vem som bestämmer vad hennes bild föreställer – jag som tittar eller hon som målat? ” Det gör vi båda”, säger Hedda.
Mattias och Rosemarie Rudenvall från Åbyhammar utanför Fellingsbro visar naturfoton respektive nästan grafikliknande foton – också på Stadshotellet, på Folkets Hus bioduk rullar fotoklubbens bildspel, på biblioteket värvar Linde Bergslags Släktforskare deltagare till studiecirklar och Sarina Diephuis målar på plats (Born to create = snigelkonst på språng), men gör en paus för litet prat med besökaren Anna-Lena Öhrn. För det är en sak som är säker – på Vinterspår träffar man alltid vänner och bekanta att prata med.

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.