Lindesberg Volley är GULD! På söndagseftermiddagen kammade volleytjejerna hem SM-guldet i Lindesberg Arena inför en rekordpublik på läktaren.
Ett guldbetonat glädjevrål fyllde arenan klockan 17:55 när det stod klart att Lindesberg hade spelat hem SM-guldet i volleyboll. Lindesberg, som har varit snäppet vassare än Hylte/Halmstad i finalspelet, inledde den tredje finalmatchen med ett fortsatt tryggt och säkert spel. Första set tog man bekvämt med sifforna 25-18 och guldfebern steg tidigt på läktaren, där en för dagen storpublik på 1297 åskådare hade tagit plats för att följa dramatiken.
Andra set började bra för Lindesberg, som fick en knapp ledning efter ett par bollar. Men Hylte/Halmstad lyfte sig dock ett snäpp och tog över mer och mer nu. Lindesberg hamande i en lätt uppförsbacke och var nästan hela tiden ett par poäng efter gästerna. Lindesberg kvitterade knappt halvvägs i setet, men Hylte/Halmstad gjorde ett nytt ryck och höll ifrån med ett par poäng och vann setet med 25-22 till slut.
Tredje set blev något av en fortsättning av andra set med mycket jämnt spel. Lindesberg kunde dock få grepp om matchen igen och fick ett bekvämt avstånd till gästerna i slutskedet. Setet tog Lindesberg med siffrorna 25-20.
Fjärde set och Lindesberg får några lätta poäng i inledningen. Gästerna kan dock kvittera till 2-2 innan Lindesberg rycker ifrån till 5-2 inom loppet av en minut. Lindesberg kopplar ett grepp och fortsätter att övertyga. 5-2 blir 7-2. Publiken jublar. Kommentatorerna pratar guldmedaljer. 8-3 blir 9-3 och Lindesbergstjejerna dundrar fram, Hylte/Halmstad verkar inte ha mycket att sätta emot deras kanonform längre.
Vid ställningen 13-5 får gästerna dock lite utrymme och gör två snabba poäng till 13-7, men Linde gasar på igen och sedan har inte Hylte/Halmstad något att säga till om längre. Lindesberg storspelar och får totalt 12 matchbollar att säkra matchen med. Setet tar Linde med siffrorna 25-14.
Ett jättegrattis till Lindesberg Volley från redaktionen.
Ni är Guld!
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?