Lindesberg Volley är GULD! På söndagseftermiddagen kammade volleytjejerna hem SM-guldet i Lindesberg Arena inför en rekordpublik på läktaren.
Ett guldbetonat glädjevrål fyllde arenan klockan 17:55 när det stod klart att Lindesberg hade spelat hem SM-guldet i volleyboll. Lindesberg, som har varit snäppet vassare än Hylte/Halmstad i finalspelet, inledde den tredje finalmatchen med ett fortsatt tryggt och säkert spel. Första set tog man bekvämt med sifforna 25-18 och guldfebern steg tidigt på läktaren, där en för dagen storpublik på 1297 åskådare hade tagit plats för att följa dramatiken.
Andra set började bra för Lindesberg, som fick en knapp ledning efter ett par bollar. Men Hylte/Halmstad lyfte sig dock ett snäpp och tog över mer och mer nu. Lindesberg hamande i en lätt uppförsbacke och var nästan hela tiden ett par poäng efter gästerna. Lindesberg kvitterade knappt halvvägs i setet, men Hylte/Halmstad gjorde ett nytt ryck och höll ifrån med ett par poäng och vann setet med 25-22 till slut.
Tredje set blev något av en fortsättning av andra set med mycket jämnt spel. Lindesberg kunde dock få grepp om matchen igen och fick ett bekvämt avstånd till gästerna i slutskedet. Setet tog Lindesberg med siffrorna 25-20.
Fjärde set och Lindesberg får några lätta poäng i inledningen. Gästerna kan dock kvittera till 2-2 innan Lindesberg rycker ifrån till 5-2 inom loppet av en minut. Lindesberg kopplar ett grepp och fortsätter att övertyga. 5-2 blir 7-2. Publiken jublar. Kommentatorerna pratar guldmedaljer. 8-3 blir 9-3 och Lindesbergstjejerna dundrar fram, Hylte/Halmstad verkar inte ha mycket att sätta emot deras kanonform längre.
Vid ställningen 13-5 får gästerna dock lite utrymme och gör två snabba poäng till 13-7, men Linde gasar på igen och sedan har inte Hylte/Halmstad något att säga till om längre. Lindesberg storspelar och får totalt 12 matchbollar att säkra matchen med. Setet tar Linde med siffrorna 25-14.
Ett jättegrattis till Lindesberg Volley från redaktionen.
Ni är Guld!
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.