Lindesberg Volley är GULD! På söndagseftermiddagen kammade volleytjejerna hem SM-guldet i Lindesberg Arena inför en rekordpublik på läktaren.
Ett guldbetonat glädjevrål fyllde arenan klockan 17:55 när det stod klart att Lindesberg hade spelat hem SM-guldet i volleyboll. Lindesberg, som har varit snäppet vassare än Hylte/Halmstad i finalspelet, inledde den tredje finalmatchen med ett fortsatt tryggt och säkert spel. Första set tog man bekvämt med sifforna 25-18 och guldfebern steg tidigt på läktaren, där en för dagen storpublik på 1297 åskådare hade tagit plats för att följa dramatiken.
Andra set började bra för Lindesberg, som fick en knapp ledning efter ett par bollar. Men Hylte/Halmstad lyfte sig dock ett snäpp och tog över mer och mer nu. Lindesberg hamande i en lätt uppförsbacke och var nästan hela tiden ett par poäng efter gästerna. Lindesberg kvitterade knappt halvvägs i setet, men Hylte/Halmstad gjorde ett nytt ryck och höll ifrån med ett par poäng och vann setet med 25-22 till slut.
Tredje set blev något av en fortsättning av andra set med mycket jämnt spel. Lindesberg kunde dock få grepp om matchen igen och fick ett bekvämt avstånd till gästerna i slutskedet. Setet tog Lindesberg med siffrorna 25-20.
Fjärde set och Lindesberg får några lätta poäng i inledningen. Gästerna kan dock kvittera till 2-2 innan Lindesberg rycker ifrån till 5-2 inom loppet av en minut. Lindesberg kopplar ett grepp och fortsätter att övertyga. 5-2 blir 7-2. Publiken jublar. Kommentatorerna pratar guldmedaljer. 8-3 blir 9-3 och Lindesbergstjejerna dundrar fram, Hylte/Halmstad verkar inte ha mycket att sätta emot deras kanonform längre.
Vid ställningen 13-5 får gästerna dock lite utrymme och gör två snabba poäng till 13-7, men Linde gasar på igen och sedan har inte Hylte/Halmstad något att säga till om längre. Lindesberg storspelar och får totalt 12 matchbollar att säkra matchen med. Setet tar Linde med siffrorna 25-14.
Ett jättegrattis till Lindesberg Volley från redaktionen.
Ni är Guld!
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.