Lindesberg Volley är GULD! På söndagseftermiddagen kammade volleytjejerna hem SM-guldet i Lindesberg Arena inför en rekordpublik på läktaren.
Ett guldbetonat glädjevrål fyllde arenan klockan 17:55 när det stod klart att Lindesberg hade spelat hem SM-guldet i volleyboll. Lindesberg, som har varit snäppet vassare än Hylte/Halmstad i finalspelet, inledde den tredje finalmatchen med ett fortsatt tryggt och säkert spel. Första set tog man bekvämt med sifforna 25-18 och guldfebern steg tidigt på läktaren, där en för dagen storpublik på 1297 åskådare hade tagit plats för att följa dramatiken.
Andra set började bra för Lindesberg, som fick en knapp ledning efter ett par bollar. Men Hylte/Halmstad lyfte sig dock ett snäpp och tog över mer och mer nu. Lindesberg hamande i en lätt uppförsbacke och var nästan hela tiden ett par poäng efter gästerna. Lindesberg kvitterade knappt halvvägs i setet, men Hylte/Halmstad gjorde ett nytt ryck och höll ifrån med ett par poäng och vann setet med 25-22 till slut.
Tredje set blev något av en fortsättning av andra set med mycket jämnt spel. Lindesberg kunde dock få grepp om matchen igen och fick ett bekvämt avstånd till gästerna i slutskedet. Setet tog Lindesberg med siffrorna 25-20.
Fjärde set och Lindesberg får några lätta poäng i inledningen. Gästerna kan dock kvittera till 2-2 innan Lindesberg rycker ifrån till 5-2 inom loppet av en minut. Lindesberg kopplar ett grepp och fortsätter att övertyga. 5-2 blir 7-2. Publiken jublar. Kommentatorerna pratar guldmedaljer. 8-3 blir 9-3 och Lindesbergstjejerna dundrar fram, Hylte/Halmstad verkar inte ha mycket att sätta emot deras kanonform längre.
Vid ställningen 13-5 får gästerna dock lite utrymme och gör två snabba poäng till 13-7, men Linde gasar på igen och sedan har inte Hylte/Halmstad något att säga till om längre. Lindesberg storspelar och får totalt 12 matchbollar att säkra matchen med. Setet tar Linde med siffrorna 25-14.
Ett jättegrattis till Lindesberg Volley från redaktionen.
Ni är Guld!
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras