Lindesberg Volley är GULD! På söndagseftermiddagen kammade volleytjejerna hem SM-guldet i Lindesberg Arena inför en rekordpublik på läktaren.
Ett guldbetonat glädjevrål fyllde arenan klockan 17:55 när det stod klart att Lindesberg hade spelat hem SM-guldet i volleyboll. Lindesberg, som har varit snäppet vassare än Hylte/Halmstad i finalspelet, inledde den tredje finalmatchen med ett fortsatt tryggt och säkert spel. Första set tog man bekvämt med sifforna 25-18 och guldfebern steg tidigt på läktaren, där en för dagen storpublik på 1297 åskådare hade tagit plats för att följa dramatiken.
Andra set började bra för Lindesberg, som fick en knapp ledning efter ett par bollar. Men Hylte/Halmstad lyfte sig dock ett snäpp och tog över mer och mer nu. Lindesberg hamande i en lätt uppförsbacke och var nästan hela tiden ett par poäng efter gästerna. Lindesberg kvitterade knappt halvvägs i setet, men Hylte/Halmstad gjorde ett nytt ryck och höll ifrån med ett par poäng och vann setet med 25-22 till slut.
Tredje set blev något av en fortsättning av andra set med mycket jämnt spel. Lindesberg kunde dock få grepp om matchen igen och fick ett bekvämt avstånd till gästerna i slutskedet. Setet tog Lindesberg med siffrorna 25-20.
Fjärde set och Lindesberg får några lätta poäng i inledningen. Gästerna kan dock kvittera till 2-2 innan Lindesberg rycker ifrån till 5-2 inom loppet av en minut. Lindesberg kopplar ett grepp och fortsätter att övertyga. 5-2 blir 7-2. Publiken jublar. Kommentatorerna pratar guldmedaljer. 8-3 blir 9-3 och Lindesbergstjejerna dundrar fram, Hylte/Halmstad verkar inte ha mycket att sätta emot deras kanonform längre.
Vid ställningen 13-5 får gästerna dock lite utrymme och gör två snabba poäng till 13-7, men Linde gasar på igen och sedan har inte Hylte/Halmstad något att säga till om längre. Lindesberg storspelar och får totalt 12 matchbollar att säkra matchen med. Setet tar Linde med siffrorna 25-14.
Ett jättegrattis till Lindesberg Volley från redaktionen.
Ni är Guld!
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.