På fredag arrangerar köpmännen vårjippot Linde Vårdagar och i år har man kastat in aktiviteter i programmet som skall locka vuxna att aktivera sig.-Vi har ju massor av inslag för barnen, men de vuxna har inte haft så mycket att göra. Därför har vi tagit in Segways som en del i programmet, säger ordföranden Mattias Eriksson.
Ett annorlunda sätt att flanera på stan – eller ett överdrivet slött sätt att ta sig mellan ytterdörren och brevlådan på för att hämta in posten? Ja, tycka vad man vill om denna tvåhjuliga, eldrivna och självbalanserade skapelse, men mäkta roligt är det och det har blivit ett allt mer populärt sätt att ta sig från punkt A till punkt B på. Inte minst i storstäderna. Fordonet i fråga heter Segway. Nu på fredag kommer man alltså ge invånarna möjligheten att prova åka Segway.
-Det är ett roligt sätt att ta sig fram på i stan, säger Mattias Eriksson som provkört en Segway under ett par dagar inför Linde Vårdagar.
-Linde Vårdagar har inte haft så mycket aktiviteter för vuxna människor, det vill vi naturligtvis bättra oss på och därför tog vi med Segways i programmet, så folk kan prova på och ha lite roligt, säger Eriksson.
Det är det lokala uthyrningsföretaget Hyrmaskiner som står för inslaget på Linde Vårdagar. Företaget hyr ut Segways sedan en vecka tillbaka.
Linde Vårdagar arrangeras som vanligt på klämdagen efter Kristi himmelfärds dag.
-Det är många som är lediga, så det är anledningen till att vi kör just denna dag varje år, säger Mattias.
Men även om det är köpmännens dag, så är det inte något jättebra dag för handeln ändå. Butikerna har visserligen erbjudanden av olika slag, men ordföranden menar att det mer handlar om att ”liva upp centrum” än att skapa rusning till butikerna.
Så här ser planen ut för att liva upp staden på fredag:
• Barntivoli i Flugparken
• Fiskdamm för barnen
• Segways i Flugparken
• Golfklubben har aktiviteter i Flugparken
• Lions Kristina serverar kaffe, dricka, våfflor, korv
Kl. 11-13: Ponnyridning på Kungsgatan
Kl. 12:00: Upplevelser för din hund i Flugparken
Kl. 13:00: Skateboarduppvisning, Flugparken
Kl. 14:00: Sjung med Pettson & Prillan, Varuhallstorget
Kl. 15:00: Godisregn
Kl. 16:00: Christoffer Sjögren uppträder, Varuhallstorget
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.