På fredag arrangerar köpmännen vårjippot Linde Vårdagar och i år har man kastat in aktiviteter i programmet som skall locka vuxna att aktivera sig.-Vi har ju massor av inslag för barnen, men de vuxna har inte haft så mycket att göra. Därför har vi tagit in Segways som en del i programmet, säger ordföranden Mattias Eriksson.
Ett annorlunda sätt att flanera på stan – eller ett överdrivet slött sätt att ta sig mellan ytterdörren och brevlådan på för att hämta in posten? Ja, tycka vad man vill om denna tvåhjuliga, eldrivna och självbalanserade skapelse, men mäkta roligt är det och det har blivit ett allt mer populärt sätt att ta sig från punkt A till punkt B på. Inte minst i storstäderna. Fordonet i fråga heter Segway. Nu på fredag kommer man alltså ge invånarna möjligheten att prova åka Segway.
-Det är ett roligt sätt att ta sig fram på i stan, säger Mattias Eriksson som provkört en Segway under ett par dagar inför Linde Vårdagar.
-Linde Vårdagar har inte haft så mycket aktiviteter för vuxna människor, det vill vi naturligtvis bättra oss på och därför tog vi med Segways i programmet, så folk kan prova på och ha lite roligt, säger Eriksson.
Det är det lokala uthyrningsföretaget Hyrmaskiner som står för inslaget på Linde Vårdagar. Företaget hyr ut Segways sedan en vecka tillbaka.
Linde Vårdagar arrangeras som vanligt på klämdagen efter Kristi himmelfärds dag.
-Det är många som är lediga, så det är anledningen till att vi kör just denna dag varje år, säger Mattias.
Men även om det är köpmännens dag, så är det inte något jättebra dag för handeln ändå. Butikerna har visserligen erbjudanden av olika slag, men ordföranden menar att det mer handlar om att ”liva upp centrum” än att skapa rusning till butikerna.
Så här ser planen ut för att liva upp staden på fredag:
• Barntivoli i Flugparken
• Fiskdamm för barnen
• Segways i Flugparken
• Golfklubben har aktiviteter i Flugparken
• Lions Kristina serverar kaffe, dricka, våfflor, korv
Kl. 11-13: Ponnyridning på Kungsgatan
Kl. 12:00: Upplevelser för din hund i Flugparken
Kl. 13:00: Skateboarduppvisning, Flugparken
Kl. 14:00: Sjung med Pettson & Prillan, Varuhallstorget
Kl. 15:00: Godisregn
Kl. 16:00: Christoffer Sjögren uppträder, Varuhallstorget
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.