På fredag arrangerar köpmännen vårjippot Linde Vårdagar och i år har man kastat in aktiviteter i programmet som skall locka vuxna att aktivera sig.-Vi har ju massor av inslag för barnen, men de vuxna har inte haft så mycket att göra. Därför har vi tagit in Segways som en del i programmet, säger ordföranden Mattias Eriksson.
Ett annorlunda sätt att flanera på stan – eller ett överdrivet slött sätt att ta sig mellan ytterdörren och brevlådan på för att hämta in posten? Ja, tycka vad man vill om denna tvåhjuliga, eldrivna och självbalanserade skapelse, men mäkta roligt är det och det har blivit ett allt mer populärt sätt att ta sig från punkt A till punkt B på. Inte minst i storstäderna. Fordonet i fråga heter Segway. Nu på fredag kommer man alltså ge invånarna möjligheten att prova åka Segway.
-Det är ett roligt sätt att ta sig fram på i stan, säger Mattias Eriksson som provkört en Segway under ett par dagar inför Linde Vårdagar.
-Linde Vårdagar har inte haft så mycket aktiviteter för vuxna människor, det vill vi naturligtvis bättra oss på och därför tog vi med Segways i programmet, så folk kan prova på och ha lite roligt, säger Eriksson.
Det är det lokala uthyrningsföretaget Hyrmaskiner som står för inslaget på Linde Vårdagar. Företaget hyr ut Segways sedan en vecka tillbaka.
Linde Vårdagar arrangeras som vanligt på klämdagen efter Kristi himmelfärds dag.
-Det är många som är lediga, så det är anledningen till att vi kör just denna dag varje år, säger Mattias.
Men även om det är köpmännens dag, så är det inte något jättebra dag för handeln ändå. Butikerna har visserligen erbjudanden av olika slag, men ordföranden menar att det mer handlar om att ”liva upp centrum” än att skapa rusning till butikerna.
Så här ser planen ut för att liva upp staden på fredag:
• Barntivoli i Flugparken
• Fiskdamm för barnen
• Segways i Flugparken
• Golfklubben har aktiviteter i Flugparken
• Lions Kristina serverar kaffe, dricka, våfflor, korv
Kl. 11-13: Ponnyridning på Kungsgatan
Kl. 12:00: Upplevelser för din hund i Flugparken
Kl. 13:00: Skateboarduppvisning, Flugparken
Kl. 14:00: Sjung med Pettson & Prillan, Varuhallstorget
Kl. 15:00: Godisregn
Kl. 16:00: Christoffer Sjögren uppträder, Varuhallstorget
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.