På fredag arrangerar köpmännen vårjippot Linde Vårdagar och i år har man kastat in aktiviteter i programmet som skall locka vuxna att aktivera sig.-Vi har ju massor av inslag för barnen, men de vuxna har inte haft så mycket att göra. Därför har vi tagit in Segways som en del i programmet, säger ordföranden Mattias Eriksson.
Ett annorlunda sätt att flanera på stan – eller ett överdrivet slött sätt att ta sig mellan ytterdörren och brevlådan på för att hämta in posten? Ja, tycka vad man vill om denna tvåhjuliga, eldrivna och självbalanserade skapelse, men mäkta roligt är det och det har blivit ett allt mer populärt sätt att ta sig från punkt A till punkt B på. Inte minst i storstäderna. Fordonet i fråga heter Segway. Nu på fredag kommer man alltså ge invånarna möjligheten att prova åka Segway.
-Det är ett roligt sätt att ta sig fram på i stan, säger Mattias Eriksson som provkört en Segway under ett par dagar inför Linde Vårdagar.
-Linde Vårdagar har inte haft så mycket aktiviteter för vuxna människor, det vill vi naturligtvis bättra oss på och därför tog vi med Segways i programmet, så folk kan prova på och ha lite roligt, säger Eriksson.
Det är det lokala uthyrningsföretaget Hyrmaskiner som står för inslaget på Linde Vårdagar. Företaget hyr ut Segways sedan en vecka tillbaka.
Linde Vårdagar arrangeras som vanligt på klämdagen efter Kristi himmelfärds dag.
-Det är många som är lediga, så det är anledningen till att vi kör just denna dag varje år, säger Mattias.
Men även om det är köpmännens dag, så är det inte något jättebra dag för handeln ändå. Butikerna har visserligen erbjudanden av olika slag, men ordföranden menar att det mer handlar om att ”liva upp centrum” än att skapa rusning till butikerna.
Så här ser planen ut för att liva upp staden på fredag:
• Barntivoli i Flugparken
• Fiskdamm för barnen
• Segways i Flugparken
• Golfklubben har aktiviteter i Flugparken
• Lions Kristina serverar kaffe, dricka, våfflor, korv
Kl. 11-13: Ponnyridning på Kungsgatan
Kl. 12:00: Upplevelser för din hund i Flugparken
Kl. 13:00: Skateboarduppvisning, Flugparken
Kl. 14:00: Sjung med Pettson & Prillan, Varuhallstorget
Kl. 15:00: Godisregn
Kl. 16:00: Christoffer Sjögren uppträder, Varuhallstorget
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.