På fredag arrangerar köpmännen vårjippot Linde Vårdagar och i år har man kastat in aktiviteter i programmet som skall locka vuxna att aktivera sig.-Vi har ju massor av inslag för barnen, men de vuxna har inte haft så mycket att göra. Därför har vi tagit in Segways som en del i programmet, säger ordföranden Mattias Eriksson.
Ett annorlunda sätt att flanera på stan – eller ett överdrivet slött sätt att ta sig mellan ytterdörren och brevlådan på för att hämta in posten? Ja, tycka vad man vill om denna tvåhjuliga, eldrivna och självbalanserade skapelse, men mäkta roligt är det och det har blivit ett allt mer populärt sätt att ta sig från punkt A till punkt B på. Inte minst i storstäderna. Fordonet i fråga heter Segway. Nu på fredag kommer man alltså ge invånarna möjligheten att prova åka Segway.
-Det är ett roligt sätt att ta sig fram på i stan, säger Mattias Eriksson som provkört en Segway under ett par dagar inför Linde Vårdagar.
-Linde Vårdagar har inte haft så mycket aktiviteter för vuxna människor, det vill vi naturligtvis bättra oss på och därför tog vi med Segways i programmet, så folk kan prova på och ha lite roligt, säger Eriksson.
Det är det lokala uthyrningsföretaget Hyrmaskiner som står för inslaget på Linde Vårdagar. Företaget hyr ut Segways sedan en vecka tillbaka.
Linde Vårdagar arrangeras som vanligt på klämdagen efter Kristi himmelfärds dag.
-Det är många som är lediga, så det är anledningen till att vi kör just denna dag varje år, säger Mattias.
Men även om det är köpmännens dag, så är det inte något jättebra dag för handeln ändå. Butikerna har visserligen erbjudanden av olika slag, men ordföranden menar att det mer handlar om att ”liva upp centrum” än att skapa rusning till butikerna.
Så här ser planen ut för att liva upp staden på fredag:
• Barntivoli i Flugparken
• Fiskdamm för barnen
• Segways i Flugparken
• Golfklubben har aktiviteter i Flugparken
• Lions Kristina serverar kaffe, dricka, våfflor, korv
Kl. 11-13: Ponnyridning på Kungsgatan
Kl. 12:00: Upplevelser för din hund i Flugparken
Kl. 13:00: Skateboarduppvisning, Flugparken
Kl. 14:00: Sjung med Pettson & Prillan, Varuhallstorget
Kl. 15:00: Godisregn
Kl. 16:00: Christoffer Sjögren uppträder, Varuhallstorget
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.