Närmare 600 oetablerade band ställde upp i årets musiktävling Livekarusellen. Nu återstår endast 16 och ett av dessa band representerar Lindesberg. I fredags kammade Walker hem segern i distriktsfinalen och är därmed vidare till den stora riksfinalen i Stockholm.
I fredags kväll arrangerades distriktsfinalen i Livekarusellen2012. Uppgörelsen ägde rum i Örebro och på scenen fanns två Lindesbergsband med bland de åtta som gått till final. Men det var faktiskt Lindesberg för hela slanten denna afton, för både förstaplatsen och andraplatsen gick till Lindesberg genom Walker som vann hela rasket och A Fragment of a Conclusion som knep silverpengen.
Walker fick överlägset flest röster av såväl jury som publik.
-Vi blev sjukt överraskade, skrattar Robin Falk, basist i Walker.
Efter att de åtta banden framfört sina låtar (max 12 min per band) lade juryn sina röster och Walker gick upp i ledningen direkt. Men det var alltså inte bara juryn som såg kvaliteten i Walkers låtmaterial och scenframträdande.
-Vi ledde efter juryrösterna och sedan kom publiken och gav oss full pott också, så det blev en ganska klar seger. Den här vinsten är ju väldigt god PR för oss, det kommer förhoppningsvis bli lite fler spelningar efter detta, förklarar Robin Falk.
Förutom äran och PR fick Walker även en värdecheck på 20 000 kr att köpa musikprylar för.
-Vi behöver inspelningsutrustning så den här checken är till stor hjälp för oss, säger han.
Walker är nu vidare till den stora riksfinalen som går av stapeln i Stockholm i början av juni.
-Det har inte sjunkit in riktigt ännu, vi hade ju inte riktigt räknat med det här. Vi hann inte ens fira ordentligt i fredags eftersom vi skulle upp till Ludvika dagen efter för en spelning. Det kommer att bli lite firande nu i veckan istället – med tårta på Musikhuset, ler Robin.
God tvåa i distriktsfinalen blev alltså enmannaorkestern (Tom Ernestål) A Fragment of a Conclusion. Lindesberg var helt enkelt oslagbart i Örebros Kulturhus i fredags kväll. Så här fördelades poängen:
68 p – Walker
46 p – A Fragment of a Conclusion
40 p – In Spite
34 p – Nich Geet
28 p – Escort the Princess
28 p – No Hesitation
8 p – One inch to go
0 p – Last wish of the silverfish
Historien om Tormek startade i ett gammalt cykelgarage i Storvik 1973, fyra år senare gick flytten till Lindesberg, till samma lokaler man huserar i än idag. Berättelsen om hur Torgny Jansson startade sitt företag delar man nu med sig av, för att markera det stora 50-årsfirande man är mitt uppe i.
– Vi ville skapa ett litet besöksmål istället för att bara ha fest en kväll, säger vd Samuel Stenheim.
Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen slog storartat rekord, när man i helgen välkomnade mer än 800 aktiva från hela Sverige till Lindesberg arena. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll.
Under fredagen räckte Raija Glatz från Lions Club Kristina över en handfull presentkort med ett sammanlagt värde om 5000 kronor till Linde Bergslags församling. En sommargåva som kommer att kunna glädja de som har det tufft i en tid av allt högre levnadskostnader.
– Tyvärr finns ju behovet. Vi är lite oroade över hur det kommer att se ut framöver, vi vet ju att många går och balanserar, samtidigt som det är svårt att be om hjälp, berättar diakon Anna Andersson.
Under våren har butiksägare Kent Söderström satsat stort på att renovera ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan. Med hjälp av butikschef Anna Tägt har de gett butiken ett rejält ansiktslyft.
– Det här är nog den största renoveringen som vi har gjort på tio år, berättar Kent Söderström.
Med en solig prognos från SMHI råder det så gott som perfekta förhållanden inför morgondagen när årets upplaga av LindeDagen – anordnas för sjunde gången.
– För det första har vi tur med vädret, det är en väldigt avgörande faktor. Sedan är det oerhört många som medverkar i år, det är över 170 utställare, säger Sven Carlsson som är ansvarig för information och marknadsföring kring eventet.
Det blev en tävlingsdag med kvalitet före kvantitet. Proffstränarna gjorde sin första visit till Fornaboda Travbana under måndagslunchen, där de stora stallen hade uppvisning. Landets toppkuskar Carl Johan Jepson och Magnus A Djuse blev dagens namn med vardera dubbla segrar, även om Kim Eriksson stod för det överlägsnaste upploppet.
Mozarts tragikomiska Don Giovanni. Som klippt och skuren för denne svenske världsbaryton Peter Mattei. Den 20 maj sjunger han live från Met i New York till biografer runt om i världen – också till Lindesberg.
Skadegörelse har varit ett stort problem under flera års tid för Lindesbergs Turistbåtförening som äger M/S Råsvalen. Sönderslagna utemöbler och försvunna livbojar har varit ett återkommande inslag under säsongen. Utöver detta har man även uppmärksammat ett beteende som kan få katastrofala följder – barn och ungdomar som använder båten som hopptorn och kastar sig framför båten. Nu uppmanar föreningen föräldrar till barn och ungdomar att tala där hemma om riskerna med detta.
– Förr eller senare så kommer det att hända en olycka, det är livsfarligt, menar Agneta Johnsson, ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.