Efter tre perioder i bortamatchen mot Köping, så var poängställningen kvitterad. Med 6-6 så fick WSK Lindesberg göra sitt första förlängningsspel för säsongen, vilket slutade med förlust under tisdagskvällen. Efter två minuter i förlängningsspelet kunde Köping slå in matchens sista mål, vilket ger WSK en poäng till tabellen.
Säsongen i Division 2 börjar närma sig sitt slut. Inför tisdagens bortamöte mot IBK Köping så kvarstår fyra matcher, innan ett eventuellt kvalspel kan fastställas.
Tisdagens möte var en av de tre kvarstående bortamatcherna, där arrangerande Köping sökte revansch från tidigare match i Lindbackahallen. Då i oktober, segrade WSK efter en mycket målrik tredje period vilket gick från kvitterade 5-5, till slutsiffrorna 10-7. När WSK Lindesberg stod som gäster, fyra månader senare, så ändrades även resultatet.
Med två raka mål gick Köping till en kortvarig ledning, som följdes upp av dubbla mål från WSK. Hemmalaget fick därefter chans till mål i ett powerplay, där man efter 15 sekunder i numerärt överläge hann med att ta tillbaka ledningen.
WSK Lindesberg visade sig starkare i den andra perioden och lyckades, med mindre än minuten kvar, att kvittera ställningen innan periodvilan.
I den tredje perioden såg det även ut att WSK skulle kliva ifrån. Två raka mål på sex minuter satte press på hemmalaget, som i sin tur höll sig kvar i spelet. Två raka mål kom för hemmalaget, vilket gav en kvittering som höll sig genom periodens slut.
Ett förlängningsspel skulle avgöra matchen, där Köping fick ett avgörande skott. Bara efter två minuter kom 7-6 för Köping, som avgjorde matchen. Trots en tuff förlust så åker inte WSK Lindesberg hem tomhänta, utan får nöja sig med en poäng.
Resultat IBK Köping-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-6 (3-2, 1-2, 2-2, 1-0)
Skott: –
Publik: 196 personer
Målgörare:
2-1 Johan Pettersson (Ass: William Ardesjö)
2-2 Filip Livén
3-3 Mattias Pettersson (Ass: Niklas Carlsson)
4-4 Isac Eriksson (Ass: Noah Karlsson)
4-5 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
4-6 Mattias Pettersson (Ass: Niklas Carlsson)
Läget i tabellen: Trots en poäng, så ligger WSK Lindesberg fortsatt bra till för kvalspel. Ledande Per-Ols blir svåra att ta ikapp med sina 42 poäng, med bara tre återstående matcher. WSK ligger kvar som tvåa med 37 poäng, medan Köping ligger poäng där bakom. Arboga som är först utanför kvalstrecket måste i skrivandes stund samla ihop fyra poäng för att kunna gå om WSK.
Nästa planerade match: Söndag 6:e mars vs Västerås IBS Ungdom i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 16.00
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.