5-1 blev 6-5. Efter en sur inledning så var WSK Lindesberg nära att vända matchen till sin fördel. Efter ett tidigt försprång av Sala Silverstaden med hela fyra måls marginal, så bjöd WSK på en stark avslutning där man var nära att spela hem poäng till tabellen.
Omgångens tredje match spelades i Sala, där WSK Lindesberg gästade med blandade resultat. En inledande hemmaseger följt av en bortaförlust var resultatet, när ett revanschsuget WSK gick in på planen.
Matchens första mål kom tidigt. 38 sekunder in så lyckades Johan Pettersson att spräcka nollan och gav således en tidig ledning till gästande WSK.
Glädjen varade däremot inte länge. Minuten efter matchens första mål, kunde Sala kvittera till 1-1. Med halva första perioden till handlingarna, kom en tuff utvisning för WSK som resulterade i nytt mål för Sala. 2-1 utökades till 5-1, där Niklas Carlsson hann med att få med sig 5-2 innan periodens slut.
Den andra perioden slutade oavgjord med 1-1, där Pontus Hellsing reducerade till 5-3 efter sjutton minuters spel. Kvitteringen kom kort, därefter vilket lade WSK i ett tremålsunderläge inför matchens sista tjugo minuter.
Efter en tidig timeout av WSK, kunde gästerna påbörja en upphämtning. 6-3 blev 6-5, men trots två återstående minuter så kunde Sala stänga målet för resterande matchtid.
Resultat Sala Silverstaden IBK-WSK Lindesberg
Slutresultat: 6-5 (5-2, 1-1, 0-2)
Publik: 162 personer
Mål:
0-1 Johan Pettersson
5-2 Niklas Carlsson (Pontus Hellsing)
5-3 Pontus Hellsing (Niklas Carlsson)
6-4 Isac Eriksson (William Ardesjö)
6-5 Isac Eriksson (William Ardesjö)
Läget i tabellen: Med dubbla förluster har WSK hoppat ner till en sjätte plats med tre poäng. Köping och Sala duellerar om toppen, båda med nio poäng vardera. Tillberga, Västerås och Örebro står ännu poänglöst.
Nästa match: Fredag 22:a oktober vs Kungsörs IBK i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.