Methaq Haqi flyttar livsmedelsbutiken Yahya till Blomberska Bokhandelns gamla lokal. Foto: Jennie Einarsson
Yahya tar över Blombergska Bokhandelns tidigare lokaler
Efter att Blombergska Bokhandelns lokaler stått tomma sedan konkursen, står det nu klart vem som tar över. Det blir den intilliggande livsmedelsbutiken Yahya som expanderar till större lokaler. Ägaren Methaq Haqi meddelar att kontraktet redan är undertecknat och att man nu är i startfasen med att omvandla lokalen till en livsmedelsbutik.
– Jag har drivit Yahya i 12 år nu och vill fortsätta att utveckla butiken, säger Methaq till LindeNytt.
I slutet av juli i år meddelade ägarna till Blombergska Bokhandeln att butiken försatts i konkurs, och sedan dess har lokalerna stått tomma. Nu har fastighetsägaren Samuel Karlsson hittat en ny hyresgäst, som inom några veckor kommer att driva livsmedelsbutik i lokalerna. Kontraktet skrevs under av Methaq Haqi förra veckan, och snart drar renoveringen igång.
– Jag kommer att helrenovera lokalen och omvandla den till en livsmedelsbutik. Det enda jag kommer att behålla är golven – allt annat blir nytt, förklarar Methaq.
I dagsläget driver han sin butik i lokalen intill, med ett sortiment av både svenska och internationella livsmedel. Den nya, större lokalen möjliggör ett utökat utbud och en rymligare butiksmiljö. Butiksytan ökar från 180 till 350 kvadratmeter – nästan en fördubbling.
– Jag har drivit livsmedelsbutiken Yahya här intill i 12 år och vill fortsätta att utveckla den. Jag tror det kommer att bli bra med lite mer yta – jag har mycket varor, skrattar Methaq.
Yahya har i dagsläget sina lokaler i hörnet av samma fastighet som Blombergska Bokhandelsns gamla lokaler. Foto: Jennie Einarsson
Det är ännu inte helt klart när den nya butiken kommer att öppna, men förhoppningen är att kunna slå upp dörrarna inom ett par veckor.
– Vi får se, det beror på hur lång tid renoveringen tar, men jag vill öppna så snart som möjligt, avslutar Methaq med ett leende.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.