Vännerna Rose-Marie Åkerman och Mari Nonnen gör slag i saken och flyttar ihop i gemensam lokal. Foto: Jennie Einarsson

Yoga-duo öppnar nytt hälsocenter: ”Jättespännande”

Flera aktörer går nu samman för att erbjuda behandlingar, övningar och andra hälsorelaterade tjänster – under ett och samma tak på Skolgatan 12. Initiativtagarna och nära vännerna Mari Nonnen och Rose-Marie Åkerman är just nu i full gång med att färdigställa lokalen inför premiäröppningen i september.
– Det här blir en riktig skjuts, vi kommer att ha mycket nytta av varandra. Det blir jättespännande, säger Mari och Rose-Marie.

Mari Nonnen och Rose-Marie Åkerman har länge varit verksamma som yogalärare i Lindesberg var och en med sin egen firma – Mari med Maroja Yogacenter och Rose-Marie med Sounds & Silence. I ett tidigt skede bestämde de sig för att samarbeta snarare än att konkurrera med varandra, något som visat sig vara ett lyckat beslut, förklarar de.

– Vi har arbetat ihop sedan 2013 och har haft väldigt roligt under åren, vi har aldrig konkurrerat utan ser yoga som vår ledstjärna. Vi har gjort gongbad ihop, haft retreats både i Sverige och utomlands, kursdagar och andra evenemang, så vi har gjort jättemycket tillsammans. Det har varit väldigt skönt, som egenföretagare så kan man bli väldigt ensam annars, förklarar de båda.

Under åren har duon även gått i tankar om att slå sig samman i en gemensam lokal och nu kände de att tiden var mogen.

– Förr om åren har det varit full fart på våra verksamheter, men pandemin och lågkonjunkturen har förändrat allt, människor håller hårdare i pengarna och det har gjort att vi fått det tufft att överleva. Vi har ett stort behov av att minska våra utgifter och vi har hittat en väldigt bra lösning på det, förklarar Rose-Marie.

I lokalen på Skolgatan 12, där Mari har sin verksamhet sedan tidigare, är man just nu i full fart med att flytta in även Rose-Maries verksamhet – och snart kommer flera andra företag att husera under samma tak.

– När vi hade bestämt oss för att slå ihop så tänkte vi att det skulle vara bra att få in några fler företag. Just då ringer en annan terapeut och frågar om hon och hennes kollega kan hyra in sig hos oss. Vi tänkte bara, är det sant? Det blir perfekt!, berättar Mari.

– Efter det har vi fått flera företag med oss, vi är just nu 9 företag som kommer att finnas här under ett och samma tak och det gör att vi kan dra nytta av varandra. Det är så många fördelar med att vara flera här, vi gör lite liknande saker men ändå olika, man kommer att kunna få hjälp med de flesta problem här, förklarar Rose-Marie.

Vänninorna Rose-Marie och Mari ser fram emot att dela lokal. Foto: Jennie Einarsson

Det nya hälsocentret kommer att erbjuda ett brett utbud av tjänster inom hälsa och välmående. Bland annat kommer man att kunna erbjuda massageterapi, yoga, shamansk healing, naprapatbehandlingar, kognitiv beteendeterapi, medicinsk laserbehandling och mycket mycket mer.

– Jag och Rose-Marie drar igång nu i början av september och sedan startar de andra upp allt eftersom. Det kommer bli en spännande höst med flera nyheter, berättar Mari. Bland annat kommer man att ha en ny träningsgrupp, som kommer heta ”Stela gubbar”. Som namnet antyder kommer detta rikta sig till män.

– Gongbad innebär att man badar i vibrationer från Gongar. Eftersom att det är övertoner så lurar det hjärnan som inte kan sortera detta och man släpper tankarna, det kan även få spända muskler att slappna av. Vi kommer göra det tillsammans och har nu dubbel uppsättning, så vi får gongar från flera håll, det kommer bli magiskt, berättar de båda. Det kommer att erbjudas en ny form av gongbad också.

Nedan följer en kort presentation av de företag som kommer husera på Skolgatan 12:

Sounds & Silence, Rose-Marie Åkerman
Yogalärare och Soundhealer som arbetar med Shamansk healing och Energimedicin.

Maroja Yogacenter, Mari Nonnen
Medicinsk Yogaterapeut, Friskvårdskonsult, Massör som arbetar med Frekvensbalanseringar med QUEX ed och Energimedicin.

Tanja Gustafsson
Andlig vägledare och healing.

Mirielle Franklert-Murne
Socionom med grundläggande psykoterapi utbildning (KBT Steg 1) vidareutbildning i Traumabehandling (EMDR) och hästunderstödd terapi samt Frigörande dans.

Mattias Nonnen
Medicinsk Laser, massage, naturfotograf.

Camilla Massaro
Kraniosakralterapeut, energimedicin m.m.

Åsa Sjöström
Leg, sjuksköterska, akupressör och stressterapeut.

Ann-Sofie Wall
Massageterapeut.

Publicerad 26 augusti 2024 klockan 14:46

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Arkivfoto: Ida Lindkvist

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut

INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.

3 december 2025 klockan 09:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Foto: Fredrik Norman

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.

1 december 2025 klockan 15:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall...
29 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-12-03 10:16