Vännerna Rose-Marie Åkerman och Mari Nonnen gör slag i saken och flyttar ihop i gemensam lokal. Foto: Jennie Einarsson

Yoga-duo öppnar nytt hälsocenter: ”Jättespännande”

Flera aktörer går nu samman för att erbjuda behandlingar, övningar och andra hälsorelaterade tjänster – under ett och samma tak på Skolgatan 12. Initiativtagarna och nära vännerna Mari Nonnen och Rose-Marie Åkerman är just nu i full gång med att färdigställa lokalen inför premiäröppningen i september.
– Det här blir en riktig skjuts, vi kommer att ha mycket nytta av varandra. Det blir jättespännande, säger Mari och Rose-Marie.

Mari Nonnen och Rose-Marie Åkerman har länge varit verksamma som yogalärare i Lindesberg var och en med sin egen firma – Mari med Maroja Yogacenter och Rose-Marie med Sounds & Silence. I ett tidigt skede bestämde de sig för att samarbeta snarare än att konkurrera med varandra, något som visat sig vara ett lyckat beslut, förklarar de.

– Vi har arbetat ihop sedan 2013 och har haft väldigt roligt under åren, vi har aldrig konkurrerat utan ser yoga som vår ledstjärna. Vi har gjort gongbad ihop, haft retreats både i Sverige och utomlands, kursdagar och andra evenemang, så vi har gjort jättemycket tillsammans. Det har varit väldigt skönt, som egenföretagare så kan man bli väldigt ensam annars, förklarar de båda.

Under åren har duon även gått i tankar om att slå sig samman i en gemensam lokal och nu kände de att tiden var mogen.

– Förr om åren har det varit full fart på våra verksamheter, men pandemin och lågkonjunkturen har förändrat allt, människor håller hårdare i pengarna och det har gjort att vi fått det tufft att överleva. Vi har ett stort behov av att minska våra utgifter och vi har hittat en väldigt bra lösning på det, förklarar Rose-Marie.

I lokalen på Skolgatan 12, där Mari har sin verksamhet sedan tidigare, är man just nu i full fart med att flytta in även Rose-Maries verksamhet – och snart kommer flera andra företag att husera under samma tak.

– När vi hade bestämt oss för att slå ihop så tänkte vi att det skulle vara bra att få in några fler företag. Just då ringer en annan terapeut och frågar om hon och hennes kollega kan hyra in sig hos oss. Vi tänkte bara, är det sant? Det blir perfekt!, berättar Mari.

– Efter det har vi fått flera företag med oss, vi är just nu 9 företag som kommer att finnas här under ett och samma tak och det gör att vi kan dra nytta av varandra. Det är så många fördelar med att vara flera här, vi gör lite liknande saker men ändå olika, man kommer att kunna få hjälp med de flesta problem här, förklarar Rose-Marie.

Vänninorna Rose-Marie och Mari ser fram emot att dela lokal. Foto: Jennie Einarsson

Det nya hälsocentret kommer att erbjuda ett brett utbud av tjänster inom hälsa och välmående. Bland annat kommer man att kunna erbjuda massageterapi, yoga, shamansk healing, naprapatbehandlingar, kognitiv beteendeterapi, medicinsk laserbehandling och mycket mycket mer.

– Jag och Rose-Marie drar igång nu i början av september och sedan startar de andra upp allt eftersom. Det kommer bli en spännande höst med flera nyheter, berättar Mari. Bland annat kommer man att ha en ny träningsgrupp, som kommer heta ”Stela gubbar”. Som namnet antyder kommer detta rikta sig till män.

– Gongbad innebär att man badar i vibrationer från Gongar. Eftersom att det är övertoner så lurar det hjärnan som inte kan sortera detta och man släpper tankarna, det kan även få spända muskler att slappna av. Vi kommer göra det tillsammans och har nu dubbel uppsättning, så vi får gongar från flera håll, det kommer bli magiskt, berättar de båda. Det kommer att erbjudas en ny form av gongbad också.

Nedan följer en kort presentation av de företag som kommer husera på Skolgatan 12:

Sounds & Silence, Rose-Marie Åkerman
Yogalärare och Soundhealer som arbetar med Shamansk healing och Energimedicin.

Maroja Yogacenter, Mari Nonnen
Medicinsk Yogaterapeut, Friskvårdskonsult, Massör som arbetar med Frekvensbalanseringar med QUEX ed och Energimedicin.

Tanja Gustafsson
Andlig vägledare och healing.

Mirielle Franklert-Murne
Socionom med grundläggande psykoterapi utbildning (KBT Steg 1) vidareutbildning i Traumabehandling (EMDR) och hästunderstödd terapi samt Frigörande dans.

Mattias Nonnen
Medicinsk Laser, massage, naturfotograf.

Camilla Massaro
Kraniosakralterapeut, energimedicin m.m.

Åsa Sjöström
Leg, sjuksköterska, akupressör och stressterapeut.

Ann-Sofie Wall
Massageterapeut.

Publicerad 26 augusti 2024 klockan 14:46

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till ö...
13 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-30 09:00