Med Lindlövens styrelses Susan Parling i spetsen anordnades det idag kälkhockey på Lindehov. Hedmora SK, som är erfarna kälkhockeyspelare, var på plats i ishallen och mötte flera idrottsprofiler som till vardags inte alls är van vid den här typen av sport. Men med entusiasm och stora leenden hoppade de i varsin kälke för att låta sig utmanas på en match, vilket gjordes under många skratt och konfundering hur man lyckas åka utan att ramla omkull.
För Lindlövens ungdomslag har fokus den senaste tiden bland annat legat på värdegrund och kul för alla. För att visa och trycka på detta lite extra bestämde sig Lindlövens styrelses Susan Parling för att försöka ordna något. Genom företaget hon arbetar för, Humana Assistans, fick hon kontakt med en kille i Hedemora SK som spelar kälkhockey.
– Så jag ringde och frågade om de ville komma hit och bevisa att alla kan utöva sport, berättar Susan, och laget nappade.
– Om vi ska få in värdegrunden och kul för alla så måste vi ju bevisa att det faktiskt är roligt för alla, att alla ska ha möjligheten!, säger Susan.
När Hedemora SK:s besök var bokat plockade man ihop Lindlöven All Stars, ett lag bestående av olika idrottsprofiler, både från Lindesberg och utanför kommungränsen. I laget kan man hitta judons Björn Nyberg, hockey-bröderna Olsson Fromell, Per Fritzell, representanter från SISU och Örebro Läns Idrottsförbund. I och med det här initiativet har Lindlöven dessutom sponsrats med fyra stycken kälkar för att ge funktionshindrade möjlighet att utöva ishockey, och överhuvudtaget kunna komma ut på isen.
Även om det står några efter rinken, och isen är välfylld, så kunde besökarna varit fler eftersom man efter matchen dessutom erbjuds att prova på kälkhockey.
– Det är tråkigt att det inte är större uppslutning, konstaterar Susan.
– Det är tråkigt att det inte är något folk här från kommunen, men jag hoppas att kommunen kommer att stötta oss i det här, säger Susan.
För faktum är att intresset och behovet av kälkhockey finns. En av de som önskar att ett lag ska startas och ge möjlighet till regelbunden träning är Emil Sedell, 11 år. Emil är rullstolsburen och har provat på kälkhockey tidigare. Emil fastande för sporten och har nu en alldeles egen kälke.
– Jag har provat, och det är jättelätt, flinar Emil med en ironisk ton i rösten.
Tvillingbrorsan Philip är också med, men till skillnad från Emil så har han inte provat kälkhockey ännu.
– Nej, jag har inte testat, men jag tänkte göra det idag, deklarerar Philip.
Att få spela kälkhockey och låta det bli en del av vardagen är något som Emil hoppas mycket på.
– Ja, man borde starta ett lag!, säger Emil bestämt, påhejad av Philip.
– Ja, det borde man absolut!
Per Fritzell som också fått chansen att testa på sporten kan äntligen pusta ut.
– Det var jobbigt, berättar han med ett leende.
– Det var rätt kul men svårt, det här är en helt ny idrott för mig, säger Fritzell.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.