Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

Bland teatrarna pågår en dragkamp om Markus Virtas värdefulla arbetstid. Den 42-årige regissören pendlar mellan teaterscener i Norden, och han står redan bakom en lång rad uppsättningar. Kanske är han mest känd för Så som i himmelen, som hade premiär på Oscarsteatern i Stockholm 2018 och sedan dess har spelats på ett 20-tal platser världen över.

Det började med klarinett och amatörrevyer hemma i Vedevåg, där han först fick möjlighet att stå på scen. Sedan gick vägen vidare till estetprogrammet i Örebro med inriktning teater och därefter till Balettakademien i Göteborg, där Markus utbildade sig till musikalartist.

– Jag jobbade som musikalartist under några år, men sedan insåg jag min fallenhet för att regissera och då blev det så att jag fortsatte på det spåret. Det ena ledde till det andra – jag fick allt större förtroende och arbetar med många olika projekt inom musikalvärlden i dag, berättar Markus.

Just nu är han högaktuell med att regissera en svensk tappning av succémusikalen Dear Evan Hansen – ursprungligen en amerikansk musikal som handlar om en ung man med sociala svårigheter som har svårt att hitta sin plats på high school. Den hade premiär 2015 och drog fulla hus på Broadway och West End. Vid Tony Awards 2017 tilldelades musikalen hela sex priser, däribland priset för Bästa nya musikal, och 2018 vann den en Grammy för Bästa musikalalbum.

Den svenska upplagan av Dear Evan Hansen hade premiär på Intiman i Stockholm i januari 2025. Markus berättar att den snabbt fångade publikens hjärtan även här i Sverige.

– Det kommer med 10–15 års mellanrum föreställningar i musikalvärlden som slår riktigt hårt, och den här är verkligen en sådan. Den tar upp teman som ensamhet, utanförskap och psykisk ohälsa – ämnen som är otroligt centrala i vår tid och framför allt för ungdomar. Det är en föreställning som har kommit att betyda mycket för många. Det var till och med folk som kom och såg föreställningen sju–åtta gånger. Bland annat en tonårstjej som åkte upp till Stockholm från Göteborg. Det är någon typ av kärleksförklaring som pågår till det här materialet, berättar Markus.

Markus Virta. Foto: Nadja Sjöström

Markus säger att man genom att kombinera dramatik, underhållning och modern popmusik i rocktappning har lyckats tilltala den yngre generationen, vilket är anledningen till att man nu vill sätta upp musikalen på nytt. Den 22 januari 2026 är det nypremiär på Intiman i Stockholm.

– Det var ett otroligt gensvar från den yngre publiken, och därför vill vi fortsätta låta dem se den här historien. Förhoppningen är att vi ska få samma gensvar som förra gången – och att vi ska kunna nå ännu fler. Det är väldigt sällan man tar upp en sådan här produktion igen, men den här valde man att göra just för att den är vad den är, berättar Markus.

Den nya uppsättningen har en ungdomlig ensemble, bestående av några artister som medverkade i den första versionen – såsom Clara Henry och Martin Stokke Mathiesen – men även nytillskottet Emil Henrohn. Emil är komiker, tv-profil och artist och slog igenom stort på TikTok med sina underhållande videor. Kanske är han mest känd för låten Jag är mamma.

– Jag är lite dålig på att hänga med i sociala medier, där ligger jag ofta tio år efter. Ofta är det någon jag inte känner till sedan tidigare, men det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”. Han är så otroligt härlig att ha att göra med, han sjunger väldigt bra och är dessutom en riktigt bra skådespelare. Det ska bli jätteroligt att jobba med Emil, berättar Markus.

Även om musikalen Så som i himmelen är Markus största och mest kända verk, ligger Dear Evan Hansen honom väldigt varmt om hjärtat. Den beskrivs som ett musikaliskt kärleksbrev till alla som känt sig ensamma.

– Det här är en ganska intim föreställning – det är bara elva personer på scen – och den betyder väldigt mycket för alla oss som är inblandade. Det handlar om att få folk att förstå att man inte är ensam i sitt utanförskap eller i sin sjukdom. Det finns fler, och det finns människor som finns där för varandra – men man måste våga öppna upp. Jag är väldigt lycklig över att jag får göra den här musikalen, säger Markus.

På frågan om Markus kommer att synas på hemmaplan igen finns en förhoppning, även om inget är inplanerat just nu.

– Jag har familj och släkt kvar i hemtrakterna, men det finns tyvärr få jobbtillfällen. Senast jag gjorde något ihop med Stefan Jansson var för några år sedan. Självklart vurmar man ju för sina barndomsdalar, det skulle vara jättekul – något annat kan jag inte säga, avslutar Markus.

Publicerad 17 november 2025 klockan 12:41

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.

9 december 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.

8 december 2025 klockan 20:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen ...

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 13:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören ...
5 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ett engagerat gäng som vill hjälpa barn i andra länder att få gå i skolan. Foto: Camilla Lagerman

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.

5 december 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna. Foto: Privat

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.

5 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.

4 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig...

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och ...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som på...
1 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest ...
1 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-29

2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-12-09 10:44