Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson
Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Turerna har varit många för Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg, efter att ha flyttat ut från sin tidigare lokal i maj i år har man tillfälligt huserat i Elins egen trädgård. Sommaren bjöd på ett ordentligt blåsväder som satte krokben för verksamheten med sönderblåsta tält som följd men Elin fortsatte att kämpa vidare i motvind.
Nu verkar det dock som att vinden äntligen har vänt. Man slår sig samman med Lindes skrädderi och kommer nyttja den del av lokalen som tidigare rymde en Second Hand butik. Elin Olofsson berättar att samarbetet dessutom leder till ett helt nytt tänkt till hur Gåvoboden kommer att kunna hantera textilier.
– Det kanske inte är så vanligt att man går till skräddaren nu för tiden, men det vill vi ändra på! Ibland får vi in plagg som till exempel har en trasig dragkedja men annars går att använda, eller kläder som behöver sys upp. Vi har inte haft kunskapen själva att kunna göra sådant, men nu finns kompetensen här. Det känns verkligen som en skänk från ovan, säger Elin Olofsson.
Elin visar upp hur den nya lokalen ser ut på insidan. Än så länge hänger den tidigare Second Hand butikens kläder uppe. Inom kort ska här renoveras och ställas iordning. Foto: Jennie Einarsson
En annan nyhet är att man kommer att ordna en liten kaffeservering för den som vill ta en fikapaus.
– Vi har fått både en ny kaffemaskin och en espressomaskin som vi kommer att använda. Vi vill däremot inte konkurrera med konditoriet intill, så vi har sagt att om man tar med sig en egen mugg – eller köper en av våra – så får man gratis kaffe. Annars får man betala en liten slant, förklarar Elin.
I övrigt kommer arbetet med Gåvoboden att fortsätta som vanligt. Målet är att ingen familj ska känna att de inte har råd med nödvändigheter till sig och sina barn. Här finns bland annat kläder, leksaker, husgeråd och mindre möbler – helt gratis. Det enda man saknar just nu är fler volontärer för att kunna hålla öppet fler dagar i veckan.
– Vi vill fortsätta med det koncept som vi tycker fungerar: återbruk och hållbarhet. Vi börjar med samma öppettider som tidigare, på lördagar, men hoppas kunna ha öppet även vardagar framöver. Det är dock en personalfråga – vi söker daglediga volontärer som kan tänka sig att hjälpa till, gärna på torsdagar. Har vi tur får vi in så många volontärer att vi kan hålla öppet varje dag. Man kan hålla koll på våra öppettider via sociala medier eller vår hemsida, säger Elin.
I skrädderiet intill finns möjlighet att både lägga upp festklänningar och kavajer samt laga trasiga dragkedjor. Foto: Jennie Einarsson
Planen är att kunna öppna till julskyltningen den 30 november. Med knappt fyra veckor kvar är det därför full fart som gäller för att hinna få lokalen färdig i tid.
– Vi börjar med att ordna allt det praktiska, sedan ska de gamla second hand-kläderna gås igenom och kategoriseras. Därefter börjar vi renovera och fixa i ordning lokalen – den ska bli riktigt snygg! Det är en ganska tight tidsplan, men vi är ett gäng som ska jobba med det här, berättar Elin.
Nu ser man fram emot att återuppta det sociala arbetet och återigen ge lindesbergarna den mötesplats som så många har saknat.
– Vi har fått frågor varje vecka: ”Hur går det? Kommer ni starta igen?” Det ska bli väldigt roligt att försöka bli den samlingspunkt vi var när vi hade den gamla lokalen, avslutar Elin.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...