Under vecka 18 vaccinerar Region Örebro län med totalt 13 000 doser vaccin. Telefonbokningen är enbart öppen för personer som är födda 1956 och tidigare. För dem finns 5 000 telefontider att boka måndag till fredag. Övriga prioriterade grupper ska boka tid digitalt.
Under vecka 18 kommer Region Örebro län att vaccinera med 13 000 doser vaccin på vaccinationsmottagningarna. Vaccinet fördelas både till dem som får första och andra sprutan. Personer som är födda år 1961 och tidigare är i den prioriterade grupp som erbjuds vaccin och kan boka tid, men även vårdpersonal som arbetar nära patienter erbjuds vaccin.
Just nu gör regionen en satsning för att vaccinera färdigt personer som är äldre än 65 år, därför reserveras 5 000 telefontider enbart för den gruppen och telefonbokningen kommer endast att vara öppen för dem som är födda 1956 och tidigare under måndag till fredag. Andra prioriterade grupper ska boka digitalt via 1177.se.
Samtidigt som vaccinationen av de prioriterade grupperna som vaccineras nu pågår planerar regionen för nästa steg.
– Nu planerar vi för nästa grupp i fas tre, då ska personer som är i riskgrupp erbjudas vaccin. Det är inte aktuellt att öppna för nästa grupp förrän vi ser att merparten av dem som erbjuds vaccin nu har en tid för vaccinering, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 18 är:
Du som är född 1961 eller tidigare.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som arbetar i hemsjukvård eller i hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS, har boendestöd eller personlig assistans.
Du som arbetar på särskilda boenden, som boendestödjare eller personlig assistent.
Vårdpersonal som arbetar vårdnära.
I Örebro län har 83 461 personer fått sin första dos vaccin och 30 075 personer den andra. Det innebär 34,16 respektive 12,3 procent av länets befolkning. Siffrorna kommer att justeras upp eftersom den vaccinering som kommunerna gör rapporteras in i efterhand.
Arbetet med den tidigare påbörjade gång- och cykelvägen längs Torphyttevägen återupptas nu i höst. Med start vecka 39 kommer det därför att vara begränsad framkomlighet på den aktuella sträckan – mellan Idrottsvägen och Djupdalsgatan. Detta meddelar Lindesbergs kommun idag.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.