Den 28 september är det 20 år sedan M/S Estonia sjönk i Östersjön och 852 personer omkom – 33 av dem från Lindesberg. På dagen 20 år efter den stora katastrofen hålls en minneskonsert i Fellingsbro kyrka. Företrädare från kommunen kommer också att hålla en ceremoni dagen innan – den 27 september – vid minnesstenen i den lilla parken vid Pumphuset, som ligger vid gamla bron.
Det är anhörigföreningen som tillsammans med kyrkan och kommunen arrangerar. Den heter Föreningen Anhöriga Estonia, som var anställda i Lindesbergs kommun, FAE och Göran Claesson är ordförande. Hans dotter Susanne Claesson var en de omkomna. Tillsammans med Britt Davidson och Gunilla Egeryd från föreningen träffade han idag kommunchefen Christer Lenke, för att slutligen bestämma hur minnet av de anhöriga ska högtidlighållas.

Gunilla Egeryd och Göran Claesson från anhörigföreningen. Foto: Hans Andersson.
– Rikspolitikerna stod handfallna och sedan bestämdes allt över våra huvuden. Kommunens företrädare var väldigt tysta först, men har senare ställt upp på våra årsdagar, säger Gunilla Egeryd. Våra mest betrodda politiker, våra mest betrodda tänkare har stulit år av våra liv. Vi hade kunnat lägga det här bakom oss tidigare. Nu har jag gjort det.
Kommunchefen Christer Lenke beklagar att anhöriga känner det så och han säger att han träffat föreningen och kyrkan tidigare under våren för att diskutera minnesarrangemangen.
– Det här är deras upplevelser och det är beklagligt att de känner så. Vi har en skyldighet att ställa upp efter den här mycket tragiska händelsen och vi ska försöka göra ceremonin så värdig som möjligt.
33 personer från Lindesbergs kommun omkom när Estonia förliste. 32 av dessa var anställda inom kommunen. De flesta var kvinnor som arbetade i storkök inom äldreomsorgen och i skolor. Bland de omkomna var också bussens förare.
Konserten med bla kören Akvileja blir kl 18.00 i Fellingsbro kyrka söndag den 28 september. Det blir också kransnedläggning och ljuständning vid minnesstenarna intill de fem kyrkorna i Fellingsbro, Frövi, Guldsmedshyttan, Lindesberg och Ramsberg. Minneshögtider och ceremonier kommer att annonseras brett i olika medier och på kommunens hemsida.
Bakgrund (Sjöhistoriska museet)
En av de stora sjöolyckor som det talas mycket om i Sverige är Estoniakatastrofen. Natten till den 28 september 1994 sjönk passagerarfärjan m/s Estonia mitt ute i Östersjön. Hon var på väg från Tallinn till Stockholm. Ombord fanns 989 personer. 852 av dem dog. Bara 137 kunde räddas ur vattnet.
Många hoppades att fartyget skulle tas upp. Men så blev det aldrig. Sveriges, Finlands och Estlands regeringar bestämde att platsen där Estonia ligger på bottnen skall vara en grav och att gravfrid skall råda. Gravfrid betyder att den plats där människor ligger begravda ska lämnas ifred. Fortfarande är Estoniakatastrofen en svår fråga för många människor. Alla är inte överens med Haverikommissionen om varför Estonia sjönk.
Läs mer: www.sjohistoriska.se/sv/Fordjupning/Amnen1/Estonia
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.