”Jocke” brinner för kvalspelet: ”Anledningen till att jag ville hem”

Imorgon börjar LIF Lindesberg sin kvalkamp mot IFK Skövde, med målet att åter nå Elitserien. I en artikelserie på tre delar tar därför LindeNytt kvaltempen på klubben. Sist ut valde vi att besöka LIF:s sponsorlunch, lyssna till den sportsliga ledningen och ta ett långt snack med Joakim Bååk.

LIF Lindesberg höll på tisdagen sponsorlunch med sina samarbetspartners på Lindesbergs Stadshotell. Fokus låg som väntat på kvalspelet, som nu bara är en dag bort i tiden. Men även ungdoms- och damsektionen lyftes fram och klubbens ungdomskoordinator Erik Wallin berättade om A- och B-pojkarna som båda nått USM:s finalsteg.

Dessutom gästades mötet av handsbollsikonen Börje Larsson, som riktade blickarna mot sensommaren och det 50-årsjubileum som väntar. Redan nu står det klart att LIF spelar hemmamatch i samband med jubileumshelgen, något man förhoppningsvis gör som ett Elitserielag. För med ett knappt dygn kvar till avkast i kvalspelet svarade A-lagets tränare Herman Arenvang samt spelarna Joakim Bååk och Sébastien Ehnevid på frågor från de nyfikna besökarna.

– Pulsen höjdes lite, framförallt när man hör Börje. Det är härligt. Man känner varför man ville flytta hem, att det finns väldigt många sig om bryr sig om det här, säger Joakim Bååk efter avslutad sponsorlunch.

Ganska exakt ett år har passerat sedan den 28-årige Lindesbergssonen klev in på hotellet och presenterades som en LIF-spelare igen. Återkomsten i den brandgula dressen har även fallit väl ut, med fjärdeplats i Allsvenskan och kval mot Elitserien. Men säsongen har knappast gått på räls för LIF. ”Jocke” minns höstens kraftgång och främst uddamålsförlusten mot Warta, som då var tabelljumbo helt utan poäng.

– Där var vi nog djupt nere i källaren och kvalet kändes långt borta. Men det har väl också varit vår styrka, att vi lyckats hållit ihop gruppen och hållit oss i en bubbla hela året. Vi själva har hela tiden trott på det vi gör.

Efter ett nytt bottennapp borta mot Vinslöv vände serien och LIF hittade rätt. Under grundseriens andra halva vann laget tio av sina tretton matcher, något som gjorde att man i februari passerade kvalstrecket och därefter höll fast vid platsen. Säsongen har gått från mörker till succé och ”Jocke” förklarar att det inte är någon magi som ligger bakom förvandlingen.

– Vi har många unga spelare som tagit ett par kliv och tillsammans som grupp har vi kanske tagit ännu flera kliv. Vi lär känna varandra mer och mer hela tiden. Det är det som är den största nyckeln, att vi jobbat för att bli bättre under hela säsongen.

Gillar nya kvalkonceptet: ”Det blir ett mentalt spel”

Nu väntar alltså kval mot Elitserien, något som innebär tuffa och betydelsefulla matcher. Med sina år i högstaligan bakom sig är ”Jocke” en av LIF:s mer erfarna spelare och ett stort ansvar vilar därför på hans axlar.

– Det är klart att man har lite extra att bidra med. Men vi har ett helt gäng som spelat sådana här matcher tidigare och vi får sprida vad det handlar om till de med mindre erfarenhet, förklarar ”Jocke” och pekar ut skillnaden mellan serielunk och kvalfighter.

– Framförallt blir det viktigt med vad som händer efter matcherna. Oavsett resultat är inte matchserien slut förrän något lag vunnit tre matcher. Det blir ett annat mentalt spel, det är en lång serie och det gäller att prestera över tid.

Tre vinster skiljer alltså LIF Lindesberg från spel i Elitserien till hösten. IFK Skövde är hindret som måste överkommas och lagen möttes även under försäsongen, då med Skövde som vinnare. Nu väntar dock matcher av helt annan karaktär.

Kvalspelet är till denna säsong även omgjort. Från att tidigare ha utgjorts av en kvalserie med sex lag som spelade tio omgångar är det nu uppdelat i matchserier, där ett Elitserielag möter ett från Allsvenskan. Det nya konceptet är något som ”Jocke” tror öppnar upp för mentala dueller.

– Vi kan nog sätta lite grillor i huvudet på dem genom att vinna någon av de första matcherna. Då börjar det nog att krypa lite i dem, som ändå har pressen på sig i den här serien. Sen tror jag att det gynnar oss lite mer att bara ha fem matcher nu på kort tid och inte ligga på tio matcher. För vi har inte byggt upp den vanan att spela tätt som Elitserielagen, resonerar ”Jocke” och tillägger.

– Jag ser bara fördelar med att spela en playoffserie. Det blir dessutom roligare för publiken och mer känslor involverade.

Redo att gå för fullt: ”Nu får det bära eller brista”

Sedan sin återkomst till LIF har ”Jocke” varit en av lagets frontfigurer utåt. Spelmässigt menar dock mittnian att han inte kunnat göra sig själv rättvisa. Efterhängsna skadebesvär har stört hans säsong och tränare Arenvang har i många lägen matchat sin stjärna sparsamt.

– Det tar ut sin rätt att inte kunna gå för fullt på träningar. Över tid tappar man lite jämfört med om jag hade kunnat träna för fullt, berättar ”Jocke” som nu är redo att släppa på allt.

– Nu får det bära eller brista, sen får Herman ställa upp det lag som han tycker är bäst för dagen. Sen om det är jag eller någon annan som spelar och gör målen bryr jag mig inte det minsta om. Det är laget före jaget.

Sedan det att LIF avslutade sitt seriespel i Allsvenskan har tre veckor hunnit passera. Laget har ägnat mellanperioden åt att slicka såren, träna intensivt och studera det kommande kvalmotståndet. Men oavsett hur mycket tid som ägnas åt scouting av Skövde tycker ”Jocke” att det är LIF:s egna spel som blir av största vikt.

Det laddade kvalspelet drar alltså igång imorgon och först ut väntar match i Arenan. LIF hoppas på så välfyllda läktare som möjligt och uppmanar all publik att klä sig i orange. Avkast sker 19.00, då det gäller att sätta tonen ute på planen.

– Det är egentligen strunt samma hur det ser ut. Vi är duktiga på att lösa problem och jag utgår från att det kommer att bli en match med högt tempo, där båda lagen vill springa. Högt tempo är att förvänta sig och att vi håller tätt bakåt blir otroligt viktigt. Framåt kommer vi att göra målen, säger ”Jocke” om den troliga matchbilden.

28-åringen är precis som sitt övriga lag förberedd på vad som komma skall och drömmen om Elitserien brinner starkt. För Lindesbergssonen har karriären bjudit på många matcher i det brandgula stället, men frågan är om inte ”Jocke” nu går in till sin största strid.

– När jag någon gång i framtiden tittar tillbaka på min karriär så kommer det alltid att vara matcher med LIF som är starkast i minnet, oavsett vilka mer lag som jag spelat för. De här matcherna som vi spelar nu är anledningen till att jag brann så mycket för att flytta hem. Målsättningen har varit att spela upp LIF i Elitserien igen och nu har vi gett oss chansen till det.

Så spelas kvalet:
Onsdag 13/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Söndag 17/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Onsdag 20/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Ev. Söndag 24/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Ev. Torsdag 28/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg

Publicerad 12 april 2016 klockan 18:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-15 01:25