”Jocke” brinner för kvalspelet: ”Anledningen till att jag ville hem”

Imorgon börjar LIF Lindesberg sin kvalkamp mot IFK Skövde, med målet att åter nå Elitserien. I en artikelserie på tre delar tar därför LindeNytt kvaltempen på klubben. Sist ut valde vi att besöka LIF:s sponsorlunch, lyssna till den sportsliga ledningen och ta ett långt snack med Joakim Bååk.

LIF Lindesberg höll på tisdagen sponsorlunch med sina samarbetspartners på Lindesbergs Stadshotell. Fokus låg som väntat på kvalspelet, som nu bara är en dag bort i tiden. Men även ungdoms- och damsektionen lyftes fram och klubbens ungdomskoordinator Erik Wallin berättade om A- och B-pojkarna som båda nått USM:s finalsteg.

Dessutom gästades mötet av handsbollsikonen Börje Larsson, som riktade blickarna mot sensommaren och det 50-årsjubileum som väntar. Redan nu står det klart att LIF spelar hemmamatch i samband med jubileumshelgen, något man förhoppningsvis gör som ett Elitserielag. För med ett knappt dygn kvar till avkast i kvalspelet svarade A-lagets tränare Herman Arenvang samt spelarna Joakim Bååk och Sébastien Ehnevid på frågor från de nyfikna besökarna.

– Pulsen höjdes lite, framförallt när man hör Börje. Det är härligt. Man känner varför man ville flytta hem, att det finns väldigt många sig om bryr sig om det här, säger Joakim Bååk efter avslutad sponsorlunch.

Ganska exakt ett år har passerat sedan den 28-årige Lindesbergssonen klev in på hotellet och presenterades som en LIF-spelare igen. Återkomsten i den brandgula dressen har även fallit väl ut, med fjärdeplats i Allsvenskan och kval mot Elitserien. Men säsongen har knappast gått på räls för LIF. ”Jocke” minns höstens kraftgång och främst uddamålsförlusten mot Warta, som då var tabelljumbo helt utan poäng.

– Där var vi nog djupt nere i källaren och kvalet kändes långt borta. Men det har väl också varit vår styrka, att vi lyckats hållit ihop gruppen och hållit oss i en bubbla hela året. Vi själva har hela tiden trott på det vi gör.

Efter ett nytt bottennapp borta mot Vinslöv vände serien och LIF hittade rätt. Under grundseriens andra halva vann laget tio av sina tretton matcher, något som gjorde att man i februari passerade kvalstrecket och därefter höll fast vid platsen. Säsongen har gått från mörker till succé och ”Jocke” förklarar att det inte är någon magi som ligger bakom förvandlingen.

– Vi har många unga spelare som tagit ett par kliv och tillsammans som grupp har vi kanske tagit ännu flera kliv. Vi lär känna varandra mer och mer hela tiden. Det är det som är den största nyckeln, att vi jobbat för att bli bättre under hela säsongen.

Gillar nya kvalkonceptet: ”Det blir ett mentalt spel”

Nu väntar alltså kval mot Elitserien, något som innebär tuffa och betydelsefulla matcher. Med sina år i högstaligan bakom sig är ”Jocke” en av LIF:s mer erfarna spelare och ett stort ansvar vilar därför på hans axlar.

– Det är klart att man har lite extra att bidra med. Men vi har ett helt gäng som spelat sådana här matcher tidigare och vi får sprida vad det handlar om till de med mindre erfarenhet, förklarar ”Jocke” och pekar ut skillnaden mellan serielunk och kvalfighter.

– Framförallt blir det viktigt med vad som händer efter matcherna. Oavsett resultat är inte matchserien slut förrän något lag vunnit tre matcher. Det blir ett annat mentalt spel, det är en lång serie och det gäller att prestera över tid.

Tre vinster skiljer alltså LIF Lindesberg från spel i Elitserien till hösten. IFK Skövde är hindret som måste överkommas och lagen möttes även under försäsongen, då med Skövde som vinnare. Nu väntar dock matcher av helt annan karaktär.

Kvalspelet är till denna säsong även omgjort. Från att tidigare ha utgjorts av en kvalserie med sex lag som spelade tio omgångar är det nu uppdelat i matchserier, där ett Elitserielag möter ett från Allsvenskan. Det nya konceptet är något som ”Jocke” tror öppnar upp för mentala dueller.

– Vi kan nog sätta lite grillor i huvudet på dem genom att vinna någon av de första matcherna. Då börjar det nog att krypa lite i dem, som ändå har pressen på sig i den här serien. Sen tror jag att det gynnar oss lite mer att bara ha fem matcher nu på kort tid och inte ligga på tio matcher. För vi har inte byggt upp den vanan att spela tätt som Elitserielagen, resonerar ”Jocke” och tillägger.

– Jag ser bara fördelar med att spela en playoffserie. Det blir dessutom roligare för publiken och mer känslor involverade.

Redo att gå för fullt: ”Nu får det bära eller brista”

Sedan sin återkomst till LIF har ”Jocke” varit en av lagets frontfigurer utåt. Spelmässigt menar dock mittnian att han inte kunnat göra sig själv rättvisa. Efterhängsna skadebesvär har stört hans säsong och tränare Arenvang har i många lägen matchat sin stjärna sparsamt.

– Det tar ut sin rätt att inte kunna gå för fullt på träningar. Över tid tappar man lite jämfört med om jag hade kunnat träna för fullt, berättar ”Jocke” som nu är redo att släppa på allt.

– Nu får det bära eller brista, sen får Herman ställa upp det lag som han tycker är bäst för dagen. Sen om det är jag eller någon annan som spelar och gör målen bryr jag mig inte det minsta om. Det är laget före jaget.

Sedan det att LIF avslutade sitt seriespel i Allsvenskan har tre veckor hunnit passera. Laget har ägnat mellanperioden åt att slicka såren, träna intensivt och studera det kommande kvalmotståndet. Men oavsett hur mycket tid som ägnas åt scouting av Skövde tycker ”Jocke” att det är LIF:s egna spel som blir av största vikt.

Det laddade kvalspelet drar alltså igång imorgon och först ut väntar match i Arenan. LIF hoppas på så välfyllda läktare som möjligt och uppmanar all publik att klä sig i orange. Avkast sker 19.00, då det gäller att sätta tonen ute på planen.

– Det är egentligen strunt samma hur det ser ut. Vi är duktiga på att lösa problem och jag utgår från att det kommer att bli en match med högt tempo, där båda lagen vill springa. Högt tempo är att förvänta sig och att vi håller tätt bakåt blir otroligt viktigt. Framåt kommer vi att göra målen, säger ”Jocke” om den troliga matchbilden.

28-åringen är precis som sitt övriga lag förberedd på vad som komma skall och drömmen om Elitserien brinner starkt. För Lindesbergssonen har karriären bjudit på många matcher i det brandgula stället, men frågan är om inte ”Jocke” nu går in till sin största strid.

– När jag någon gång i framtiden tittar tillbaka på min karriär så kommer det alltid att vara matcher med LIF som är starkast i minnet, oavsett vilka mer lag som jag spelat för. De här matcherna som vi spelar nu är anledningen till att jag brann så mycket för att flytta hem. Målsättningen har varit att spela upp LIF i Elitserien igen och nu har vi gett oss chansen till det.

Så spelas kvalet:
Onsdag 13/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Söndag 17/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Onsdag 20/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Ev. Söndag 24/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Ev. Torsdag 28/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg

Publicerad 12 april 2016 klockan 18:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
7 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-12

2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2026-01-05 05:36