Det blev favoriten Frövi IK som segrade i fredagens lokala genrep. Hemma på ett soligt Fröjevi IP besegrade division 5-laget gästande IFK Lindesberg med siffrorna 3-2, trots IFK-dominans i andra halvlek. Mindre än en vecka återstår till seriestart för de båda lagen och tränarna ser fram emot säsongen.
Fredagskvällen bjöd på en försmak av sommaren, med både solsken och fotboll. På Fröjevi IP tog Frövi IK emot IFK Lindesberg i vad som var lagens genrep inför seriestarten. Bäst öppnade gästerna, som tidigt tog ledningen sedan Flamur Ahmetis inlägg seglat ända in i nät.
Frövi, hemmahörande en division över IFK, skulle dock hämta sig. Dan Norberg både utjämnade och gav laget ledningen innan det att halvtidsvilan ljöd. Då hade IFK tappat fart efter sin fina start, dels på grund av att duon Viktor Ronsten och Pontus Hellsing klivit av med varsin lårskada.
– Det som förstör för oss är ett par skador. Vi kommer i obalans, menar IFK-tränaren Pierre Wester.
Andra halvlek fick även en tung start för gästerna, då Oskar Holte utökade Frövi-ledningen till 3-1. Därefter började dock IFK att ta över och Marcus Pettersson gav laget kontakt genom en reducering. Gästernas dominans tilltog sedan alltmer mot ett Frövi som pressades tillbaka under långa stunder. Hemmalaget kunde trots det hålla undan, något som gav slutsiffrorna 3-2.
– Vi spelar en fantastisk fotboll i andra halvlek, även om vi inte får in bollen. Det kan vara nyttigt med en förlust också. Men jag tycker ändå att vi står upp otroligt bra i andra, det ser bra ut, summerar Wester.
Frövi premiärspelar på tisdag, IFK torsdag
I Frövi-lägret var tongångarna efter matchen positiva. Den nytillträdde huvudtränaren Henrik Adolfsson valde att lufta hela truppen och gav bland annat tre 16-åringar chansen. Tränaren menar att de många bytena bidrog till matchbilden i andra halvlek, där IFK kunde ta över och Frövi sjönk i banan.
– Vi är väldigt nöjda ändå, att vi lyckas genomföra det även fast vi kanske inte har de äldsta spelarna på planen. Det är skönt att ha en seger i ryggen inför premiären, berömmer Adolfsson sitt lag.
Matchen var Frövis sista inför seriestarten, som spelas på måndag. Fröjevi IP gästas då av HOIF och inför premiären ger Adolfsson sina tankar om den säsong som väntar.
– Vi ska försöka att spela vårat spel, sen får vi väl ibland anpassa oss efter motståndaren. HOIF är väl en av favoriterna och vi är ödmjuka inför den uppgiften.
För IFK Lindesbergs del dröjer seriepremiären ytterligare några dagar. Laget kliver in i division 6 först på torsdag, via bortamatch mot Fellingsbro GoIF. Innan dess hoppas Pierre Wester hinna boka in en sista träningsmatch. Tränaren har fått fin fart på laget sedan han tog över i vintras och med fredagens genrep avklarat ser det lovande ut.
– Absolut! Vi är trygga i vårat grundspel och alla vet vad det handlar om. Sen är det lite småjusteringar och skador som vi kommer att få leva med, men då gäller det att de nya kommer in och gör samma jobb. Vi är en så pass stor grupp att det inte ska vara några problem.
Matchfakta Frövi IK-IFK Lindesberg:
Resultat: 3-2 (2-1)
Mål: 0-1 Flamur Ahmeti, 1-1 Dan Norberg, 2-1 Dan Norberg, 3-1 Oskar Holte, 3-2 Marcus Pettersson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.