Sveriges åttonde bästa A- och B-pojkar tillhör LIF Lindesberg. Detta står klart efter helgens USM-finalspel, som gick av stapeln i Malmö under fredag till söndag. LIF hade kvalificerat två lag dit och ungdomskoordinatorn Erik Wallin summerar en fantastisk SM-resa.
Samtidigt som herrlaget gick en avgörande kvalmatch hemma i Arenan hade LIF Lindesbergs handbollsframtid precis avslutat helgens stora prövning. Till Malmö reste klubben i torsdags med såväl A-pojkar (födda 99-00) som B-pojkar (födda 01-02), båda lagen med fokus på USM:s avgörande steg. För första gången sedan Joakim Bååks unga dagar hade klubben lyckats kvalificera sig med två lag till finalspelet. Detta år spelades finalsteget i Malmö, där Sveriges åtta främsta lag i varje årsgrupp gjorde upp om medaljerna.
– Det är bland de absolut häftigaste grejerna man kan uppleva som handbollsspelare. Sen ska man inte dra för stora växlar av resultatet tycker jag, utan mera se på vad de presterat och att de är här bland de åtta bästa, säger LIF:s ungdomskoordinator Erik Wallin.
Inför det inledande gruppspelet hade båda de brandgula lagen fått en tuff lottning. A-pojkarna klev in i samma grupp som Lugi, IFK Skövde och de kommande mästarna Sävehof, som man pressade länge och väl. För B-pojkarnas del ingick laget i en grupp tillsammans med svårspelade Tyresö, samt finalduon Aranäs och H43. Konkurrensen var med andra ord tuffast tänkbara och LIF-duon slutade båda med varsin åttondeplats.
– De får jättemycket läropoäng av att vara med här. De har tagit stora kliv båda lagen under den här säsongen, men nu ser de att det finns lag som tränar ännu hårdare. Vill de vara med allra högst upp så vet de vad som krävs efter en sån här helg, summerar Erik Wallin som nu hoppas att killarna sporras till att ta ytterligare steg.
– Det är trots allt bara 14- och 16-åringar, så det här USM-spelet ska inte vara något huvudmål med deras karriärer. De vill ta sig ännu längre och många av dem vill spela USM ännu längre fram. Då blir det här en bra erfarenhet att ha med sig.
Målvaktstalangen lämnar för riksgymnasium
Med två topp åtta-placeringar på USM har LIF Lindesberg stått för ännu en stark säsong. Även förra våren hade klubben med en representant i finalspelet, något man nu följde upp med hela två lag. Än mer imponerande är att B-pojkarna rakt igenom består av LIF-produkter, samtidigt som A-pojkarna kryddats med några rekryter till handbollsgymnasiet. Erik Wallin ser ungdomslagens framgångar som ett kvitto för det arbete som klubben bedriver.
– Det här är så klart bra PR för LIF Lindesberg, att vi syns i de här sammanhangen. Det är kul att visa att det finns mer än bara herrlaget. Nu har vi damer som varit på väg upp mot ettan och ungdomslag som går till USM-final.
Bland de brandgula talanger som utmärkte sig mest under helgen fanns Kristian Zetterlund och Ludvig Matsson. De båda målvakterna spelade centrala roller för sina respektive lag, med riktigt fint spel. I ”Kribbes” fall har framgångarna hos A-pojkarna redan belönat honom med en plats på handbollsgymnasiets riksintag i Göteborg. Han är ensam målvakt om att ha blivit antagen och Erik Wallin är stolt över den nyblivna 16-åringen.
– Jag önskar honom all lycka till! Det är klart att han ska ta chansen när man kommer in på riksgymnasiet där de allra bästa går. Sen är det synd att vi blir av med en väldigt duktig målvakt, men förhoppningsvis kan han komma tillbaka hit i framtiden.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.