Teemu Sarna blir kvar i Lindesberg Volley. Klubben har under helgen släppt nyheten att tränaren förnyat sitt kontrakt med ytterligare en säsong. Målet är där att återföra laget till toppskiktet av Elitserien, ett arbete som börjar med att rekrytera spelare under silly season.
För en dryg månad sedan tog Lindesberg Volleys säsong slut i kvartsfinalen mot Hylte/Halmstad. Tiden sedan uttåget har varit lugn från klubbens sida. Det uttalade målet har dock varit att locka kvar tränare Teemu Sarna, ett mål som Linde nu nått i hamn med.
– Det är klart att Teemu stannar hos oss i ett år till, bekräftar sportchefen Dan Walterson.
Förlängningen blev officiell under helgen och det nya kontraktet sträcker sig över nästkommande säsong. Teemu kommer att kliva på sitt uppdrag igen i juli, med planen att få till stånd en längre försäsong än förra året. Säsongen som gick präglades av turbulens i spelartruppen och lagbygget blev inte komplett förrän efter nyår. Med Teemu klar för ytterligare en säsong är Lindes vision att bygga för ett återtag till Elitseriens toppskikt.
– Det känns bra att ha klart med en tränare som man redan vet vart man har. Vi hoppas nu att vi kan ge Teemu bättre förutsättningar än vad vi gjorde förra året. Det känns som att vi är tidigare ute nu, det är framförallt de svenska spelarna som det tar tid att få hit, förklarar Walterson och fortsätter.
– Vi ska försöka att bredda ledarstaben runt Teemu. Tanken är att ha en assisterande coach och något som jag kallar för teknisk coach, som är med någon gång i veckan och finslipar de tekniska detaljerna. Annars har vi det redan klart med fystränare.
Håller tryout imorgon: ”Silly season har börjat”
Tränarfrågan är med andra ord löst för Linde, som nu kan gå vidare till andra delar av lagbygget. Sett till spelartruppen står i dagsläget endast Elsa Arrestad och Anna Lennartsson under kontrakt. Dessutom har lagkaptenen Marjorie Giordano valt att avsluta sin karriär och många pusselbitar finns att lägga för den sportsliga ledningen.
– Silly season har börjat. Nu är det kontraktsförhandlingar med både gamla spelare och med nya spelare. Vi scannar av marknaden och ser vad det finns för något att hämta, berättar Walterson som är fåordig på frågan om vilka spelare som stannar.
– Jag brukar säga att det är normalt om man behåller 50 % av spelarna.
Som ett första led i arbetet med att rekrytera nyförvärv kommer Linde att hålla en tryout imorgon. Teemu Sarna kommer då att finnas på plats, när tre spelare ska testas.
Fokus ligger på nästa säsong, som väntas få en utökad serie. Elitserieklubbarna kommer att mötas om några veckor för att diskutera upplägget och troligt är att Lund tar en plats i högstaligan. Det skulle innebära en ny indelning av derbygrupperna, men Linde hoppas bli kvar i samma som rivalen Örebro.
– Det är roligt för alla parter med många derbyn. Om det här seriesystemet blir av får vi lika många matcher i grundserien som förra säsongen, 20 stycken, förklara Walterson.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.