Teemu Sarna blir kvar i Lindesberg Volley. Klubben har under helgen släppt nyheten att tränaren förnyat sitt kontrakt med ytterligare en säsong. Målet är där att återföra laget till toppskiktet av Elitserien, ett arbete som börjar med att rekrytera spelare under silly season.
För en dryg månad sedan tog Lindesberg Volleys säsong slut i kvartsfinalen mot Hylte/Halmstad. Tiden sedan uttåget har varit lugn från klubbens sida. Det uttalade målet har dock varit att locka kvar tränare Teemu Sarna, ett mål som Linde nu nått i hamn med.
– Det är klart att Teemu stannar hos oss i ett år till, bekräftar sportchefen Dan Walterson.
Förlängningen blev officiell under helgen och det nya kontraktet sträcker sig över nästkommande säsong. Teemu kommer att kliva på sitt uppdrag igen i juli, med planen att få till stånd en längre försäsong än förra året. Säsongen som gick präglades av turbulens i spelartruppen och lagbygget blev inte komplett förrän efter nyår. Med Teemu klar för ytterligare en säsong är Lindes vision att bygga för ett återtag till Elitseriens toppskikt.
– Det känns bra att ha klart med en tränare som man redan vet vart man har. Vi hoppas nu att vi kan ge Teemu bättre förutsättningar än vad vi gjorde förra året. Det känns som att vi är tidigare ute nu, det är framförallt de svenska spelarna som det tar tid att få hit, förklarar Walterson och fortsätter.
– Vi ska försöka att bredda ledarstaben runt Teemu. Tanken är att ha en assisterande coach och något som jag kallar för teknisk coach, som är med någon gång i veckan och finslipar de tekniska detaljerna. Annars har vi det redan klart med fystränare.
Håller tryout imorgon: ”Silly season har börjat”
Tränarfrågan är med andra ord löst för Linde, som nu kan gå vidare till andra delar av lagbygget. Sett till spelartruppen står i dagsläget endast Elsa Arrestad och Anna Lennartsson under kontrakt. Dessutom har lagkaptenen Marjorie Giordano valt att avsluta sin karriär och många pusselbitar finns att lägga för den sportsliga ledningen.
– Silly season har börjat. Nu är det kontraktsförhandlingar med både gamla spelare och med nya spelare. Vi scannar av marknaden och ser vad det finns för något att hämta, berättar Walterson som är fåordig på frågan om vilka spelare som stannar.
– Jag brukar säga att det är normalt om man behåller 50 % av spelarna.
Som ett första led i arbetet med att rekrytera nyförvärv kommer Linde att hålla en tryout imorgon. Teemu Sarna kommer då att finnas på plats, när tre spelare ska testas.
Fokus ligger på nästa säsong, som väntas få en utökad serie. Elitserieklubbarna kommer att mötas om några veckor för att diskutera upplägget och troligt är att Lund tar en plats i högstaligan. Det skulle innebära en ny indelning av derbygrupperna, men Linde hoppas bli kvar i samma som rivalen Örebro.
– Det är roligt för alla parter med många derbyn. Om det här seriesystemet blir av får vi lika många matcher i grundserien som förra säsongen, 20 stycken, förklara Walterson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.