IFK gick på knock i derbyt: ”Fick matchen dit vi ville”

Det blev IFK Lindesberg som avgick med segern i fredagens derby mot Fellingsbro GoIF. På ett soligt Idrottsparken gick gästerna från norr tidigt på knock, via fyra mål redan i första halvlek. I andra kunde IFK bevaka sitt övertag och segersiffrorna skrevs till klara 1-5.

Det var optimalt fotbollsväder när säsongens första slag om Bergslagen skulle utspelas på fredagskvällen. Fellingsbro GoIF tog emot IFK Lindesberg, i det som var lagens uppskjutna möte från föregående vecka. Efter en pigg start av hemmalaget var det gästerna som skulle koppla kommandot på Idrottsparken.

Med dryga kvarten spelad mötte Lamin Mohamed upp ett inlägg och satte 0-1 i nät till IFK. Fellingsbro fick kort därefter en kvittering bortdömd, när den pigge Benjamin Rodrigues de Oliveira avblåstes för handboll. Istället skulle IFK ta över alltmer och en halvtimme in i matchen bjöd Viktor Ronsten på ett tekniskt nummer. Yttern drog till med ett skott som målvakten lämnade retur på, en retur som slogs in till 0-2.

Resterande första halvlek dominerades stort av IFK, mycket tack vare spelmotorn Emrah Arifi. Laget fick även god utdelning för spelövertaget. Efter att Lamin Mohamed gjort sitt andra mål för kvällen på en hörna rullade Flamur Ahmeti in 0-4 lagom före halvtid. Så långt var det klar övervikt för gästerna från Lindesberg.

– Jag tycker att vi rullade på väldigt bra, speciellt på vänsterkanten. Därifrån gick vi ner mot hörnen och hittade inspel mot straffområdet, säger Viktor Ronsten om den första halvleken.

”Målet att gå upp till femman”

Till andra kom Fellingsbro ut som ett mer samlat lag, något som även gav tidig utdelning. Efter en rörig situation framför IFK:s straffområde fick Benjamin Rodrigues de Oliveira fritt fram med Janne Mäki och rullade in reduceringen. Hemmalaget pressade därefter på, men IFK stod emot det väl och kunde efterhand återta kommandot.

Närmare än en ribbträff kom inte Fellingsbro ytterligare mål. Istället var det IFK som skulle få det sista ordet, när Paul Amaechi utnyttjade en misslyckad bakåtpassning från hemmalaget. Forwarden högg som en kobra och skickade in slutresultatet 1-5, en målskörd som var efterlängtad för IFK.

– Det var skönt att ha lite bättre effektivitet idag. Vi fick matchen dit vi ville, det kändes väldigt säkert, summerar Viktor Ronsten som skördade stora triumfer på sin kant.

– Jag har haft lite problem med låren, men det kändes bra idag. Det är mycket matcher nu och jag vilade sista tjugo. Men det kändes skönt att vara hundra igen.

Efter att ha förlorat seriepremiären innebar fredagens seger att IFK räknade in sina tre första poäng för säsongen. Laget slår sig nu in på tredje plats i en haltande tabell, ett toppskikt som man hoppas kunna etablera sig i. Viktor Ronsten förklarar att målsättningen för IFK är uppflyttning till division 5.

– Det är det absolut! Utan att säga för mycket har Pierre pratat med alla spelare och det som alla hade gemensamt var målet att gå upp till femman. Vi får se om vi kan lyckas med det.

Matchfakta Fellingsbro GoIF-IFK Lindesberg:
Resultat: 1-5 (0-4)
Mål: 0-1 Lamin Mohamed, 0-2 Jonathan Fredriksson, 0-3 Lamin Mohamed, 0-4 Flamur Ahmeti, 1-4 Benjamin Rodrigues de Oliveira, 1-5 Paul Amaechi
Publik: 93

Tabellen från Svensk Fotboll:
Tabell serien

Publicerad 6 maj 2016 klockan 22:56


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-09-28 23:06