Det blev IFK Lindesberg som avgick med segern i fredagens derby mot Fellingsbro GoIF. På ett soligt Idrottsparken gick gästerna från norr tidigt på knock, via fyra mål redan i första halvlek. I andra kunde IFK bevaka sitt övertag och segersiffrorna skrevs till klara 1-5.
Det var optimalt fotbollsväder när säsongens första slag om Bergslagen skulle utspelas på fredagskvällen. Fellingsbro GoIF tog emot IFK Lindesberg, i det som var lagens uppskjutna möte från föregående vecka. Efter en pigg start av hemmalaget var det gästerna som skulle koppla kommandot på Idrottsparken.
Med dryga kvarten spelad mötte Lamin Mohamed upp ett inlägg och satte 0-1 i nät till IFK. Fellingsbro fick kort därefter en kvittering bortdömd, när den pigge Benjamin Rodrigues de Oliveira avblåstes för handboll. Istället skulle IFK ta över alltmer och en halvtimme in i matchen bjöd Viktor Ronsten på ett tekniskt nummer. Yttern drog till med ett skott som målvakten lämnade retur på, en retur som slogs in till 0-2.
Resterande första halvlek dominerades stort av IFK, mycket tack vare spelmotorn Emrah Arifi. Laget fick även god utdelning för spelövertaget. Efter att Lamin Mohamed gjort sitt andra mål för kvällen på en hörna rullade Flamur Ahmeti in 0-4 lagom före halvtid. Så långt var det klar övervikt för gästerna från Lindesberg.
– Jag tycker att vi rullade på väldigt bra, speciellt på vänsterkanten. Därifrån gick vi ner mot hörnen och hittade inspel mot straffområdet, säger Viktor Ronsten om den första halvleken.
”Målet att gå upp till femman”
Till andra kom Fellingsbro ut som ett mer samlat lag, något som även gav tidig utdelning. Efter en rörig situation framför IFK:s straffområde fick Benjamin Rodrigues de Oliveira fritt fram med Janne Mäki och rullade in reduceringen. Hemmalaget pressade därefter på, men IFK stod emot det väl och kunde efterhand återta kommandot.
Närmare än en ribbträff kom inte Fellingsbro ytterligare mål. Istället var det IFK som skulle få det sista ordet, när Paul Amaechi utnyttjade en misslyckad bakåtpassning från hemmalaget. Forwarden högg som en kobra och skickade in slutresultatet 1-5, en målskörd som var efterlängtad för IFK.
– Det var skönt att ha lite bättre effektivitet idag. Vi fick matchen dit vi ville, det kändes väldigt säkert, summerar Viktor Ronsten som skördade stora triumfer på sin kant.
– Jag har haft lite problem med låren, men det kändes bra idag. Det är mycket matcher nu och jag vilade sista tjugo. Men det kändes skönt att vara hundra igen.
Efter att ha förlorat seriepremiären innebar fredagens seger att IFK räknade in sina tre första poäng för säsongen. Laget slår sig nu in på tredje plats i en haltande tabell, ett toppskikt som man hoppas kunna etablera sig i. Viktor Ronsten förklarar att målsättningen för IFK är uppflyttning till division 5.
– Det är det absolut! Utan att säga för mycket har Pierre pratat med alla spelare och det som alla hade gemensamt var målet att gå upp till femman. Vi får se om vi kan lyckas med det.
Matchfakta Fellingsbro GoIF-IFK Lindesberg:
Resultat: 1-5 (0-4)
Mål: 0-1 Lamin Mohamed, 0-2 Jonathan Fredriksson, 0-3 Lamin Mohamed, 0-4 Flamur Ahmeti, 1-4 Benjamin Rodrigues de Oliveira, 1-5 Paul Amaechi
Publik: 93
Tabellen från Svensk Fotboll:

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.