IFK gick på knock i derbyt: ”Fick matchen dit vi ville”

Det blev IFK Lindesberg som avgick med segern i fredagens derby mot Fellingsbro GoIF. På ett soligt Idrottsparken gick gästerna från norr tidigt på knock, via fyra mål redan i första halvlek. I andra kunde IFK bevaka sitt övertag och segersiffrorna skrevs till klara 1-5.

Det var optimalt fotbollsväder när säsongens första slag om Bergslagen skulle utspelas på fredagskvällen. Fellingsbro GoIF tog emot IFK Lindesberg, i det som var lagens uppskjutna möte från föregående vecka. Efter en pigg start av hemmalaget var det gästerna som skulle koppla kommandot på Idrottsparken.

Med dryga kvarten spelad mötte Lamin Mohamed upp ett inlägg och satte 0-1 i nät till IFK. Fellingsbro fick kort därefter en kvittering bortdömd, när den pigge Benjamin Rodrigues de Oliveira avblåstes för handboll. Istället skulle IFK ta över alltmer och en halvtimme in i matchen bjöd Viktor Ronsten på ett tekniskt nummer. Yttern drog till med ett skott som målvakten lämnade retur på, en retur som slogs in till 0-2.

Resterande första halvlek dominerades stort av IFK, mycket tack vare spelmotorn Emrah Arifi. Laget fick även god utdelning för spelövertaget. Efter att Lamin Mohamed gjort sitt andra mål för kvällen på en hörna rullade Flamur Ahmeti in 0-4 lagom före halvtid. Så långt var det klar övervikt för gästerna från Lindesberg.

– Jag tycker att vi rullade på väldigt bra, speciellt på vänsterkanten. Därifrån gick vi ner mot hörnen och hittade inspel mot straffområdet, säger Viktor Ronsten om den första halvleken.

”Målet att gå upp till femman”

Till andra kom Fellingsbro ut som ett mer samlat lag, något som även gav tidig utdelning. Efter en rörig situation framför IFK:s straffområde fick Benjamin Rodrigues de Oliveira fritt fram med Janne Mäki och rullade in reduceringen. Hemmalaget pressade därefter på, men IFK stod emot det väl och kunde efterhand återta kommandot.

Närmare än en ribbträff kom inte Fellingsbro ytterligare mål. Istället var det IFK som skulle få det sista ordet, när Paul Amaechi utnyttjade en misslyckad bakåtpassning från hemmalaget. Forwarden högg som en kobra och skickade in slutresultatet 1-5, en målskörd som var efterlängtad för IFK.

– Det var skönt att ha lite bättre effektivitet idag. Vi fick matchen dit vi ville, det kändes väldigt säkert, summerar Viktor Ronsten som skördade stora triumfer på sin kant.

– Jag har haft lite problem med låren, men det kändes bra idag. Det är mycket matcher nu och jag vilade sista tjugo. Men det kändes skönt att vara hundra igen.

Efter att ha förlorat seriepremiären innebar fredagens seger att IFK räknade in sina tre första poäng för säsongen. Laget slår sig nu in på tredje plats i en haltande tabell, ett toppskikt som man hoppas kunna etablera sig i. Viktor Ronsten förklarar att målsättningen för IFK är uppflyttning till division 5.

– Det är det absolut! Utan att säga för mycket har Pierre pratat med alla spelare och det som alla hade gemensamt var målet att gå upp till femman. Vi får se om vi kan lyckas med det.

Matchfakta Fellingsbro GoIF-IFK Lindesberg:
Resultat: 1-5 (0-4)
Mål: 0-1 Lamin Mohamed, 0-2 Jonathan Fredriksson, 0-3 Lamin Mohamed, 0-4 Flamur Ahmeti, 1-4 Benjamin Rodrigues de Oliveira, 1-5 Paul Amaechi
Publik: 93

Tabellen från Svensk Fotboll:
Tabell serien

Publicerad 6 maj 2016 klockan 22:56


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-10-21 06:34