Fyra omgångar in på seriespelet är IFK Lindesberg härskaren över Bergslagen. Igår kom lagets andra raka derbykross när GSBK kördes över med klara 5-0, ett resultat som får Pierre Westers manskap att drömma uppåt. Och i just femman kämpar Frövi IK för att plocka poäng i den täta bottenstriden.
Det riktigt glöder om IFK Lindesberg för tillfället. Igår onsdag säkrade laget sin tredje raka seger i seriespelet, något man gjorde i säker stil. Hemma på Fritidsbyn kördes lokalrivalen GSBK över med klara 5-0, bland annat efter ett hattrick signerat Paul Amaechi. Vinsten kom bara två veckor efter 5-1-krossen mot Fellingsbro och IFK har hittills gjort sig förtjänta av namnet ”derbykungar”.
– 5-0 var ändå i underkant, vi spelade riktigt bra långa stunder. Alla vet vad de ska göra och alla tar ansvar, det är en riktigt härlig grupp att jobba med, berömmer Pierre Wester insatsen mot GSBK.
Tränaren var allra mest nöjd över det faktum att laget lyckades hålla nivån uppe matchen igenom. Trots en rad byten påverkades inte spelet, något som tyder på en stor trygghet och kvalitet inom spelartruppen. Just den kvaliteten har visat sig i säsongsupptakten.
Vinsten igår var IFK:s tredje i följd och laget är tvåa i tabellen, bara tre poäng bakom serieledande ÖSK Söder. Den fina starten och det uppsving som A-laget fått denna vår har smittat av sig, inte minst på spelartruppen. Inför seriestarten satte man upp en målsättning och där enades spelarna om att gå för uppflyttning till division 5.
– Det är vår interna målsättning som vi har satt, ingenting som föreningen eller styrelsen sätter press på. Utan det är vi själva som har satt upp det som mål och sen får vi se hur långt det når. Det är ändå bra att sätta upp mål. Då har man något att falla tillbaka på när det går lite tyngre eller när vissa spelare inte får den speltid som de vill ha, förklarar Pierre Wester och utvecklar sin filosofi.
– Det handlar om att få ihop gruppen och få alla att förstå att vi är ett lag som gör det här tillsammans. Jag tycker också att vi har lyckats med det. Ända sedan jag klev in som tränare har jag lagt en linje för vad jag vill se oss göra och killarna har verkligen köpt det.
Många matcher återstår innan IFK ska göra verklighet av division 5-drömmen, men man är helt klart på god väg. Ett lag som redan nu huserar i det övre serieskiktet är Frövi IK. Säsongsupptakten har dock varit tung för laget, som så sent som ikväll föll med uddamålet (0-1) borta mot Sköllersta.
Desto viktigare var däremot segern dessförinnan. Frövi tog då sin första trepoängare för säsongen, efter att Dan Norberg sänkt bottenkonkurrenten Glanshammar med dubbla mål. Resultatet ikväll innebär dock att Frövi står kvar på fyra poäng och kampen för överlevnad i femman riskerar att bli tuff. Ett härligt scenario vore självklart om laget säkrar kontraktet och nästa säsong får sällskap i serien av IFK Lindesberg.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.