Fyra omgångar in på seriespelet är IFK Lindesberg härskaren över Bergslagen. Igår kom lagets andra raka derbykross när GSBK kördes över med klara 5-0, ett resultat som får Pierre Westers manskap att drömma uppåt. Och i just femman kämpar Frövi IK för att plocka poäng i den täta bottenstriden.
Det riktigt glöder om IFK Lindesberg för tillfället. Igår onsdag säkrade laget sin tredje raka seger i seriespelet, något man gjorde i säker stil. Hemma på Fritidsbyn kördes lokalrivalen GSBK över med klara 5-0, bland annat efter ett hattrick signerat Paul Amaechi. Vinsten kom bara två veckor efter 5-1-krossen mot Fellingsbro och IFK har hittills gjort sig förtjänta av namnet ”derbykungar”.
– 5-0 var ändå i underkant, vi spelade riktigt bra långa stunder. Alla vet vad de ska göra och alla tar ansvar, det är en riktigt härlig grupp att jobba med, berömmer Pierre Wester insatsen mot GSBK.
Tränaren var allra mest nöjd över det faktum att laget lyckades hålla nivån uppe matchen igenom. Trots en rad byten påverkades inte spelet, något som tyder på en stor trygghet och kvalitet inom spelartruppen. Just den kvaliteten har visat sig i säsongsupptakten.
Vinsten igår var IFK:s tredje i följd och laget är tvåa i tabellen, bara tre poäng bakom serieledande ÖSK Söder. Den fina starten och det uppsving som A-laget fått denna vår har smittat av sig, inte minst på spelartruppen. Inför seriestarten satte man upp en målsättning och där enades spelarna om att gå för uppflyttning till division 5.
– Det är vår interna målsättning som vi har satt, ingenting som föreningen eller styrelsen sätter press på. Utan det är vi själva som har satt upp det som mål och sen får vi se hur långt det når. Det är ändå bra att sätta upp mål. Då har man något att falla tillbaka på när det går lite tyngre eller när vissa spelare inte får den speltid som de vill ha, förklarar Pierre Wester och utvecklar sin filosofi.
– Det handlar om att få ihop gruppen och få alla att förstå att vi är ett lag som gör det här tillsammans. Jag tycker också att vi har lyckats med det. Ända sedan jag klev in som tränare har jag lagt en linje för vad jag vill se oss göra och killarna har verkligen köpt det.
Många matcher återstår innan IFK ska göra verklighet av division 5-drömmen, men man är helt klart på god väg. Ett lag som redan nu huserar i det övre serieskiktet är Frövi IK. Säsongsupptakten har dock varit tung för laget, som så sent som ikväll föll med uddamålet (0-1) borta mot Sköllersta.
Desto viktigare var däremot segern dessförinnan. Frövi tog då sin första trepoängare för säsongen, efter att Dan Norberg sänkt bottenkonkurrenten Glanshammar med dubbla mål. Resultatet ikväll innebär dock att Frövi står kvar på fyra poäng och kampen för överlevnad i femman riskerar att bli tuff. Ett härligt scenario vore självklart om laget säkrar kontraktet och nästa säsong får sällskap i serien av IFK Lindesberg.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.