Fyra omgångar in på seriespelet är IFK Lindesberg härskaren över Bergslagen. Igår kom lagets andra raka derbykross när GSBK kördes över med klara 5-0, ett resultat som får Pierre Westers manskap att drömma uppåt. Och i just femman kämpar Frövi IK för att plocka poäng i den täta bottenstriden.
Det riktigt glöder om IFK Lindesberg för tillfället. Igår onsdag säkrade laget sin tredje raka seger i seriespelet, något man gjorde i säker stil. Hemma på Fritidsbyn kördes lokalrivalen GSBK över med klara 5-0, bland annat efter ett hattrick signerat Paul Amaechi. Vinsten kom bara två veckor efter 5-1-krossen mot Fellingsbro och IFK har hittills gjort sig förtjänta av namnet ”derbykungar”.
– 5-0 var ändå i underkant, vi spelade riktigt bra långa stunder. Alla vet vad de ska göra och alla tar ansvar, det är en riktigt härlig grupp att jobba med, berömmer Pierre Wester insatsen mot GSBK.
Tränaren var allra mest nöjd över det faktum att laget lyckades hålla nivån uppe matchen igenom. Trots en rad byten påverkades inte spelet, något som tyder på en stor trygghet och kvalitet inom spelartruppen. Just den kvaliteten har visat sig i säsongsupptakten.
Vinsten igår var IFK:s tredje i följd och laget är tvåa i tabellen, bara tre poäng bakom serieledande ÖSK Söder. Den fina starten och det uppsving som A-laget fått denna vår har smittat av sig, inte minst på spelartruppen. Inför seriestarten satte man upp en målsättning och där enades spelarna om att gå för uppflyttning till division 5.
– Det är vår interna målsättning som vi har satt, ingenting som föreningen eller styrelsen sätter press på. Utan det är vi själva som har satt upp det som mål och sen får vi se hur långt det når. Det är ändå bra att sätta upp mål. Då har man något att falla tillbaka på när det går lite tyngre eller när vissa spelare inte får den speltid som de vill ha, förklarar Pierre Wester och utvecklar sin filosofi.
– Det handlar om att få ihop gruppen och få alla att förstå att vi är ett lag som gör det här tillsammans. Jag tycker också att vi har lyckats med det. Ända sedan jag klev in som tränare har jag lagt en linje för vad jag vill se oss göra och killarna har verkligen köpt det.
Många matcher återstår innan IFK ska göra verklighet av division 5-drömmen, men man är helt klart på god väg. Ett lag som redan nu huserar i det övre serieskiktet är Frövi IK. Säsongsupptakten har dock varit tung för laget, som så sent som ikväll föll med uddamålet (0-1) borta mot Sköllersta.
Desto viktigare var däremot segern dessförinnan. Frövi tog då sin första trepoängare för säsongen, efter att Dan Norberg sänkt bottenkonkurrenten Glanshammar med dubbla mål. Resultatet ikväll innebär dock att Frövi står kvar på fyra poäng och kampen för överlevnad i femman riskerar att bli tuff. Ett härligt scenario vore självklart om laget säkrar kontraktet och nästa säsong får sällskap i serien av IFK Lindesberg.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.