Martin lyfter allt högre: Nu laddar han för SM

Om en knapp månad gör Martin Jansson ytterligare ett individuellt SM i tyngdlyftning. Men redan nu har Lindesbergs-sonen ett silver från lag-SM på meritlistan, en lista som växer sig större för varje säsong som går. LindeNytt har mött den 27-åriga lyftaren som berättar om vägen fram till mästerskapsscenen.

Martin Janssons resa inom tyngdlyftningen tog sin början 2008. Då introducerades Lindesbergs-sonen för crossfit, en träningsform som precis höll på att slå igenom i Sverige. Martin ställde där upp på tre raka SM och då crossfit innehöll många lyft fick han efterhand nys om idrotten tyngdlyftning.

Samtidigt som han fortsatte att utvecklas inom crossfiten startade han parallellt ett renodlat tyngdlyftarprogram tillsammans med en kompis. Duon tränade på över en period och lärde sig alltmer. Begreppet ”learning by doing” blev något av ett signum för de båda kompisarna.

– Under den här tiden började jag också att kolla runt hur vi låg till i Sverige, för jag hade ingen aning om det. Då visade det sig att vi låg rätt bra till, berättar Martin.

Duon beslutade sig då för att ställa upp på SM och i den allra sista kvaltävlingen kvalade man in. Båda två gjorde det med minsta möjliga marginal, genom att klara de exakta vikterna som var angivna. På mästerskapet tog Martin brons i ryck och det blev startskottet på ett nytt äventyr.

– Det gjorde att man fick mersmak och efter det fortsatte vi att köra på, förklarar Martin och tillägger att självupplärningen satt sina spår, både positivt och negativt.

– Man är ju inte komplett tekniskt sett, för vi lärde ju upp oss själva. Men vi blev starka av det, av att kriga på och inte ge upp.

Färsk silvermedaljör på lag-SM: ”Såg det som en vinst”

Även förra året deltog Martin på SM i tyngdlyftning, då det blev ett silver. Tyngdlyftning som tävlingsgren är uppdelat i två klasser, ryck och stöt, som kräver olika typer av egenskaper hos utövaren. Martin anser sig vara något starkare i rycket, framförallt då hans stöt den senaste tiden försvårats av en axelskada.

Men trots de besvären har han levererat allt finare resultat ute på tävlingsarenorna. 27-åringen har bland annat noterats för segrar på Svealandsmästerskapen, Distriktsmästerskapen och Klubbmästerskapen. Det sistnämnde vann han hos Örebro Kraftsportklubb, den klubb som Martin tävlar för.

De individuella framgångarna gjorde att Martin under den gångna säsongen även var en del av klubbens SM-lag, med sex lyftare vars resultat räknas samman. ÖKK deltog i Elitserien tillsammans med Sveriges tio främsta lag och man stod för en imponerande säsong. När SM-finalen avgjordes för tre veckor sedan slutade laget tvåa i rycket, före såväl Göteborg som Eskilstuna. Silvermedaljen var en stor överraskning även för ÖKK själva.

– Vi tänkte att en tredjeplats vore kul, för de andra är riktigt bra alltså. Men så var det plötsligt en kille i Göteborg som bommade ut sig på alla ryck och det gav oss chansen. Det blev tight och det slutade med att vi fick silver. Och det såg vi som en vinst, för det hade vi inte räknat med, berättar Martin och tillägger.

– Men nu börjar jag den riktiga träningen för individuella SM.

Ja, för med lag-SM avverkat är det nu dags för ordinarie SM. Mästerskapet arrangeras i Norrköping i samband med SM-veckan i början på juli, vilket innebär att en knapp månad återstår. Förberedelserna pågår därför för fullt för Martin.

Nyttigt även för andra idrotter: ”Det är en helkroppsträning”

Passande nog är Linde-killen utbildad personlig tränare. Det innebär att han till stora delar kan lägga upp och planera sin träning själv, något som ger en fördel. Dessutom samarbetar han mycket med sin vän Vincent, även han aktiv inom tyngdlyftningen. Duon drillar varandra tufft och arbetet inför det stundande SM i Norrköping kräver både svett och tårar.

– Som det har varit nu har det varit fyra pass i veckan. Då lägger man upp en basperiod och sen toppar man det fram till SM, förklarar Martin.

Genom sin utbildning har han erbjudit sina tjänster åt idrottsföreningar och en av de som nappat har varit LIF Lindesberg. Martin trivs med att instruera, dessutom tycker han att lagidrotterna och de professionella lagen har mycket att lära sig av tyngdlyftning. Lyftningen växer över hela landet och Martin menar att den på flera sätt kan bidra även för utövare av andra idrotter.

– Du kan dela upp lyftningen i flera moment och just handbollen har stor nytta av den explosiva träningen. Tyngdlyftning är en helkroppsträning, för du tränar inte bara en specifik muskel utan använder hela kroppen. Du övar allt ifrån explosivitet till styrka, koordination och balans i samma rörelse.

Till vardags tränar Martin i Arenagymmet, där han fått grönt ljus av Micael Nelson att hålla till. En del av träningen sker även inne i Örebro vid ÖKK, även om Martin trivs mycket bra i Arenan. Just nu pågår uppladdningen inför SM och målet är där att gå för guldet. På längre sikt drömmer Martin om de Nordiska Mästerskapen, en internationell scen som 27-åringen vill nå ut till.

– VM känns ju ganska avlägset haha, men NM känner jag för att satsa mot. Sen får man se hur länge kroppen håller. Men så länge jag tycker att det är kul att träna fortsätter jag att kämpa på, avslutar Martin.

Publicerad 12 juni 2016 klockan 00:29


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Nyblivna silvermedaljörer. Foto: Johan Orrbo

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.

26 augusti 2025 klockan 16:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-11-18 17:30