I Frankrike gör de 24 främsta landslagen upp om makten i Europa. I Bergslagen slåss de lokala lagen för sina viktiga placeringar. Efter tio EM-dagar i Frankrike är jag tillbaka på hemmaplan, där har fotbollen rullat på som om jag aldrig ens varit borta.
Ute i Europa riktas fotbollens blickar just nu mot Frankrike och EM. Mästerskapet har pågått i två veckor och 24 länder har blivit till 16, när gruppspel övergått till slutspel. Själv är jag precis hemkommen från tio dagar i mästerskapslandet, en resa som innehöll tre matchbiljetter.
Den första av dessa var till mötet mellan Sverige och Irland på väldiga Stade de France. De blågula drömmarna växte stora inför matchen, men från den punkt då avspark gick har det svenska hoppet sakta men säkert avtagit. Ändå var det allt eller inget som gällde igår när gruppen skulle avgöras med match mot Belgien.
Att Sverige gick förlorande ur striden kan ingen ha undgått vid det här laget. Spelmässigt gjorde man det godkänt, stundtals rentav bra, men oförmågan att hota offensivt var ett återkommande problem i det här mästerskapet. Sverige lämnade EM med ett enda gjort mål, det via Irlands mittback Ciaran Clark i den första matchen. Det säger sig självt att oavsett hur väl man sätter defensiven blir det omöjligt att avancera till en åttondelsfinal med den skrala målutdelningen.
Den svenska EM-drömmen dog därmed igår kväll. Samtidigt som 10 000 blågula själar sökte sig ut från Allianz Riviera och in i Nice-natten lämnade Zlatan Ibrahimovic sitt allra sista mästerskap. Avskedet blev inte vad vare sig han eller alla vi andra hade hoppats, men minnena från femton landslagsår lever för alltid kvar. Vad som händer med det svenska landslaget blir nu spännande att se. Det kan man även säga om det EM-slutspel som går vidare med åttondelsfinaler i helgen.
Samtidigt som den globala fotbollsvärlden rullar vidare gör den lokala detsamma. Under min franska sejour har samtliga fyra herrlag varit i farten vid mer än ett tillfälle, det med blandad kompott. Frövi IK har hunnit med att åka på storstryk av BK Simperon, men även vunnit tre livsviktiga poäng i streckmötet med Östansjö. Dan Norberg stod där för ett hattrick och anfallarens fortsatta leverans blir nödvändig för att Frövi ska säkra kontraktet.
Två andra lag som desperat kämpar för räddat kontrakt är Fellingsbro och GSBK. I tisdags drabbade duon samman i ett derby av nyckelkaraktär, med delad poäng och 2-2 i mål som resultat. Båda lagen är därmed kvar under strecket, men har ordentligt häng på nedflyttningsstrecket inför säsongens andra halva.
En positivare streckstrid går som bekant IFK Lindesberg till mötes. Laget fick se sin segerrad ta slut mot Lillkyrka via en uddamålsförlust, men 6-1 mot Hidingsta denna vecka kan innebära starten på ett nytt triumftåg. Åtta omgångar är spelade, åtta omgångar återstår. Serien är långtifrån över och för IFK såväl som för den övriga trion går streckstriden vidare i ytterligare några månader.
Tabellerna:
Division 5:

Division 6:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.