Rallycrossåret har nått fram till sin stora höjdpunkt; Höljes. Tävlingen vid det värmländska rallymeckat lockar i vanlig ordning tiotusentals åskådare, samt gott om förare. En av dessa är Philip Gehrman, som hoppas kunna följa upp segern i Norge senast med nya framgångar på EM-scenen.
Det har blivit dags för den stora höjdpunkten på säsongen för Philip Gehrman. I tisdags anlände teamet till klassiska Höljes i Värmland, dit Philip själv anslöt under onsdagskvällen. Därefter har man ägnat sig åt förberedelser för den EM-deltävling som körs under helgen.
– Känslan är fruktansvärt bra! Speciellt eftersom att vi kommer hit till Höljes med en EM-vinst i bagaget, det kan inte kännas annat än bra, säger Philip inför rallycrossklassikern.
Närmast kommer Philip från en finalplats vid SM i Piteå för knappa två veckor sedan. Dessförinnan lade han beslag på karriärens allra första EM-seger, en pokal som Linde-föraren säkrade i norska Hell. Formen pekar starkt uppåt för 20-åringen och nu är förhoppningen att fortsätta på den inslagna vägen.
Helgens tävlingar i Höljes ingår i EM-serien, där Philip kämpar strax bakom toppskiktet. Det värmländska EM-stoppet är en riktig klassiker och det väntas bli ett häftigt drag även denna gång.
– Absolut! Det har börjat att ramla in mycket husbilar och husvagnar nu, det är fantastiskt att se. De siktar på 50 000 i publiken och det vore helt sjukt, berättar Philip.
”En snabb bana, passar mig bra”
Detta blir det tredje året i följd som 20-åringen tävlar vid Höljes. Publiksiffrorna har samtliga gånger varit höga, men denna gång siktar arrangören på att gå mot nya höjder. Inom den svenska rallyvärlden har namnet Höljes en speciell betydelse och Philip förklarar vad han känner för tävlingen.
– Ända sedan jag var liten, kanske tre år gammal, har jag varit hit till Höljes och tittat. Då sa jag att jag en dag själv skulle åka den här tävlingen och nu är jag här, berättar han och tillägger.
– Sen är det också många från Lindesberg som är här och stöttar. Det känns väldigt speciellt.
Helgens EM-deltävling är uppdelad över tre dagar, där de två inledande kvalheaten kördes under fredagen. Därefter följer ytterligare två kvalheat på lördagen och slutligen semifinaler och finaler söndag. Med sina tidigare erfarenheter från platsen känner Philip till banan väl och han är nöjd.
– Den är som vanligt här i Höljes, välpreparerad och otroligt snabb. Det är precis som i Norge en snabb bana och jag tror att det passar mig bra. Just nu har vi lite grått väder, men annars kommer det dessutom att hålla upp.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.