För första gången någonsin (?) bjöd IFK Lindesberg på lördagen in till Fotbollens dag. Damlag som herrlag, små som stora och aktiva som åskådare sökte sig alla till Fritidsbyn för en fullmatad fotbollsdag. Som final fick de dessutom se IFK:s A-herrar återta positionen som serieledare i fotbollssexan.
Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen slog IFK Lindesberg upp portarna till Fritidsbyn. På programmet stod Fotbollens dag, ett nytt initiativ från föreningen. Det bjöds på fotboll i alla åldrar med poolspel för de yngre, ungdomsmatcher för såväl flick- som pojklag och A-lagsmatcher för båda herrar och damer.
– Det var lyckat och vi hade väldigt roligt med gott om publik. Tur med vädret ska understrykas. Sen var det kul att seniorherrarna lyckades knipa serieledningen igen, det blev en bra avslutning, summerar IFK:s ordförande Petter Carlsson.
Sist ut på schemat var nämligen A-herrarnas seriemöte med Axberg, där IFK jagade återvunnen serieledning. Via segersiffrorna 4-1 lade IFK även beslag på de tre poäng som krävdes för att återigen ta klivet förbi ÖSK Söder och upp på förstaplatsen. Fem omgångar återstår att spela av säsongen och Linde-gänget sitter nu i förarsätet i jakten på division 5-spel.
”Blir definitivt ett återkommande evenemang”
Men det var inte bara A-herrarna som bjöd publiken på underhållning. Även tidigare A-lagsprofiler slöt upp för att visa upp sig i veteranmatchen med avspark 12.00, en fight som lockade stort intresse. Överlag var det ett härligt drag kring Fotbollens dag och IFK är mycket nöjda med sitt nya koncept.
– Jag känner inte till om vi haft Fotbollens dag i Lindesberg någon gång tidigare. Vi tycker att det är ett perfekt sätt att sätta fotbollen i fokus under en dag. Vi kommer att fortsätta med det, det blir definitivt ett återkommande evenemang, slår ordförande Carlsson fast.
Ett mål som man har till fortsättningen är att samordna bättre med övriga föreningar, för att undvika att lägga evenemang samma dagar. Utöver Fotbollens dag innehöll lördagen även Lindesimmet, Linde Beach Open och SHRA:s Linde Open.
Men även om de många eventen sammanföll lockade IFK gott om besökare till Fritidsbyn. Petter Carlsson uppskattar att närmare 600 personer fanns på plats under lördagen och IFK Lindesbergs ordförande ger sin syn på betydelsen av Fotbollens dag.
– Jag tror först och främst att det är ett jättebra sätt för oss att visa lagen som kommer hit att det är en god anda i Lindesberg. Sen hoppas vi på att locka gemene man i Lindesberg att titta på fotboll, skapa ett intresse runt våra representationslag. Vi har inte jättemycket folk på våra hemmamatcher och det är något som vi vill ändra på.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.