För första gången någonsin (?) bjöd IFK Lindesberg på lördagen in till Fotbollens dag. Damlag som herrlag, små som stora och aktiva som åskådare sökte sig alla till Fritidsbyn för en fullmatad fotbollsdag. Som final fick de dessutom se IFK:s A-herrar återta positionen som serieledare i fotbollssexan.
Klockan 10.00 på lördagsförmiddagen slog IFK Lindesberg upp portarna till Fritidsbyn. På programmet stod Fotbollens dag, ett nytt initiativ från föreningen. Det bjöds på fotboll i alla åldrar med poolspel för de yngre, ungdomsmatcher för såväl flick- som pojklag och A-lagsmatcher för båda herrar och damer.
– Det var lyckat och vi hade väldigt roligt med gott om publik. Tur med vädret ska understrykas. Sen var det kul att seniorherrarna lyckades knipa serieledningen igen, det blev en bra avslutning, summerar IFK:s ordförande Petter Carlsson.
Sist ut på schemat var nämligen A-herrarnas seriemöte med Axberg, där IFK jagade återvunnen serieledning. Via segersiffrorna 4-1 lade IFK även beslag på de tre poäng som krävdes för att återigen ta klivet förbi ÖSK Söder och upp på förstaplatsen. Fem omgångar återstår att spela av säsongen och Linde-gänget sitter nu i förarsätet i jakten på division 5-spel.
”Blir definitivt ett återkommande evenemang”
Men det var inte bara A-herrarna som bjöd publiken på underhållning. Även tidigare A-lagsprofiler slöt upp för att visa upp sig i veteranmatchen med avspark 12.00, en fight som lockade stort intresse. Överlag var det ett härligt drag kring Fotbollens dag och IFK är mycket nöjda med sitt nya koncept.
– Jag känner inte till om vi haft Fotbollens dag i Lindesberg någon gång tidigare. Vi tycker att det är ett perfekt sätt att sätta fotbollen i fokus under en dag. Vi kommer att fortsätta med det, det blir definitivt ett återkommande evenemang, slår ordförande Carlsson fast.
Ett mål som man har till fortsättningen är att samordna bättre med övriga föreningar, för att undvika att lägga evenemang samma dagar. Utöver Fotbollens dag innehöll lördagen även Lindesimmet, Linde Beach Open och SHRA:s Linde Open.
Men även om de många eventen sammanföll lockade IFK gott om besökare till Fritidsbyn. Petter Carlsson uppskattar att närmare 600 personer fanns på plats under lördagen och IFK Lindesbergs ordförande ger sin syn på betydelsen av Fotbollens dag.
– Jag tror först och främst att det är ett jättebra sätt för oss att visa lagen som kommer hit att det är en god anda i Lindesberg. Sen hoppas vi på att locka gemene man i Lindesberg att titta på fotboll, skapa ett intresse runt våra representationslag. Vi har inte jättemycket folk på våra hemmamatcher och det är något som vi vill ändra på.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.